Diskuze

Nacistický blesk měla zastavit zabetonovaná Praha a deset tisíc řopíků

Obrana Československa před nacistickým Německem stála na náhradním řešení. Stavba těžkého opevnění neprobíhala dost rychle, a tak její funkci přebralo jednodušší lehké opevnění. Ale i s velkým množstvím malých bunkrů mohla mít německá armáda opravdu vážné potíže.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

čtu tu samé, kdyby... kdyby... atd...

Kdyby byly v pr...li ryby, ..... dál to znáte.

Historii nezměníte ani vy a ani já..

Chválím autora za hezký a přívětivý článek, který nám "nevědoucím" spetřil dnešní den.

Bydlím v pohraniční oblasti kde máme LO-čka v požehnaném počtu a jako kluk jsem se v nich s kamarády něco nablbnul... Takže vyhozené peníze to nebyly... Už z tohoto principu...R^[>-]:-P

2 1
možnosti

Kdyby se ta energie věnovala stavbě tanků a letadel...

Doporučuju přečíst: http://www.ulozto.sk/xv3vijj/psywar-historia-csr-vynikajuce-rar

1 4
možnosti

V naší situaci je tato varianta nemožná. Opevnění i přes své nedostatky bylo jedinou možnou cestou. Mít jen mobilní část armády není možné stát účinně bránit v potřebném rozsahu.

7 0
možnosti

Moc pěkná série, chválím Technet. Zapojím se také do diskuze, ohledně případné obrany ČSR. Osobně bych nikdy nechtěl činit tak těžké rozhodnutí před které byl postaven Dr. Beneš na podzim 38. Prezident se rozhodl dle svého nejlepšího svědomí a Mnichov přijal. Ano můžeme s jeho rozhodnutím nesouhlasit, můžeme mu vytýkat případné diplomatické chyby, ale uvědomme si, že tak děláme s již historickým nadhledem a bez odpovědnosti za všechny tehdejší občany ČSR.

Kdyby prezident Mnichov nepřijal, nastala by dle mého názoru velice zajímavá situace. Československá armáda byla plně mobilizována, plně vyzbrojená a v obraném postavení v opevnění (i když nedokončeném, nicméně funkčním). Naše pozemní armáda měla navíc daleko lepší vybavení, než měl v ten moment k dispozici protivník (bohužel nevím zda tento fakt naše politické vedení tušilo, protože nacisté propagandisticky sílu své armády zveličovali). V září 38 Německo nemělo mobilizovanou armádu, poměr živé sily jeho nemobilizované armády vůči nám byl cca 1:1 a chyběly mu zásoby. Nacisté měli mírnou převahu v letectví, ale převaha je opět přeceňována, jednak bylo k dispozici pouze několik Bf109 a hlavně fakticky od září 38 do března 39 bylo tak špatné počasí, že s tehdejšími stroji byly jakékoliv operační lety faktickou sebevraždou. Tj. dle mého názoru, Hitler minimálně do konce roku 38 nemohl účinně na ČSR zaútočit. Navíc do března 39 nemohl počítat ani s podporou Luftwaffe. ČSR celkem bez problému mohla dokončit další obranné práce a rozběhnou sériovou výrobu Avie B135, která měla podobné parametry jako Bf109. Válka by nastala nejspíš až v březnu 39. Polsko a Maďarsko do bojů nezasáhnou, protože SSSR, Rumunsko a Jugoslávie jsou připraveni intervenovat na jejich společných hranicích. Pokud Hitler i přes fiasko v Mnichově nepadl a povedlo se mu rozběhnout plnou válečnou výrobu, tak ČSR by v tento moment čelí převaze 3:1. Nezasáhli-li by spojenci na západě (a upřímně pochybuji že ano), ČSR mohla vydržet v boji max. 4-6 měsíců.:(

7 0
možnosti

I 4 měsíce jsou dost, aspoň by lidé měli čas utéct přinejmenším ze sudet. 

A myslím, že vojáci chtěli bojovat. A určitě by s sebou vzali spoustu nácků.

3 0
možnosti

J59i77ř86í 44K75ü61h55r

2. 3. 2013 10:53

Dovolil bych si upozornit na možnou nepřesnost v článku. Je zde uvedeno:¨Zdánlivě odvážné tvrzení lze podepřít výsledky ostřelovacích pokusů zkušebního "céčka", uskutečněných československou armádou v roce 1937 v brdském zkušebním prostoru. Na cíl bylo vypáleno ze vzdálenosti 5,6 kilometru celkem 400 těžkých houfnicových granátů ráže 150 mm. Dosaženy byly pouze dva nepřímé zásahy.¨

Zdroj:http://technet.idnes.cz/mobilizace-1938-ceskoslovenske-opevneni-dyq-/vojenstvi.aspx?c=A130226_122717_vojenstvi_kuz 

V publikaci Velká kniha o malých bunkrech ,jsem narazil na informaci o ostřelování cvičného objektu((stěny jen 15cm silné) dne 9.8.1937.Ostřelování prováděl dělostřelecký pluk 102 a použil dvě 15cm hrubé houfnice vz 25.

Ráže této houfnice je 149,1mm. Vím je to detail ale i tak.

0 0
možnosti

J18a77k84u37b 46Ř15í66h97a

2. 3. 2013 12:16

Popravdě, v tomto jsem pro zaokrouhlování. Pokud tedy smyslem tohoto příspěvku bylo upozornění na ráži 149,1mm. Ono to zcela jistě nebylo 149,1, ale něco kolem, co po zaokrouhlení je 149,1. A přeci jen v evropských mírách (kontinentálních) je zvykem jako ráže větších rozměrů používat celé milimentry. Mimojiné se to líp i vyslovuje. Krom toho i kdyby existovaly dva typy houfnic, jedna s ráží 149,1 a druhá se 150, tak myslím, že jejich účinek by byl zhruba stejný. Je to myslím přijatelné zjednodušení.

0 0
možnosti
Uživatel požádal o vymazání
10 0
možnosti

Ano, v té době nebyla rozhodující vojenská situace, ale politická (válku žádný stát nechtěl). A tu jsme uzavřením Mnichovské dohody jednoznačně prohráli (dohoda byla výsledkem dvaceti let především politických bojů o existenci Československa). A je dosti pravděpodobné, že nepřijetí dohody by znamenalo nejen ztrátu části území, ale likvidaci celého Československa, které by po válce, ke které by stejně došlo, již nebylo obnoveno (nikdo z vlivných by o to neměl zájem a Češi by nemohli prokázat své zásluhy na vítězství). Jakým způsobem by bylo zlikvidováno je nejasné. To lze jen domýšlet. Ale velmi pravděpodobně další velmi rychlou dohodou čtyř velmocí, jež by obsahovala vojenský zábor Polskem, Německem a Maďarskem a přičlenění dohodnutých částí k jednotlivým zemím. Kalkulovat lze se vznikem samostatného Slovenska bez jižních území, které by připadly Maďarsku.

Velká Británie s případem nepřijetí dohody Československém počítala a byla připravena Československo donutit ke splnění. Mnichovská dohoda byla chápána jako úprava, resp. oprava dohodnutých poválečných poměrů v Evropě. Tedy odstranění chyb, které byly při novém uspořádání Evropy po 1. světové válce udělány, tedy jako progresivní čin čtyř velmocí, jež jsou garantem míru v Evropě, jenž je nejvyšší hodnotou, které musí být podřízeno VŠE (za účelem udržení míru v Evropě je možné uskutečnit cokoliv, tedy i omezenou válku, a toho uměl Hitler využít).

3 2
možnosti

Po bitvě je každý generálem. Ovšem v roce 1938 nikdo z protiněmecké opozice netušil, že pevnosti - lehké i těžké - jsou na draka - pokud není linie vybavena dostatkem protitankových děl, pevnosti lze zničit velmi rychle a s minimálními ztrátami. Hlavním problémem byla to, že té protiněmecké opozici fakticky šéfovala Velká Británie, která se fakticky postarala o zlikvidování Československa i Polska, zatímco Francie, domnívajíce se, že tomu cirkusu velí, se fakticky zbavila vlastní vůle již podpisem ve Versailles. A řekla si, že hora betonu a železa to jistí. 

Ačkoliv Žukova považuji za darebáka, není od věci si přečíst, jinak docela nudnou knihu Vzpomínky a úvahy. Je tam něco i k opevněním - Sověti také měli 2 opevněné linie a Žukov (asi to neměl ze svojí hlavy - pokud se podívám na jeho vojevůdcovské úspeěchy, tak moc uvažovat neuměl) tam popisuje problém těch opevněných linií.

0 4
možnosti

Máte pravdu. Ale je třeba dodat, že Francie trpěla defetismem a  Maginotovým komplexem. Prostě se schovali za ML a čekali co bude. To byl ten problém. ML sama o sobě byla dobrým počinem, ale stějně ji bude vetšina lidí chápat jako něco co Němci obešli. To je chyba. ML měla za úkol zabránit přímému útoku přes společnou hranici což splnila. To, že se Francouzi defacto nechali porazit je věc jiná a nesnižuje to hodnotu ML jako celku. Naopak se ukázalo, že linie pěchotních srubů postřelovaná tvrzovým dělostřelectvem je imuní vůči tehdejším prostředkům. Ukázalo se to např. při napadeni tvrze Schoeneburg. Tam nepomohlo vůbec nic, včetně postřelování 420 mm děly Škoda. V oblasti FO Hackenberg se Němci nedostali ani k samotné linii. Oproti nám ale měla ML jednu velkou výhodu - délku cca 170 km.. Takže stručně pro všechny pochybovače: ZAJIŠTĚNÍ HRANIC OPEVNĚNÍM BYLA JEDINÁ MOŽNOST JAK EFEKTIVNĚ ZABRZDIT POČÁTEČNÍ NÁPOR NĚMECKÉHO ÚTOKU. Navíc výstavba opevnění prostě kompenzovala hlavní problém: NEDOSTATEK VOJÁKŮ. To byl problém se kterým se potýkali všechny armády...Němce nevyjímaje.

1 0
možnosti

L36á25ď24a 49V63r24a88n51ý

28. 2. 2013 23:42

Tady si hodně plete německou armádu 38-39 a 40-45. To je propastný rozdíl, už jen výzbrojí z  ČSR a získali i rozjetou vojenskou výrobu. Aneb jak říkali naši předci přijeli na kolech a odjížděli v obrněncích.

Další věc je že nemohli všechny divize přesunout na naše hranice. V případě zaváhání na našich hranicích hrozilo, že se změní situace na západě a věčně proradný Francouz se o něco pokusí.

Já osobně největší slabinou obrany považuji počet  Němců v pohraničí.

6 1
možnosti

Predstava, ze Francie ZAUTOCI v 38 na Nemecko je zhola fantaskni.

2 0
možnosti
Foto

Asi měl boj proběhnout, už jen proto, že by sme prohráli s hlavou zdviženou, nicméně, to není podobné českému národu, který právě jeho necháváním vše vyhnít dopomohlo k tomu, že přežil mnoho staletí v tak nebezpečném obležení, jako je Německo a Rusko, na rozdíl např od Polska. Bojím se navíc, že by onen boj dopadl se  stejnými následky, jako ve Francii, které se pak všichni "vysmívali", za její skvělé válčení

1 0
možnosti

Pravda, malo lidi si pamatuje, ze bylo nejake Polsko, dnes jiz tento statecny narod existuje pouze v historickych knihach. :-P

0 3
možnosti
  • Nejčtenější

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

v diskusi je 125 příspěvků

26. března 2024

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Z jaderné triády zbyly Britům už jen ponorky. A ty musejí posílit

v diskusi je 76 příspěvků

27. března 2024

Jadernou triádu tvoří strategické bombardéry s jadernými zbraněmi, mezikontinentální balistické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hlučínsko patří nám. Před 100 lety byl podepsán definitivní protokol o hranici

v diskusi je 41 příspěvků

28. března 2024

Před 100 lety definitivně skončily tahanice o československo-německé hranice. 28. března 1924 byl...

Rusko zastavilo odlet na ISS s první Běloruskou, letět měla i Američanka

v diskusi je 50 příspěvků

21. března 2024  10:23,  aktualizováno  14:26

Ve čtvrtek 21. března se necelých deset minut před půl třetí odpoledne měla vydat na Mezinárodní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...

Za vyhynutím dinosaurům mohla být i doba temna

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

Dopad planetky je nyní většinou odborníků považován za hlavní příčinu vyhynutí zhruba 73 až 76 %...

Podívejte se na Boeing C-17 Globemaster, který do Česka přivezl nové vrtulníky

v diskusi nejsou příspěvky

29. března 2024

V sobotu 23. března dosedl v Praze nákladní letoun USAF, který vezl obzvlášť cenný náklad. Z...

Dočasná raketa se po téměř 70 letech loučí. Bude startovat naposledy

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. března 2024  15:36,  aktualizováno  19:54

Tento čtvrtek stojí na startovací rampě mysu Canaveral poslední potomek raket Thor, nosič Delta IV...

Američané odepsali modul, který je vrátil po půl století na Měsíc

v diskusi je 20 příspěvků

28. března 2024,  aktualizováno  11:41

Od začátku letošního roku je na Měsíci a kolem něj poměrně rušno. Vedle řady sond, které zamířily...