100 Giga na ATA

  • 37
Již se vám nedostává místo pro nové skladby v MP3 nebo jiná další data. Zdá se vám, že 60 nebo 80 Gigabytů je málo. Již nyní jsou k dispozici pevné disky, které posunují hranici nad 100 Gigabytů.
Nevím, jestli si ještě vzpomínáte na staré dobré časy, kdy se prostor na harddisku počítal na megabajty a o grafickém rozhraní se vám mohlo jenom zdát. Od té doby se kapacita harddisků ztisícinásobila a některé firmy již uvedly na trh nové produkty, jejichž kapacita pokořuje další hranici, tentokrát 100 Gigabytů pro Ultra ATA. Podívejme se jak se s touto hranicí vypořádala firma Western Digital.

"střeva" harddiskuTento harddisk není ani největší, ani nejrychlejší na světě, ale je jedním z mála, které se na rozhraní IDE popraly s hranicí 100 Gigabytů. Největší konkurence v této kategorii - co se kapacity týká - firma Maxtor tuto hranici sice překonala již dříve, ale s pevným diskem, který nedosahuje všech moderních vymožeností, jako je například rychlost otáček, která je u Maxtorů „jen“ 5400 za minutu. WD1000BB - jak se harddisk od Western Digital jmenuje dosahuje rychlosti 7200. Proč se tato rychlost vůbec uvádí? Je na ní totiž závislých několik faktorů. První z nich je rychlost s jakou dokáže disk data ukládatnebo vybírat, zde platí přímá úměra. Naopak nepřímou úměru můžete použít pro tzv. přístupovou rychlost, neboli schopnost diskové mechaniky, která udává, jak rychle se dokáže čtecí hlava přesunout na správné místo a najít požadovaná data. Pro čtení je tato rychlost průměrně 8.9 milisekund a pro zápis dosahuje hodnoty 10.9 milisekund.

Dalšími specifikacemi se příliš neodlišuje od svých starších a menších bratříčků ze stejné stáje. Rozhraní IDE pracuje se specifikací Ultra ATA/100. Pracovat s daty, která chcete z disku nebo na disk uložit, můžete rychlostí až 100 MB/s a asistovat vám při tom bude vyrovnávací paměť o kapacitě 2 Mega bity. Disk používá speciální technologii na udržení konzistence dat a včasnou opravu chyb vyvinutou používanou výrobcem pro všechny nové disky a nazývanou Data Lifeguard.

Vše má své pro a proti, nejinak je tomu i u vysokých kapacit, které dnešní harddisky využívají. Už nyní bývá mnohdy neúměrné časové zatížení při kontrole chyb disku například pomocí programu Scandisk. Také případný přesun těchto velkých dat a nebo jejich zálohování může způsobit menší či větší problémy, protože rychlost přenosu není tak rychlá jako u jiných rozhraní jako je SCSI nebo FireWire. Rozhodnutí tedy záleží především na vás, zda uvažovat o koupi jednoho vysokokapacitního disku nebo více dalších.