Google News

Google News | foto: Profimedia.cz

11 tipů pro lepší vyhledávání s Googlem

  • 18
Používáte Google k vyhledávání? Znáte všechny jeho funkce a fígle? A víte jak ho například použít jako kalkulačku, pro převod bankovních měn či pomocí něho vyhledat výrazy pouze v souborech s určitou koncovkou? My vám to ukážeme.

Google je prostý a nenáročný internetový vyhledávač. I proto je jedničkou na tomto poli. Díky geniální jednoduchosti nabízí uživatelům velmi rychle prohledat internet zadáním slova či fráze a stisknutím klávesy Enter. Umí toho však daleko více. O různých pomůckách a vychytávkách však mnoho uživatelů neví. Pojďme se alespoň na některé z nich podívat. Naučíte-li se je používat, ušetříte nejen spoustu času již při vyhledávání informací, ale zároveň Google budete moci začít používat i místo jiných stránek.

Tip 1. – nastavte si svůj Google
Lidé jsou různí. Každý z nás je originál. Také od vyhledávače většina z nás očekává něco jiného. Proto ještě než začnete s Googlem prosévat celosvětovou síť, zkuste si nejprve nastavit vaše uživatelské zvyklosti. Na hlavní stránce klikněte na odkaz Nastavení. Zde si můžete vybrat jazyk rozhraní, vyhledávání pouze v určitých jazycích či počet zobrazených výsledků na stránce. Změny potvrdíte tlačítkem Uložit nastavení.

Tip 2. – Vyhledat Googlem či Zkusím štěstí?
Většina uživatelů netuší proč Google přímo na startovní stránce pod políčkem má dvě tlačítka – Vyhledat Googlem a Zkusím štěstí. Mnozí z nás to dokonce ani neřeší, protože zadá slovo a vyhledávač požádá o odpověď klávesou Enter. V tomto případě to má stejný účinek jako kdybyste klikli na tlačítko Vyhledat Googlem. Když však kliknete na druhé tlačítko, políčko vás přímo přenese na první webovou stránku, která odpovídá vašemu dotazu. Zkusit štěstí tedy znamená ušetřit čas prohledáváním výsledků.

Tip 3. – s operátory dříve k cíli
Zadáním jednoduchých dotazů a frází do formuláře (textového okénka) v horní části stránky značně zpřesníte výsledek dotazu. Pro snazší zadávání můžete použít i tzv. operátory, které eliminují nepotřebné výsledky a zpřesní váš dotaz. Chcete-li tak například vyhledat určitou frázi třeba maturitní otázky, tak ji musíte zadat s uvozovkami „maturitní otázky“. Zadáte-li ji bez uvozovek, zobrazí se výsledky, kde se nachází buď jedno, či druhé slovo anebo obě. Zkusit lze i kombinované vyhledávání. To může obsahovat jak fráze, tak i individuální slova např. – škola „maturitní otázky“. Tento dotaz vyhledá pouze výsledky, které obsahují frázi „maturitní otázky“ a slovo „škola“. Naopak pokud chcete zobrazit výsledky, kde se nemá nějaké slovo zobrazovat musíte zadat „-“. Například hledáte-li informace či články o výrobku LCD TV Sony vyplatí se zadat dotaz takto – LCD TV Sony -shop, -e-shop, -obchod, -datart, -prodej, -zboží, -nákup, tím odstraníte řadu výsledků na e-shopy, které TV pouze prodávají. Nechcete-li používat operátory, či je neumíte správně použít, potom využijte funkci pokročilého vyhledávání, jde o odkaz Pokročilé vyhledávání, kde se vše odehrává v textových polích.

Tip 4. – vyhledávání pouze na určitém serveru
Pokud víte, že odpověď na váš dotaz se nachází na konkrétním serveru, který má však různé rubriky, podservery atd., můžete omezit hledání pouze na tyto stránky či doméně (cz apod.). Zkuste například – site:idnes.cz LCD TV Panasonic. Tímto dotazem dostanete výsledky z iDNESu, které obsahují slova LCD TV Panasonic.

Tipy Google vyhledávání

Tip 5. – nelamte si hlavu s překlepy
Jestliže zadáváte výrazy ve spěchu, možná se občas spletete či uděláte překlep. I s tím vám Google pomůže. Dokáže totiž vaše překlepy odhalit a nabídnout slovo, které jste možná měli na mysli.Tipy Google vyhledávání

Tip 6. – vyhledávač jako kalkulačka
Že nemáte po ruce kalkulačku a nechce se vám spouštět tu ve Windows? Tak využijte Google. Stačí, když do řádku pro vyhledávání zadáte nějakou početní úlohu např. 1245/20*65,8 a odešlete. Zde naleznete seznam zkratek pro použití.

Tip 7. – vyhledávač jako kurzovní kalkulátor
Jedete-li do ciziny či chcete nakoupit něco přes internet mimo ČR, určitě budete chtít znát kurz konkrétní měny. Ne, nemusíte přecházet na stránky bankovních institucí či směnáren. Opět vám stačí využít Google. Zadejte např. 55 dollars in czk a odešlete. Vyhledávač převede 55 dolarů na koruny. Nebo 55 eur in czk – převod z eura na koruny.

Tipy Google vyhledávání

Tip 8. – poznejte význam slova
Jestliže něco nevíte, můžete Google položit dotaz na definici a nikoliv prohledávat internet. Prostě mu zadejte otázku, a pokud ji bude znát, tak vám na ni odpoví. Stačí napsat „define“ a slovo, takže dotaz potom může vypadat např. takto – define: spam. Většina definic však není dostupná v češtině.

Tip 9. – vyhledávání pouze v souborech s určitou koncovkou
Vyhledávejte dokumenty místo stránek. Tato funkce je velmi zajímavá tím, že vaše výsledky vyhledávání jsou omezeny pouze na zadaný typ souboru (podle koncovky). Zadejte vámi vyhledávaný výraz a přidejte slovo filetype: a poté koncovou složku souboru. Takže dotaz může vypadat takto – svatba filetype:pdf. Po odeslání se zobrazí odkazy na PDF soubory, které obsahují slovo svatba.Tipy Google vyhledávání

Tip 10. – využijte offline archív
Že stránky, na kterých chcete surfovat, zrovna nefungují či byly dokonce nedávno staženy a vy z nich potřebujete dostat určitou informaci? Neházejte flintu do žita a využijte tlačítko Archiv. Google při indexování stránek provádí jejich ukládání do vyrovnávací paměti. Zde jsou potom kdykoliv později k dispozici. Zadejte tedy výraz a u zobrazených výsledků si všimněte odkazu Archiv. Pokud na něj kliknete, zobrazí se stránka v době, kdy ji Google navštívil.

Tip 11. – jak se jen ten film jmenoval
Nemůžete si vzpomenout na název filmu, který byste si rádi půjčili, či ve kterém hrál určitý herec či herečka? Stačí při vyhledávání využít operátor movie:. Dají se tak vyhledávat filmy spojené s určitým hercem, režisérem nebo třeba jen určitým detailem. Například po zadání – movie:Michael Bay se zobrazí seznam filmů, které režíroval Michael Bay (naposledy třeba Transformers.Tipy Google vyhledávání