A-MAX NAPA DAV398 - levný ultratenký discman přichází (recenze)

  • 18
Po smršti fotoaparátů přichází opět čas hudebních mašinek. V první prázdninové recenzi si posvítíme na novinku firmy A-MAX. MP3/WMA/CD přehrávač NAPA DAV398 je jejím nejtenčím discmanem, který nabízí elegantní vzhled a zajímavé funkce za poměrně levný peníz.

Hongkongský A-MAX, dlouholetý výrobce multimédií, přišel zkraje roku se svým nejtenčím MP3/CD přehrávačem. Se svými 18 mm sice za aktuální světovou špičkou zaostává, ale přesto vypadá lákavě. Kombinace černého plastu a víka se stříbřitým kovovým středem působí elegantně a lehká napodobenina loga "walkman" od Sony dává tušit, že si tento přehrávač dělá nemalé ambice.

Balení

V krabici, nijak nevybočující z průmyslového standardu, nám výrobce kromě přehrávače přichystal následující součásti: dálkové ovládání s dot-matrix displejem, bezejmenná peckovitá sluchátka, síťový adaptér a klasický cestovní pytlíček. Discmana napájí pár plochých "žvýkačkových" akumulátorů o kapacitě 1350 mAh. Přibalen je také plakát pro rychlé pochopení funkcí přístroje a záruční list. U A-MAXu buď nestíhali, nebo se rozhodli šetřit naše sady - lesy - zahradnictví, podrobnou dokumentaci najdeme pouze na všeobecném manuálovém CD.

NAPA DAV398

Tech Specs

Kromě tloušťky 18 mm se z oficiálních zdrojů další rozměry nedozvíme. Obvod přehrávače však víceméně opisuje kruh s průměrem 135 mm. Ani hmotnost výrobce neuvádí, Napa 398 se však velice blíží Dioneeru DCP-400, což znamená nějakých 170 gramů bez baterií. Uvnitř údajně bije ultra tenké srdce od Sony. Přehrávač zvládne hudební CD a komprimované soubory MP3 a WMA. Disponuje vyrovnávací pamětí o kapacitě 120/480/960 sekund, vypínatelnou pro CDDA. Odstup signálu od šumu je větší než 90 dB. Ploché akumulátory dokáží při přehrávání MP3 dodávat energii zhruba 10 hodin, výrobce udává 12 hodin při použití souborů WMA s datovým tokem 96 kbps. Nabíjet je lze pouze při vypnutém přístroji, současný playback Napa nezvládne.

Konektory

Napa 398 disponuje zdířkami pro dálkové ovládání/sluchátka, síťový napaječ alias nabíječku a linkovým výstupem pro připojení k zesilovací aparatuře.

NAPA DAV398

Tlačítka

Potřebné ovládací prvky jsou rozmístěny po obvodu těla: Play/Pause, Stop, vpřed, vzad, +/- pro hlasitost, tlačítko pro vstup do systémového menu a zámek kláves. Všechny funkce jsou dublovány na dálkovém ovládání. Posuvník otevírající víko přístroje jde poměrně ztuha, ale díky třem výstupkům se s ním snadno manipuluje.

Perlička: V manuálu je uvedeno, že jednotku lze zapnout jen tlačítkem Play na těle, ale úspěšně ji oživujeme také dálkovým ovládáním.

NAPA DAV398

Funkce

V menu se nabízí modifikace několika parametrů. Při přehrávání si můžeme vybrat z režimů: opakovat skladbu/adresář/vše, náhodné pořadí složky/disku a intro. K dispozici je sedm módů ekvalizéru: Normal, Classic, Pop, Jazz, Rock, X-Bass a User - vlastní nastavení výšek a basů v rozsahu ±7 úrovní. Můžeme de/aktivovat vyrovnávací paměť, režim Resume, který pokračuje v přehrávání od poslední skladby, zvolit přetáčení po souborech nebo albech a hlavně vypnout příšerné pípání, oznamující stisk tlačítka.

Černý puntík patří výrobci za obrácené ovládání menu, tlačítko 'vzad' prochází menu dopředu a naopak. Dále je trochu úchylné, že se do menu dostaneme jen během přehrávání. Tlačítko 'M' totiž v klidovém stavu slouží k programování vlastních playlistů (až 32 skladeb), delším podržením přepneme na rádio. To pracuje v rozsahu FM 87,5 - 108 MHz a umožňuje uložit 10 stanic do paměti přístroje.

NAPA DAV398

Displej

Zobrazovací jednotka se dvěma řádky po 12 znacích pro orientaci zcela postačuje. Při přehrávání zvukových souborů ochotně zobrazuje všechny informace, na které už jsme léta zvyklí - tedy název skladby, alba a jméno interpreta. Dvě zelené diody ale poskytují velmi špatné osvětlení. Také kontrast by mohl být menší, jednotlivé znakové matice jsou příliš výrazné. Navigace je jednoduchá, ztěžuje ji jen uvedená záměna směrových tlačítek. Libovolně můžeme procházet obsahem jednotlivých adresářů, ve zvláštní složce jsou internovány všechny dostupné playlisty.

NAPA DAV398 NAPA DAV398

Zvuk

Napa DAV398 přesně padne do střední třídy. Na první poslech hraje i s dodávanými sluchátky docela slušně, po prozkoumání uživatelského ekvalizéru ale upustíte od firemní předvolby "Normal" s výraznými středy. Jemným nastavením výšek a basů z discmana dostanete poměrně slušný zvuk. Linkový výstup je v této kategorii na dobré úrovni. Není závislý na hlasitosti, ale lze jej přibarvit ekvalizérem, ale není to příliš třeba. Je především velmi čistý. Výšky hezky zvoní, jen basových frekvencí by mohlo být více. Opět pomůže uživatelské nastavení.

NAPA DAV398 NAPA DAV398

Zkušenosti

Nový MP3/CD přehrávač od A-MAXu se chová velmi slušně a navazuje tak na tradici předchozích modelů řady DAV31x. Vzorně zpracovává většinu multisession disků, vyloženě odmítl jen jeden (ano, ten nejstarší s pěti různými oblastmi) a u dalšího se občas ve skladbách ozývalo nepopulární knikání, známka chybných CRC součtů. Problémy jsou také s načítáním playlistů. Přehrávač je patrně vystavěn na Linuxu, nedokáže totiž podle seznamu najít soubory, jejichž názvy se od playlistu liší malými/velkými písmeny.

Manipulace s přehrávačem je intuitivní, pomineme-li výše zmíněnou záměnu tlačítek. Plastová tlačítka na plastovém dálkovém ovladači však začínají po několika dnech vrzat.

NAPA DAV398 NAPA DAV398

Účinkem se zcela míjí antishock - a výrobce to dokonce drze přiznává. Discman je nepoužitelný při chůzi, běhu, drandění po skaliskách na horském kole, zkrátka v každé situaci, kdy je vystaven trvalým otřesům. Jakmile začne docházet vyrovnávací paměť a mechanika se pokusí číst z CD, následuje zákys. Je třeba zůstat v klidu a dát přehrávači trochu času, aby se vzpamatoval. Někdy je to pár sekund, někdy půl minuty. Jedinou funkcí ESP tak zůstává šetření baterií.

Závěrem

NAPA DAV398 sice nemá právo honosit se titulem Ultra Slim, do posledního počinu firmy iRiver ji zbývá shodit nějaké 3 milimetry a kousek, za "slimáka" jej označit můžeme. Nejtenčí discman z produkce A-MAXu je zajímavý vzhledově i funkčně. Pár chyb má, nejsou to vyloženě kritické závady, ale například špatná funkce ochrany proti přeskakování je v tomto odvětví jasným mínusem. Tento model je příjemné oživení produktové řady hongkongského výrobce a nemusel by se špatně vyjímat ve vašem pokoji, pod lavicí, v báglíku... Do kapsy se bohužel nehodí.

K testu zapůjčil internetový obchod 12345shop.


Témata: fotoaparát, Jazz, Linux, MP3, rock, Sony