Switch Alpha 12, první pasivně chlazený ultrabook s procesory Intel Core...

Switch Alpha 12, první pasivně chlazený ultrabook s procesory Intel Core i3/i5/i7. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Konečně přichází bezhlučný a výkonný notebook. Nabídne ho Acer

  • 52
New York (Od zpravodaje Technet.cz) - Společnost Acer na globální tiskové konferenci v New Yorku představila novinky pro letošní rok. Nejvíce nás zaujaly pasivně chlazený konvertibilní ultrabook s procesorem Intel Core i3/i5/i7, bezdrátová dokovací stanice s přenosovou rychlostí 4,6 Gbit/s a herní notebook s „plnotučnou“ grafikou GTX 980.

Pasivně chlazené, a tedy zcela tiché ultrabooky již na trhu jsou, vždy jsou však osazeny přinejlepším procesorem Intel Core M. Ten má dostatek výkonu pro běžnou kancelářskou práci, ale pokud po něm budete chtít výpočetně náročné úlohy, jako jsou třeba zpracování videa ve vysokém rozlišení, pokročilá práce s grafikou, komprese dat nebo kompilace programů, pak jim rychle dojde dech.

Ultrabook s kapalinovým chlazením

S těmito náročnými úlohami by si měl bez potíží poradit nový Acer Switch Alpha 12, což je první počítač, ve kterém jsou v tenoučkém šasi pasivně chlazeny výkonné procesory Intel Core i3, i5 a i7, samozřejmě v nízkonapěťové variantě „U“. Ty se na rozdíl od Core M nedají uchladit pouhým teplovodivým spojením se zadním krytem počítače, a tak se o rychlý odvod a rozvod tepla stará kapalinové chlazení nazvané Liquid Loop. To se obejde zcela bez ventilátoru, notebook je proto zcela tichý.

Na tělo se vešlo USB 3.1 (Type C), kterým bude možné realizovat i dokování jedním kabelem. Nechybí ani USB 3.0 port a slot pro microSD karty. Pro příjem 3G/4G/LTE vybaven není.

Klávesnice bude součástí balení (podsvětlená nejspíše za příplatek), dotykové pero bude příplatkové ve všech případech.

Zatím nemůžeme říci, jak se bude konvertibilní ultrabook chovat při dlouhodobém vysokém zatížení (to zjistíme až při recenzi), ale po zhruba pětiminutovém kontinuálním zatížení procesoru na cca 65 procent se tělo notebooku sice znatelně ohřálo, avšak teplota se ustálila na dotykově bezproblémové úrovni. Rychlost cirkulace kapaliny se totiž přirozeně odvíjí od teploty procesoru, takže se s rostoucí teplotou zvyšuje jeho účinnost. Alespoň podle firemních informací.

Výklopný stojánek lze zaaretovat až do sklonu 165°, díky pogumované části neklouže ani z hladkých povrchů.

Klávesnice drží s „tabletem“ dobře pohromadě, s celkem lze pracovat jako s notebookem.

Konstrukčně je patrná inspirace v Česku nedostupným Surfacem od Microsoftu nebo modelem HP Spectre X2: má tedy výklopnou opěrku, která displej drží v určené (volitelné a aretovatelné) pozici a odnímatelnou klávesnici s magnetickým spojem. Nutno podotknout, že vše působí robustně a drží dobře při sobě, podle všeho nebude zásadním problémem ani práce na klíně. Klávesnice budou na výběr dvě, jedinou odlišností bude přítomnost či absence podsvětlení kláves.

Samotný ultrabook (nebo „tablet“?) má hmotnost 0,9 kg, včetně klávesnice 1,25 kg. 12" dotykový IPS displej má rozlišení 2 160 x 1 440 pixelů a poměr stran 3:2. V maximální konfiguraci můžete mít 512 GB SSD a 8 GB operační paměti (škoda, že v nabídce není 16 GB). Mezi porty nechybí USB 3.1 (USB-C), notebook tak lze i snadno (jedním kabelem) dockovat. Papírová výdrž akumulátoru je 8 hodin. Základní konfigurace bude stát 19 980 korun s DPH.

Malý silák za rozumnou cenu

Hodně muziky za přiměřené peníze by měl přinést třináctipalcový Aspire S 13. V relativně robustním a tenkém těle (v „nejtlustším“ místě má 1,45 cm) se budou nacházet procesory Intel Core i3/i5/i7, až 8 GB RAM a až 512GB SSD úložiště. IPS displej s plným HD rozlišením bude buď v dotykové verzi s lesklou povrchovou úpravou, nebo v nedotykové verzi v matné úpravě.

Aspire S13 by měl zaujmout slušnou konfigurací s atraktivní cenou. Klávesnice je podsvícená.

Notebook je velmi tenký, plnohodnotný HDMI a USB 3.0 port se ale vešel. Ethernetový RJ45 však jedině na USB redukci.

Akumulátor by měl notebook pohánět až 13 hodin (11 hodin u bezdotykové varianty), ale jde o papírovou hodnotu, reálnou naměříme až v recenzi. Potěší USB-C (USB 3.1) port.

Notebook v základní konfiguraci (i3, 4GB RAM, 128 GB SSD) přijde na 18 900 korun.

Superrychlá bezdrátová dokovací stanice

Acer ProDock Wireless je bezdrátová dokovací stanice komunikující standardem 802.11ad v pásmu 60 GHz, díky čemuž nabízí přenosové rychlosti až 4,6 Gbit/s. V 57. patře budovy WTC 4 byla během předvádění připojena k notebooku TravelMate P6 a starala se o připojení dvou monitorů, klávesnice a myši. Díky extrémně vysoké přenosové rychlosti lze snadno bezdrátově připojit i například externí disk - nepoznáte, že není připojen kabelem.

Bezdrátová dokovací stanice ProDock Wireless funguje i jako Wi-Fi router.

Komunikace mezi počítačem a dokovací stanicí neměla jakékoli pozorovatelné zpoždění.

Přípojná místa čítají tři USB 3.0 porty, HDMI, DisplayPort, VGA D-SUB, RJ-45 ethernet a sluchátkový/mikrofonní jack. Ethernetový port je přitom docela důležitou součástí, protože po jeho spojení s modemem je k internetové síti připojen nejen s bezdrátovou dokovací stanicí spřažený notebook, ale prostřednictvím jím vytvořených 802.11ac a 802.11n wi-fi sítí i ostatní připojitelná zařízení v domácnosti - funguje i jako router. Čipsety všech „rádií“ dodal Qualcomm.

Cena zatím nebyla stanovena.

Herní notebook se skvělým grafickým výkonem

Acer představil i novinku ve své herní řadě Predator, 17" notebook Predator 17 X. Ten je zajímavý zejména tím, že je osazen grafickou kartou Nvidia GTX980, tedy plnohodnotnou GTX 980, nikoli úspornější mobilní verzi „M“. A uchladí ji.

Predator 17 X zaujme mohutným sáním vzduchu na čelní hraně.

Nové notebook Predator 17X mají dostatek výkonu na virtuální realitu, k vyzkoušení byly HTC Vive, Oculus Rift, OSVR a StarVR.

Chladicí systém totiž využívá trojice ventilátorů, které nasávají chladný vzduch z čelní hrany notebooku a po proženutí chladiči jej zezadu, již teplý, vyfukuje. Ventilátory jsou navíc efektivnější a tišší konstrukce AeroBlade, které byly už u předchozího Predatoru 15 a 17.

Jinak žádné velké překvapení. Procesor Core i7, volitelný 4K, nebo Full HD IPS displej s G-Sync, až 64 GB operační paměti, různé varianty SSD úložišť, dvě pozice lze propojit pro zvýšení výkonu i v RAID 0. Hmotnost je 4,55 kg, cena zatím nebyla stanovena.

Continuum: na stůl i do kabely

Microsoftí vize jednotné platformy Windows 10 a telefonu určeného pro práci u Aceru naplňuje loni představený telefon Liquid Jade Primo. Nyní na trh míří i sada monitoru, telefonní kolébky, klávesnice a myši, takže si svůj telefonní počítač můžete koupit bez výběru jednotlivých součástí.

Bez elektrické zásuvky se ale neobejde.

Všechen výpočetní výkon obstará telefon s Windows 10 Continuum připojený kabelem.

Druhou novinkou je Liquid Extend, což je vlastně displej s klávesnicí, nebo také, jinak řečeno, ultrabook bez vnitřností. Funguje jen pro připojení telefonu, nemá vlastní akumulátor a upřímně, úplně jsme tento produkt nepochopili. Zabodovat by mohl jen v případě opravdu velmi nízké ceny, kde by např. studentovi mohl telefon levně nahradit i notebook.