Adobe Flash je pomalu na ústupu. | foto: Adobe

Flash pomalu mizí z internetu. Vadilo zabezpečení i náročnost

  • 64
Není to zase až tak dávno, co bylo rozšíření prohlížeče Adobe Flash jednou z nejrozšířenějších platforem pro zobrazení multimediálního obsahu, reklam a webových her na internetu. Postupně jej však začaly nahrazovat jiné systémy, především HTML 5.

Hlavní důvody, proč byl Flash zatracen, jsou dva a podílejí se na problémech zhruba stejným dílem. Ten první pocítil asi každý, když mu se železnou pravidelností systém nabízel stále nové a nové aktualizace. Ty opravovaly velice závažné chyby, kvůli kterým se mohl do systému dostat útočník a napadený počítač třeba i ovládnout. Aktualizace Flashe pro starší operační systémy navíc nabízely instalaci programů třetích stran, jako například antiviry, a nepozorný uživatel si tak mohl snadno nainstalovat do počítače software, o který nestál, a kterého se bude muset složitě zbavovat.

Druhá vážná výtka se týká náročnosti Flashe na systémové prostředky počítače. Notebook se tak rychleji vybije a pokud necháte v záložkách prohlížeče otevřené stránky se špatně vytvořeným flashem (což není zase až taková výjimka), zjistíte, že počítač bude reagovat stále pomaleji.

Pokles počtu webů, které využívají flash za uplynulý rok podle statistik společnosti Q-Success. V současnosti se jeho podíl snížil k téměř 10 procentům internetových stránek.

Flash byl ale ještě donedávna v podstatě jediný dostupný systém, který nabízel dostatečné možnosti pro potřeby firem zabývajícími se distribucí copyrightovaného obsahu, jako je Netflix nebo streamování hudby přes HTTP protokol, což využívala různá internetová rádia.

„Flash byl původně nezbytný, protože řešil řadu problémů,“ řekl magazínu Fast Company Adam Denenberg, technický ředitel hudební služby iHeartRadio. „Streamování, zejména živého vysílání, bylo složité. V podstatě nebyly k dipozici žádné streamovací protokoly s podporou HTTP, které by nabízely dostatečnou flexibilitu. Ale to už je několik let zpátky,“ dodal Denenberg.

Vše se změnilo s příchodem nového jazyka HTML 5. Právě on dokázal svými schopnostmi Flash nahradit, a tak se většina společností, které to dosud neudělaly, chystá na nový systém přejít.

Už dříve přitom bylo jasné, že Flash bude muset ustoupit ze slávy i proto, že se mu nedařilo prosadit se na mobilních platformách, které zahájily tažení za zvyšováním podílu na trhu. Před třemi roky tak Flash například skončil na Androidu.

HTML 5 podporuje i řada organizací v Česku. Například Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) připravilo dokonce HTML 5 tutoriál, který zájemce provede touto technologií a dokonce nabídlo praktický příklad tvorby jednoduchého HTML5 animovaného banneru včetně odkazů na užitečné nástroje.