Digitální televize

Digitální televize | foto: Profimedia.cz

Aktualizováno: Plán přechodu na digiTV čelí 14 návrhům

  • 40
ČTÚ na svých stránkách zveřejnila některé připomínky k Technickému plánu přechodu(TPP), jak je zaslaly dotčené subjekty.

Všech 14 připomínek k TPP je již k dispozici na stránkách ČTÚ. Jsou zde jak připomínky tzv. nových stanic, které získaly licenci pro pozemní digitální TV vysílání letos na jaře, tak provozovatelů multiplexů, ale i mobilních operátorů, státních ůřadů či zájmových sdružení. Jen provozovatel TV Prima považoval své požadavky na změny za tajné a zakázal jejich zveřejnění.

Ve středu skončila možnost podat připomínky k na začátku srpna vydanému TPP. Český telekomunikační úřad nyní připomínky vyhodnotí a na přelomu srpna a září počítá s vydáním závěrečné verze TPP, kterou bude následně schvalovat vláda.

Jak se předpokládalo, nové digitální stanice Febio TV a Óčko opět navrhují posunout tento termín na 9. září 2009. Nové stanice chtějí i uspíšit přechod na digitální signál ve velkých městech, například v Praze a Brně.

V každém regionu bude zahájeno digitální vysílání před vypnutím analogového. Nové stanice proto chtějí prosadit, aby maximální délka souběžného analogového a digitálního vysílání v jednotlivých regionech nebyla kratší než tři měsíce a delší než šest měsíců.

Pokud by bylo digitální vysílání v daném regionu zahájeno později než stanoví TPP, a tím i zkrácena doba souběžného vysílání, Febio TV dokonce navrhuje finanční sankce. ČTÚ by podle Febio TV za každý den, o který bude tamní digitální signál spuštěn později, zaplatil každému držiteli licence na vysílání 100.000 korun jako náhradu za vzniklou škodu způsobenou tímto zpožděním. Pozdější termín podle ní znamená snížení případných příjmů z reklamy, ze které jsou soukromé televize živy.

Podle regionální televize RTA plán přechodu neřeší současné analogové licence regionálních vysílatelů, které budou platit i po vypnutí analogu. Plán přechodu totiž navrhuje sestavit jednu digitální síť určenou regionálním stanicím až po úplném vypnutí analogového signálu v roce 2010. To podle RTA pro regionální stanice znamená, že nebudou nějakou dobu vůbec vysílat, což je nepřijatelné a znamenalo by to podle RTA likvidaci současných regionálních vysílatelů.

Česká televize a Radiokomunikace se pak vyjadřují k vytvoření takzvaného multiplexu veřejné služby, který bude obsahovat v budoucnosti pouze programy ČT a Českého rozhlasu. Společnosti T-Mobile navrhuje, aby ČTÚ do plánu přechodu zahrnul i časový postup a podmínky pro digitální TV vysílání přes mobilní telefony.

,