Akustické chlazení může mnohé změnit

  • 20
Jaký druh chlazení může být vůbec nejlepší? Vzduchové? Vodní? Peltierem? A co takhle vyměnit chlazení rovnou za mražení? Ačkoliv se to v současné době může jevit jako neproveditelné, možná se v budoucnosti dočkáme i akustického chlazení.

Potraviny by mohly brzo být mraženy zvukem. A nejenom ony. Že to zní neuvěřitelně? Již nějakou dobu pracují dva američtí vědci na principu, který to má umožnit. Záměrem je vytvořit chladící, nebo mrazící systém, který by mohl být využit v klasických chladničkách a mrazácích. Není však vyloučeno, že se podobné zařízení podaří aplikovat i do počítačů, ve kterých by mohlo v podstatě "mrazit" procesory, pevné disky a nebo čipy grafických karet. 

Prozatím funguje prototyp akustické chladničky, nebo chcete-li, generátoru chladu. Základem je zařízení, které dokáže přeměnit velmi hlasité zvuky na chlad a tím pak chladit například zmrzlinu. Výzkumníci se domnívají, že pokud bude jejich zařízení použito v obyčejných chladničkách, tak tím definitivně a s jistotou ukončí éru plynů, které způsobují globální oteplování planety.

Protože jde však o poměrně převratnou věc, potýkají se s mnoha problémy. Normální chladící systém obsahuje mechanické čerpadlo, výparník a chladicí potrubí. Nic takového u akustické chladničky nenajdete, neboť novinka funguje na zcela jiném principu. Její původ sahá až do roku 1980 a pochází od pánů Scotta Backhause a Grega Swifta z Národní laboratoře v Los Alamos. Zjednodušeně řečeno - základem zařízení je "roura" nebo chete-li "trubka", iontový měnič a generátor zvukových vln. Chlazení probíhá tak, že zvukové vlny přenášejí stlačovaný a explandující plyn, který je uvnitř vytvářen. Pokud se do cesty zvukovým vlnám umístí za sebou pláty, některé se budou zvukovými vlnami zahřívat a jiné ochlazovat. Stačí tedy umístit plát na to správné místo.

Aby však systém mohl fungovat a aby mohl například chladit, musí být generován velice hlasitý zvuk. Pro představu, co se slovíčkem "hlasitý" v tomto případě míní; jde o zvuk, jehož hladina intenzity uvnitř zařízení přesahuje 173 decibelů.

Pro představu: lidé cítí silnou bolest, pokud slyší zvuk o intenzitě 120 decibelů, což je úroveň, která je například dosažená u reproduktorů na rockovém koncertě. 173 decibelů je úroveň, při které je u člověka vyvoláno dávení a zvracení.

Naštěstí je zmíněný hluk generován v uzavřené trubce a nemůže se dostat ven. A i kdyby došlo k poškození trubky, nemůže být takové intenzity dosaženo, protože jí lze dosahovat pouze pomocí v prostředí stlačeného plynu.

Dobrou zprávou je i cena předpokládaného zařízení. Má být velmi nízká vzhledem k minimu pohyblivých částí, které akustická chladnička obsahuje. Otevírá se tím prostor pro daleko širší využití: třeba k chlazení mikroprocesorů, pevných disků a nebo čipů grafických karet.