Hacknuté stránky anglické verze satelitní TV stanice al-Džazíra

Hacknuté stránky anglické verze satelitní TV stanice al-Džazíra

Syrští hackeři vyřadili web mezinárodní satelitní stanice al-Džazíra

  • 4
Skupina kyberútočníků al-Rashedon svůj čin označila za "odpověď na pozici stanice al-Džazíra proti lidu a vládě Sýrie." Anglická i arabská verze stránek jsou mimo provoz.

Internetové stránky katarské zpravodajské televize al-Džazíra napadli hackeři podporující vládu syrského prezidenta Bašára Asada.

Al-Džazíra

Satelitní zpravodajská televize byla založena v Kataru v roce 1996 krátce po uzavření arabské sekce BBC. Televizní stanice byla od začátku financována katarským šejkem Hamad bin Khalifem a společnost vedl bývalý ministr informací Kataru, ovšem stanice si striktně zachovává svou novinářskou nezávislost, na které si velmi zakládá. Nezávislost na státu Katar byla částečně zpochybněna na základě uniklých vládních depeší z WikiLeaks.

Mezinárodní význam získala i díky důkladnému pokrytí konfliktu v Iráku. Od roku 2006 je dostupná i anglická verze. O objektivitě zpravodajství z událostí spojených s tzv. arabským jarem se pochvalně vyjádřili novinári i politici.

zdroj: Wikipedia.org, TIME, Guardian

Na potvrzeném twitter kanálu al-Džazíra funguje dále, o útoku se nezmiňuje

Důvodem byla podle agentury Reuters údajná podpora televize "ozbrojeným teroristickým skupinám a šíření lží a vymyšlených zpráv".

Na arabském webu (http://www.aljazeera.net/)zpravodajského) zpravodajského kanálu se objevila syrská vlajka a prohlášení odsuzující al-Džazíru za její "postoje proti syrskému lidu a vládě". Podle syrských opozičníků za útokem stáli lidé loajální k Asadovu režimu. Anglické stránky (www.aljazeera.com) byly několik hodin nedostupné, na jejich opravě se pracuje (v době dokončení článku vracely občasně http kód 403 - "vstup zakázán").

K útoku se přihlásila skupina al-Rashedon (v překladu: "ti, kteří jsou vedeni"), pravděpodobně podporující současný syrský režim. "O téhle skupině jsem předtím neslyšel," řekl Guardianu saúdský novinář, "předchozí útoky ale na al-Džazíru směřovaly ze strany syrské kyberarmády."

Nevděčná úloha nezávislé arabské televize

Al-Džazíra se povstáním v arabských zemích věnuje zevrubně a Katar, kde sídlí, je jedním z mála států v oblasti vedených sunnity, který se veřejně postavil za syrské povstalce.

Celosvětová dostupnost televizní (satelitní) stanice a její prominentní postavení při mezinárodním zpravodajství především z oblasti Blízkého východu přinesla al-Džazíře problémy už na jaře. Kvůli údajně nevyváženému zpravodajství o konfliktu v Syrii opustili řady stanice tři reportéři.

,