„Alexo, objednej mi domeček pro panenky!“ smál se moderátor Jim Patton ze sandiegské televizní stanice CW6 | foto: CW6/YouTube

Televizní moderátor zmátl Amazon, divákům objednal domečky pro panenky

  • 50
Televize v San Diegu odvysílala zprávu o nástrahách digitálních hlasových asistentek Amazon Echo. Moderátor ale při reportáži nevědomky tyto nástrahy v živém vysílání demonstroval, když zřejmě až ve stovkách domácností svým hlasem odstartoval objednávku u Amazonu.

Začalo to jako roztomilá zprávička na lokální kalifornské televizi CW6 o tom, jak si holčička koupila dům pro panenky jen tím, že si povídala s domácí asistentkou Alexa, což je personifikovaná osobnost hlasově ovládaného zařízení Amazon Echo (více o zařízení v našem článku).

V reportáži bylo vysvětleno, jak si holčička povídala s asistentkou Alexa (výchozí a tedy i nejčastější jméno pro asistentku Amazonu), a při tomto rozhovoru se jí podařilo objednat doručení domečku pro panenky (za asi 150 dolarů, tedy skoro čtyři tisíce korun) a sladkostí.

Moderátor Jim Patton si při tom neodpustil komentář: „Úplně si dokážu představit, jak ta holčička říká: Alexo, kup mi domeček pro panenky.“ Tím se ale okamžitě v domácnostech desítek či stovek diváků (zprávy se různí) probrala z dřímoty jejich Alexa a pokyn zpracovala.

Amazon Echo - „domácí reproduktor“ přišel na americký trh v roce 2015 s hlasovou asistentkou Alexa

Objednávka naštěstí vyžaduje výslovné potvrzení, takže většina diváků nepochybně pochopila, o co jde, a objednávku stornovala. Podobné omyly ale nejsou až tak neobvyklé. Například když v televizi běží reklama na Amazon Echo nebo konkurenční Google Home, domácí asistenti, kteří zatím nejsou schopni rozlišit hlas jejich majitele, ochotně reagují na všechny pokyny, včetně pokynů z televize.

Když televize CW6, která poprask způsobila, o tomto nedorozumění (respektive přehnaném porozumění) natočila reportáž, hlasatelé ji raději uvedli slovy: „Dobře, teď všichni, kdo máte Alexu, tak si ztlumte hlasitost.“

Reportáž sandiegské televizní stanice CW6:

Uvidíme, jakých zajímavých narušení bezpečnosti a soukromí se v budoucnu dočkáme. Náš oblíbený vtípek? „Alexo, vyjmenuj prvních deset tisíc číslic pí.“ Než programátoři tuto vlastnost opraví, bude ochotná Alexa ještě číst.

10.ledna 2017 v 04:02, příspěvek archivován: 10.ledna 2017 v 04:04

"Hey Alexa, what are the first ten thousand digits of Pi?" #alexapranks #truestory

„Postupem času bude technologie sofistikovanější a dokáže rozpoznat váš hlas a určit, kdo může vydávat příkazy,“ domnívá se Stephen Cobb z bezpečnostní divize americké pobočky ESET. Doporučuje ale uživatelům, aby podobné incidenty nebrali na lehkou váhu a věnovali pozornost nastavování podobných zařízení tak, aby skrze ně nemohl někdo dostat přístup například k jejich soukromým údajům.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili podrobnosti.