Alternativy Napsteru nezvládly nápor nových uživatelů

  • 1
Předběžné soudní rozhodnutí vyžadující zastavení provozu oficiálních serverů Napsteru způsobilo mezi více než 21 miliony jeho uživatelů paniku. Desítky až stovky tisíc zmatených uživatelů začaly vyhledávat alternativní zdroje pirátských MP3 souborů.
V době vyhlášení předběžného opatření ve věci RIAA versus Napster, které firmě Napster Inc. přikazovalo zastavení oficiálních serverů nejpozději v pátek minulý týden, ještě nikdo z více než 21 milionů jeho uživatelů netušil, že se právníkům Napsteru podaří prosadit oddálení zákazu další činnosti a provoz serverů tak bude moci pokračovat minimálně do září letošního roku, kdy se odvoláním bude opět zabývat soud.

Kromě velmi drsných a často nepublikovatelných příspěvků v diskusních skupinách na serverech Napsteru se desítky až stovky tisíc příznivců volného sdílení MP3 souborů pod reálnou hrozbou ukončení jeho činnosti vydaly vyhledávat alternativní zdroje převážně pirátských digitálních hudebních nahrávek.

Náporu této masy podlehla většina serverů alternativních programů pro vyhledávání a sdílení MP3 souborů. Na stránkách Gnutelly se objevilo hlášení, že z důvodu neočekávaného náporu uživatelů (v průběhu hodiny po soudním rozhodnutí stránky navštívilo přes 30,000 nových uživatelů) byly servery dočasně odpojeny, a že se pracuje na jejich upgradu a na zvýšení kapacity datových linek. Výpadek nakonec trval pouze 20 minut. Gnutella je jedním z horkých kandidátů na post nástupce Napsteru, a proto se na velkých zpravodajských serverech objevily tutoriály a návody na bezchybnou instalaci, provozování a maximálně efektivní vyhledávání v tomto programu.

Podobná situace postihla i další z alternativních programů Scour Exchange. Ani jeho servery nebyly připraveny na desítky tisíc emigrujících uživatelů Napsteru. Podle nepodložených informací se průměrný týdenní počet 300 - 800 uživatelů během pár hodin po rozhodnutí vyšplhal až na stěží uvěřitelných 10,000 za jeden den. Oficiální čísla nejsou bohužel k dispozici, protože mluvčí firmy Scour je odmítl zveřejnit.

Firma GlobalSCAPE, autor dalšího z vyhledávacích programů CuteMX, dokonce na neurčitou dobu zakázala přístup veřejnosti ke CuteMX serverům. Tím zaskočila nejen nové uživatele, ale i celkem početnou skupinu stávajících uživatelů. V současné době prý probíhá analýza soudního rozhodnutí a zvažují se možné právní následky i pro firmu GlobalSCAPE. Pro neinformované, CuteMX je rovněž peer-to- peer systém, který také využívá centrální servery.

Poslední z nejčastěji zmiňovaných alternativ Napsteru je iMesh. I přes skutečnost, že tato služba rovněž využívá centrální servery, žádné akutní legislativní problémy ji nehrozí. Nemá totiž žádné pobočky v Americe a provozuje jej izraelská firma. Její servery přestály nápor nových uživatelů bez sebemenších problémů.

Na úvahy o tom, který ze jmenovaných systémů v dohledné době nahradí Napster, jsou vzhledem k prodloužení jeho činnosti bezpředmětné. Nicméně bude zajímavé sledovat, jak se firmy provozující tyto alternativní služby vypořádají s legálností sdílených souborů. Systémy sdílení souborů založené na centrálních serverech se mohou totiž snadno stát dalším cílem soudních žalob v případě precedentního vítězství nahrávacích společností nad Napsterem.


Témata: MP3, Napster