Alzasoft

Dnes vám přinášíme další podrobnou recenzi počítačové sestavy. Tentokrát jí zapůjčila firma Alzasoft a je to v pořadí první počítač v našem velkém testu, jehož jádrem není procesor od AMD, ale od konkurenčního Intelu. Jak si tento Celeronem obdařený počítač vedl v našich testech se dozvíte v této recenzi.

Skříň

Alzasoft StudentNejenom lidé se od sebe liší, ale i počítačové skříně jednoho rodu jsou odlišné. Firma Morex má docela dobré jméno, avšak i mezi jejími výrobky se najdou takové, které si obdiv zrovna nezasluhují. Technici Alzasoftu zrovna jednu takovou skříň vybrali do testované sestavy a to i přesto, že měli určitě na výběr z několika dalších, mnohem lepších možností, jak lze usuzovat podle jejich nabídky zveřejněné na internetu.

Ale pojďme přímo k věci. Takže tím prvním, co u recenzované skříně nepříjemně překvapí a doslova zarazí, je u Morexu nebývalá úroveň kvality. To se týká zejména použitých plechů, které jsou neskutečně měkké. Opravdu nepěkně se kroutí a když se jich jen dotknete máte pocit, že co nejdříve povolí. Další kvalitativně spornou součástí je zdroj (rovněž Morex). Ten je sice papírově výkonný a 250 Wattů je pro Celeron určitě dostatečných, avšak vydává nesnesitelný hluk. Nemá v tomto směru žádnou optimalizaci a plochý ochranný kryt vrtule větráku zrovna hladinu hluku nesnižuje, ba právě naopak. Co také čekat od série označované jako Economic, kde, jak už to tak bývá je výsledné nízké ceně podřízeno vše.

Vnitřní uspořádání počítače AlzasoftDalším zklamáním je umístění zdroje. Místo toho, aby byl umístěn vodorovně nad úrovní motherboardu, takže přesně tak, jak je tomu u moderních výrobků, je umístěn svisle. Toto řešení je tedy na vlas stejné jako v dnes již morálně zastaralých AT skříních. Díky tomu je minimum prostoru kolem procesoru a je tak učiněn první krok k problému nejzávažnějšímu - a tím je chlazení.

Celkový konstrukční návrh má řadu much a mušek, ale všechny by se snad daly blahosklonně přehlédnout, kdyby bylo nějak rozumně vyřešeno právě chlazení a odvětrávání vnitřních prostor. Pokud byste například hledali nějaký vstupní otvor pro vzduch na čelním panelu, musím vás předem zklamat. Kromě několika titěrných štěrbin tu žádný jiný otvor nenajdete. Jinými slovy. Přední část skříně v místech, kde jsou uložené CD mechaniky a pevný disk, je prakticky nechlazená. Pokud do takové skříně umístíte například CD-R mechaniku (tzv. vypalovačku), máte o elektrická kamna v domácnosti navíc - protože teplota laserového paprsku může dosáhnout až 400 stupňů Celsia. Ušetřen není ani pevný disk, který má určenou pozici přímo a těsně pod disketovou mechanikou. Je tak více tepelně namáhán a na to z výroby asi není zrovna zvyklý.

Přední strana počítače AlzasoftKomentář: Když k tomu všemu přidáme pochybný aretační mechanismus pro expanzní PCI karty, který je na jejich místech zrovna moc nedrží, příšerný kryt + další "drobnosti" a dohromady sečteme všechny klady, dostaneme celkové hodnocení 12 bodů. Pro lepší interpretaci celkově hrůzného dojmu uvedu, že kdybyste počítač nainstalovali do krabice od televize, na vhodném místě vyřízli pár otvorů, osadili ho kvalitním zdrojem a pro osvěžení designu třeba na čelní panel nalepili samolepku "Taťky Šmouly" dostali byste v našem testu pravděpodobně za skříň lepší hodnocení.

Procesor

Srdce každého alespoň trochu zapáleného fanouška Intelu nad pojmem Celeron zaplesá. Celerony byly v dřívějších dobách nejlepšími kousky procesorů pro overclocking a i když je svými lehce odemknutelnými multiplikátory AMD sesadilo z pomyslného trůnu, pořád jsou dobrou volbou pro ty, kteří nemůžou nebo nechtějí za procesory Intel utrácet mnoho peněz.

Intel Celeron tvořící jádro počítače Alzasoftu je vyroben 0,18ti mikronovou technologií, interní takt je 1000 Mhz a takt externí je 100 Mhz. K dobrým výkonům přispívá Level 1 Cache o velikosti 32KB (16 pro instrukce, 16 pro data). Cache druhé úrovně je veliká 128 KB. Potěší, že se jedná BOX verzi procesoru a tak je přímo namontován originální chladič Intel s 3500 ot/min točícím se větráčkem.

Paměť

Zadní strana počítače AlzasoftV motherbordu byl instalován jeden modul paměti KINGMAX SDRAM o velikosti 256MB. Paměť běžela na frekvenci 133MHz. Jelikož se jedná o velice kvalitní paměti známého výrobce, pak trochu zamrzí, že jde "jen" o CL3 verzi. A to zejména proto, že agresivní časování paměti by mohlo nepatrně pomoci výkonům.

Základní deska

Odmyslíme-li desky přímo od Intelu, pak základní deska použitá v sestavě je snad tím nejlepším, co pro Celeron může člověk chtít. Kvalitní Bios s množstvím užitečných nastavení a to i pro již zmíněný overclocking, ve srovnání s konkurencí vynikající parametry a spousta zdánlivých blbůstek, které dělají špičkový motherboard špičkovým. Pokud byste náhodou netušili o kterém motherboardu je vlastně řeč, pak vězte že se jedná o ASUS TUSL2-C založené na čipsetu Intel 815EP. Je sice fakt, že si své kvality nechá řádně zaplatit, ale tak už to většinou chodí. Snad jedinou slabinou moderních desek (a i této) jsou rozšiřující USB porty. Né že by snad byly na škodu, ale vždy při instalaci zaberou nějaké to místo ve skříni PCI kartám. Reálně tak lze využít například 4 PCI porty, místo 6ti, které se na boardu nacházejí.

Komentář: Musím ještě dodat, že Bios byl v zásadě nastaven a vyladěn správně, až na dvě drobné chybičky, které však nemají zásadní vliv na funkci počítače.

Jak si technici Alzasoftu poradili s kabely?Pevný disk

Jako i v mnoha jiných sestavách i zde se nachází pevný disk Seagate Barracuda IV. Tentokrát o velikosti 20GB. Připomenu jen, že se jedná o velice rychlý disk, který má 2MB velikou vyrovnávací paměť a otáčí se rychlostí 7200 ot/min. Další jeho výraznou předností je extrémně nízká hlučnost a to díky použitému FDB SoftSonic motoru.

Klávesnice

Klávesnice Logitech rovněž patří mezi absolutní světovou špičku, ale je třeba mít na paměti, že není všechno zlato co se třpytí. A tak klávesnice Deluxe Access v sestavě je poměrně vysoká, nemá tak kvalitní opěrné a stabilizační plochy na jaké jsme si již u těchto klávesnic zvykli a z ergonomického hlediska má (u Logitechu se teď dost často vyskytující) zmenšené funkční klávesy.

Komentář: Tato neopodstatněná miniaturizace postihla i skupinu kláves, kde se nachází "Insert" nebo  "Delete" a to už mi trochu vadí.

Chod tlačítek je však velice příjemný, klávesnice není nikterak hlučná a ani nechrastí jako "noname" keyboardy.

Navíc je vhodně doplněna o jednoduché nadstandardní multimediální klávesy, konkrétně WWW, Mail a Search.. Rozložení ostatních kláves je výborné a zdvih tlačítek je příjemně malý.


Grafická karta

Microstar 8826 (GeForce 2 MX 400) patří mezi průměr mezi grafikami založenými na GeForce 2 čipech. Je to zejména díky tomu, že se snaží šetřit kde se dá a tak na této kartě nenaleznete například větráček a dokonce ani heatsink. Ceně jsou přizpůsobené i paměti které nepatřé zrovna mezi nejlepší a tak můžete na úvahy o jejich snadném přetaktování rychle zapomenout.

Komentář: Tady musím Alzasoft pochválit, že se nesnažil nijak "podvádět". Cena sestavy odpovídá dohodě, podmínkám testu a dokonce jsem nenašel ani nějaký nekorektní zásah, který by rychlost počítače nějak v testech urychloval. Dokonce jsem, světe div se, nalezl podtaktované jádro grafické karty..  (?) Něco podobného se mi ještě nestalo a pokud bych to měl brát s humorem, pak musím konstatovat, že se jedná o bravurní zásah směrem ke zvýšení stability systému.

Nicméně, v zájmu objektivity testů byla tato nepochopitelná chyba, tento renonc brán jako nepovolený zásah do systému a tak byly všechny hodnoty vráceny do původního stavu určeného výrobcem a sestava otestována až poté.

Monitor

Monitor Belinea 103045 v testu nijak nepřekvapil. Ačkoliv se dá říct geometrie obrazu byla v normálu, tak oproti tomu konvergence byla kvalitativně na nízké úrovni. Kromě horizontálně křivé obrazovky (kus obrazu mizel bůhví kam) pak průměrný jas a kontrast. Jediné co bylo na obrazu celkově v pořádku byla sytost barev a neznatelné moiré.

Komentář: Domnívám se, že monitor odněkud musel spadnout, nebo s ním při převozu někdo pořádně praštil. Nechce se mi věřit, že by na tom byl od výroby až tak špatně.

Testy

U sestav s procesorem Intel by se pravděpodobně slušelo udělat i testy s ohledem na Direct X poslední a předposlední verze, ale v rámci porovnávání s ostatními sestavami s procesory AMD zůstaneme u testů klasických.

Quake III Arena

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 32bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 32bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodů) demo 1 demo 2
1024 x 768 56.6 56.8

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 16bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 16bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodů) demo 1 demo 2
1024 x 768 77.4 79.5

MadOnion 3DMark 2001

MadOnion 3D Mark 2001, Hardware T&L

Rozlišení obrazu (bodů) Hloubka barev (bitů) Textury (bitů) Z-Buffer 3DMark skóre
1024 x 768 16 16 16 2475
1024 x 768 32 32 24 2050

Z testů je patrné, že všechny komponenty systému spolu dobře spolupracují a podávají vyrovnané výkony.

Stabilita

Počítač byl po celou dobu testu nadprůměrně stabilní. Vliv na to má zejména základní deska a samozřejmě procesor Intelu. Hlcení paměti nezvládl, ale po chvíli se zase bez problému rozběhl.

Hodnocení

Stabilní počítač s dobrými výkony a nevhodnou skříní.

  Vzhled Kvalita Design Parametry Velikost obrazovky Výkon Rozšiřitelnost Funkce BIOS Rychlost Celkem Maximálně možných
Skříň 6 3 3               12 30
Monitor   4   6 7     6     23 40
Základní deska   10       9 8 9 9   45 50
Chlazení   9       7         16 20
Procesor           65         65 100
Grafická karta           65         65 100
Paměť       9           7 16 20
Zvuk   5   6             11 20
Repro   0                 0 10
CD/DVD   7               8 15 20
CD/RW   0               0 0 10
HDD   10   8           7 25 30
Klávesnice   9 5               14 20
Myš   5                 5 10
Software   5                 5 10
Special   0                 0 10
                         
Hodnocení                     317 520

Vysvětlivky: Čím větší počet bodů tím lepší, 5 = Standardní, 1 = Nedostatečný, 10 = Vynikající