AMD logo

AMD logo

AMD chce bojovat o tablety, pomoci má Windows 8

  • 2
Výrobce počítačových čipů AMD chce proniknout na trh s tablety. Mají mu v tom pomoci nové procesory a také přicházející operační systém Windows 8.

AMD nemá v oblasti výroby procesorů na růžích ustláno, a tak hledá nové cesty, jak rozšířit své možnosti. Jednou ze strategií, kterou firma hodlá prosazovat, je průnik na trh procesorů pro tablety.

Firmě se zatím příliš nedaří v oblasti čipů pro tably, stejně jako tradičnímu rivalovi Intelu. I když se jejich procesory mohou chlubit výkonem, znatelně pokulhávají ve spotřebě. To je i důvod, proč se ani jeden ze soupeřů doposud neprosadil v oblasti chytrých telefonů.

AMD to však hodlá změnit. Vedle svého výkonného, i když ještě ne tak úsporného čipu s kódovým označením Hondo, hodlá přinést novinku v podobě procesoru Temash.

Připravovaný čip Hondo bude podle plánů AMD, zveřejněných na serveru PCMAG, vyráběn 40nanometrovou výrobní technologií. Novinka využije jedno až dvě jádra, které AMD označuje jako Bobcat.

Hondo bude vybaven i grafickým jádrem, které nabídne podporu standard DirectX 11. Systém zvládne i podporu USB 3.0. Spotřeba čipu se pohybuje kolem 4,5 W, což je stále ještě hodně. Procesory s architekturou ARM, které jsou využívány v současných tabletech, totiž mají zhruba o třetinu nižší spotřebu. Hondo bude startovat spolu s Windows 8 a bude určen především pro tablety.

Budeme využívat i ARM

Ještě menší spotřebu má mít Temash. Vyráběn bude 28nm technologií a bude pracovat s vylepšenými jádry Jaguar. Ty vyjdou z již zmíněných Bobcatů. V nabídce výrobce nebudou dříve než za rok.

Ještě později se pak má objevit procesor se spotřebou kolem 2 W. Bližší podrobnosti o něm však firma nespecifikovala.

Vedle této řady, která vychází ze současných x86 technologií spolupracujících s Windows, firma více využije svou angažovanost v platformě architektury ARM.

"Spolupracujeme s ARM a tuto spolupráci hodláme dále rozvíjet," uvedl minulý týden pro Wall Street Journal šéf AMD Rory Read.

Chce tak jít přesně opačnou cestou, než jakou se vydávala doposud. Protože x86 mají dostatek výkonu, ale pro potřeby přenosných zařízení je nutné najít cestičky pro snížení spotřeby. Naproti tomu architektura čipů ARM je zaměřena na nízkou spotřebu a je jí třeba dodat výkon, a to bez toho, aby se výrazně zvyšovaly i energetické nároky.

AMD tak trochu počítá s tím, že může díky svým zkušenostem s grafickými jádry v tomto ohledu konkurovat Nvidii, která se svou Tegrou těží z platformy Google Android. Musí však nejdříve dohnat zkušenosti, které získali konkurenti již dříve při spolupráci s Googlem.

Společnost se však asi mnohem více těší na nové Windows 8. Dlužno dodat, že nebude sama, na tablety s Windows 8 si brousí zuby další zájemci. Jednak budou Windows poprvé využívat i čipy ARM a ani odvěký rival Intel na poli x86 tabletů rozhodně neponechá nic náhodě.

Nenechme se přitom mýlit, že zde budou všichni na první pohled na stejné startovní čáře. Každý bude chtít využít své dosavadní zkušenosti a prosadit se se svým pohledem na věc.