AMD chce prosadit ARM procesory v serverovnách, Microsoft je také pro.

AMD chce prosadit ARM procesory v serverovnách, Microsoft je také pro. | foto: Profimedia.cz

AMD představilo ARM čip Opteron, serverovny ušetří za proud

  • 17
Již dlouho se mluví o tom, že by z energetické úspornosti a výpočetní efektivity ARM procesorů mohly těžit i servery. AMD nyní představilo integrovaný čip Opteron A1100, který je založen na jádrech ARM Cortex A57. První čipy by měly být hotové v březnu.

Procesory s architekturou ARM v současnosti najdete především v chytrých telefonech a tabletech, kde jsou využívány pro velmi výhodný poměr výpočetního výkonu a spotřebované energie, respektive produkovaného tepla. Jinými slovy, ARM procesory mají výhodu nízké spotřeby elektrické energie a nízkého ztrátového tepla.

Možnost jejich nasazení do serverů je tak pro mnoho aplikací ideálním řešením. Spousta serverů zdaleka nevyužívá svého výkonového potenciálu, a nasazením úspornějších čipů by tak provozovatel ušetřil jak za energii spotřebovanou samotným serverem, tak vzduchotechnikou potřebnou k jeho chlazení.

Nový Opteron pro úložiště a webové servery

Společnost AMD představila 64bitový SoC (System on a Chip) procesor Opteron A1100, který vyvíjela pod kódovým označením Seattle. Procesor bude obsahovat čtyři, nebo osm jader ARM Cortex A57 taktovaných nejméně na 2 GHz. Procesor je vyroben 28nm technologií a bude dohromady sdílet až 4 MB L2 cache.

Opteron A1100 bude obsahovat i řadič paměti (adresuje až 128 GB DDR3 nebo DDR4 paměti), osmikanálový PCIe 3.0 řadič, osmiportový SATA (6 Gb/s) řadič a je připraven na připojení dvou 10 Gb/s síťových rozhraní.

AMD nové čipy cílí na cachovací zařízení, úložné systémy a další servery, které nepotřebují extrémně vysoký výpočetní výkon. Podle spekulací serveru anandtech.com AMD přizpůsobí cenu tak, aby zákazník levněji pořídil procesor a takto ušetřené peníze mohl investovat do nákupu většího množství operační paměti, která je pro mnohé aplikace mnohem důležitější než hrubý výpočetní výkon.

ARMové servery chce i Microsoft

Servery s ARM čipy můžete koupit již dnes, ale jsou zpravidla postaveny na stávajících procesorech (například čipy od Marvellu v serverech MiTAC). V případě AMD však půjde o čip vytvořený na míru serverovým řešením.

Poněkud překvapivá je informace, že se Microsoft připojil ke sdružení firem, které chtějí ARM procesory jako serverový standard. Ačkoli to zatím nikdo nepotvrdil oficiálně, mohlo by to naznačovat, že Microsoft připravuje ARM verze svého serverového operačního systému Windows Server a virtualizačního nástroj Hyper-V.