Lidé na Měsíci

Lidé na Měsíci | foto: NASA

Američané se chtějí na Měsíc vrátit v roce 2020 a stavět tam základny

  • 49
Téměř padesát let po poslední návštěvě Měsíce budou chtít Spojené státy na jeho povrch znovu dostat člověka. Plánuje se i stálá základna, která umožní pobyt dlouhý až 6 měsíců.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se zabývá úvahami vybudovat na Měsíci zařízení, která by umožňovala astronautům až šestiměsíční pobyt. Výzkumný projekt předpokládá, že Američané se vrátí na měsíční povrch někdy kolem roku 2020, oznámil v pátek představitel NASA.

Naposledy stanuli astronauti USA na Měsíci v prosinci 1972.

"Musíme stanovit mnohem delší období lidské přítomnosti na Měsíci, a to až do šesti měsíců, jak to nyní realizujeme na Mezinárodní vesmírné stanici," řekl agentuře AFP Carl Walz.

Walz má osobní zkušenosti z pobytu ve vesmíru a nyní je jedním z ředitelů výzkumných programů, které NASA řeší.

Podle Walze se úvahy NASA týkají vybudování zařízení obdobného Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), která už několik let létá po oběžné dráze kolem Země. Koncept lunárního pobytového programu ale má být od ISS odlišný, protože se předpokládá, že astronauti budou na Měsíci například těžit jeho nerostné zdroje.

Za nynější priority NASA označil Walz dokončení stavby ISS, zajištění bezpečnosti letů amerických raketoplánů, návrat na Měsíc do roku 2020 a zvýšení lidské přítomnosti v kosmickém prostoru po této časové hranici.

Raketoplány NASA mají být staženy z provozu v roce 2010, po třech desetiletích. Nahradit je má nová generace nosičů nazvaná Ares, vyvíjená v rámci programu Constellation (Souhvězdí). Stejný program předpokládá i vývoj přistávacího lunárního modulu Altair.

Zpráva, kterou k této záležitosti zveřejnil americký Kongres začátkem tohoto měsíce, ale upozorňuje, že ambiciózní program NASA týkající se Měsíce a také Marsu je ohrožen nedostatkem finančních prostředků a nedořešenými technickými problémy.

Současná pracoviště NASA prý například nejsou dostatečně vybavená k testování nového motoru pro Ares I, potíže jsou také s další součástí programu, s nosnými raketami a s lodí Orion. NASA není údajně schopen provést základní odhad finančních nákladů projektu.

Americký rozpočet zatím počítá pro program Constellation pro rok 2009 se třemi miliardami dolarů.