Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Americká justice zakázala Napster

  0:05aktualizováno  0:05
Nejčernější obavy se naplnily a americký soud včera zakázal Napster. Jde zatím o předběžné opatření, ale znamená drtivou porážku Napsteru v jeho životně důležité při s organizací RIAA a prozatímní zastavení jeho činnosti.
Včerejšek znamená černý den pro všechny příznivce Napsteru - systému pro volné sdílení MP3 souborů přes internet. Tomuto systému se za velmi krátkou dobu podařilo ve spojení s tisíci připojených uživatelů vytvořit největší databázi MP3 souborů, které jsou ostatním uživatelům okamžitě a jednoduše přístupné. Není proto divu, že se Napster stal trnem v oku hudebnímu průmyslu, jenž se nestačil na multimediální revoluci, kterou přinesl formát MP3 ve spojení s internetem, v předstihu připravit.

Organizace RIAA, která reprezentuje americké hudební firmy, spolu s některými postiženými umělci oprávněně poukazovala na to, že soubory zveřejňované pomocí Napsteru jsou z velké části nikým neautorizované kopie kompaktních disků. Společnost Napster pochopitelně nechtěla své podnikání omezit, a tak se po žalobě RIAA ocitla před soudem pro napomáhání porušování autorských práv. Celá kausa se pro Napster přes značnou podporu internetové veřejnosti od počátku nevyvíjí dobře. Napster neuspěl již v prvém kole svého sporu s organizací RIAA. Tehdy americký federální soud v San Franciscu odmítl obhajobu Napsteru, že je pouhým internetovým poskytovatelem služeb, který není zodpovědný za obsah sdílených souborů.

RIAA povzbuzená svými úspěchy přitvrdila a zažádala o zastavení Napsteru po dobu projednávání případu. Ve středu padlo rozhodnutí. Ani tentokrát se soudkyně Patelová, jež soudu předsedá, nepřiklonila na stranu Napsteru. Nařídila Napsteru jako předběžné opatření, aby zastavil šíření skladeb podléhajících copyrightu do páteční půlnoci (pacifického času). Protože je pro Napster nemožné obrovská množství sdílených skladeb filtrovat, znamená to v případě, že uposlechne, zastavení jeho činnosti. Napster má být umrtven až do závěrečného rozhodnutí soudu, které můžeme očekávat ke konci roku. Právní zástupci Napsteru prohlásili, že nařízení dodrží. Vyjádření vedení Napsteru, v němž projevují nesouhlas s rozhodnutím soudu, ale zároveň ochotu jej respektovat naleznete ve formě videa formátu Windows Media nebo RealMedia na adrese http://webevents.broadcast.com/napster/press0700/.

Předběžné opatření samozřejmě neznamená konec Napsteru, i když jej může hodně poškodit. Dosavadní vývoj sporu i výsledek další MP3 kausy spojené s firmou MP3.com však mnoho nadějí pro legální fungování Napsteru v současné podobě nedávají. Soudkyně Patelová, která Napster osočila z toho, že stvořil monstrum, jeho autorům poradila, aby vyvinuli software, který znemožní kopírovat materiál chráněný copyrightem. Podobně se vyjádřili i zástupci nahrávacích společností, kteří věří, že Napster nyní bude spolupracovat tak, aby jeho technologie mohla být využita pro legitimní účely.

Kausa Napster se stane precedentem, který bezesporu ovlivní i další odvětví teprve se formujícího internetového práva. Nesmíme ovšem zapomenout, že se stále jedná pouze u jurisdikci americkou a že Napster může "sbalit servery" a přestěhovat se mimo její dosah do liberálnější země. Vzhledem k celosvětovým finančním zájmům hudebních koncernů však musíme v budoucnosti očekávat zvýšený nátlak i na další státy včetně evropských zemí a větší aktivitu v tomto směru od mezinárodní obdoby RIAA - Mezinárodní federace fonografického průmyslu IFPI.

A co budou dělat náruživí "sdíleči" souborů? Faktické následky pro uživatele Napsteru nejsou tak závažné. Kdo se s tímto systémem nemůže rozloučit, nemusí. S programovým klientem Napsteru a pomocí programů Napigator nebo Napster Server Manager se můžete připojit k řadě nezávislých Napster serverů, kterých se rozhodnutí samozřejmě netýká. Systém MyNapster se může pochlubit i vlastním programovým klientem. Na odpadlé uživatele Napsteru čeká řada následovníků Napsteru, mnohdy s řadou vylepšení, zejména s možností sdílet i další druhy souborů. ScourExchange již čelí podobnému obvinění jako Napster, ale v záloze číhají CuteMX,.iMesh či FileSwap. Poslední rozhodnutí soudu tak prozatím spíše pomůže rozvoji konkurence v oblasti technologií pro sdílení souborů přes internet, v níž měl Napster dosud dominantní postavení. A to jsme ještě nezmínili decentralizované a jakýmikoliv zákazy těžko postižitelné "peer-to-peer" systémy jako je Gnutella nebo FreeNet.

Možností bezplatného přístupu k hudbě na internetu přes všechny represe zatím spíše přibývá a obránci dodržování autorských práv to nemohou nebrat na vědomí. Hudební průmysl však hudbymilovným internetovým fanouškům dosud žádnou odpovídající legální alternativu nenabídl a v blízké době zřejmě ani nenabídne.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nová aplikace propojí největší sociální síť s bleším trhem
Kladivo na Aukro? On-line „blešák“ Facebook Marketplace míří do Česka

Aplikace pro prodej a nákup mezi jednotlivci, Facebook Marketplace, bude do konce srpna dostupná i českým uživatelům. Zda dokáže přetáhnout uživatele portálu...  celý článek

Laura Millerová na konferenci Engage 2017 v Praze
Falešné zprávy všechny překvapily, přiznává šéfka Obamova digitýmu

Jak může nejmocnější muž planety, prezident USA, vystupovat na sociálních sítích přirozeně a lidsky? Jak si ze sebe má dělat legraci, a jak naopak upozornit na...  celý článek

Jak si zapamatovat heslo?
Složitá hesla byla 0my1, lituje autor návrhu. Časté změny spíše škodí

Hesla hrají v počítačové bezpečnosti nezastupitelnou úlohu. Bohužel si řada lidí volí složité a těžko zapamatovatelné řetězce typu p0L3dn!ce. Jeden z autorů...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.