Raketa Antares se při startu proměnila v ohnivou kouli a explodovala

  • 212
Soukromá americká raketa Antares v úterý explodovala několik sekund po startu z komerčního kosmodromu na ostrově Wallops Island ve státě Virginie. Raketa bez posádky měla do vesmíru vynést nákladní loď Cygnus s téměř 2,3 tunami nákladu včetně vědeckého materiálu určeného pro Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Raketa soukromé společnosti Orbital Sciences se podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odpoutala od země v 6:22 místního času (23:22 SEČ), ale o šest sekund později se proměnila v ohnivou kouli a zřítila se. Podle NASA si neštěstí nevyžádalo mrtvé ani zraněné.

Podle serveru Spaceflightnow to byl pátý start rakety Antares. Jedná se o první nehodu od doby, kdy NASA svěřila dopravu nákladů na ISS soukromým firmám.

Příčina neštěstí zatím není známá, řekl mluvčí NASA Dan Huot. Na tiskové konferenci nezaznělo nic konkrétního o důvodech nehody s tím, že žádný kontrolní systém nevydal varování, že by k něčemu takovému mohlo dojít.

„Dosud víme prakticky tolik, co mohl každý vidět na videozáběrech,“ řekl Frank Culbertson, bývalý velitel raketoplánu a člen posádky kosmická stanice, který nyní pracuje jako výkonný viceprezident společnosti Orbital Sciences.

Raketa Antares má ve dvoustupňové verzi délku 40 m a maximální průměr 3,9 m při startovní hmotnosti kolem 240 tun. Má řadu shodných systémů a parametrů jako ruský Zenit. Díly do obou raket dodává ukrajinská firma Južnoje.

Na záběrech je vidět, jak raketa pomalu stoupá k nočnímu nebi a náhle ji odspodu zachvátí plameny. Pak začalo hořící zařízení padat. Je zatím předčasné říci, zda za nehodu mohou ruské pohonné jednotky upravené pro Antares.

Účast vyjádřil na Tiwitteru i šéf konkurenční SpaceX, který přeje brzké zotavení projektu:

29.října 2014 v 00:54, příspěvek archivován: 29.října 2014 v 09:17

Sorry to hear about the @OrbitalSciences launch. Hope they recover soon.

ISS bez ohrožení

Šestičlenná posádka ISS, kterou tvoří dva Američané, Němec a tři Rusové, byla o nehodě informována, stejně jako prezident Barack Obama. Pro posádku událost nepředstavuje bezprostřední hrozbu nedostatku zásob, ujistila NASA.

Orbital Sciences Corp.

Výrobcem rakety Antares je expandující společnost Orbital Sciences Corp. se sídlem ve městě Dulles ve Virginii. Začínala v roce 1982 téměř z nuly a nyní zaměstnává asi čtyři tisíce lidí v oblasti konstrukce a výroby raket i družic. Její věhlas začaly šířit malé nosné rakety Pegasus, které nepotřebují žádný kosmodrom, protože startují z letadla (od roku 1990 vynesly přes 40 družic o hmotnosti až 450 kg).

Dalšími relativně levnými nosnými raketami jsou čtyřstupňové Taurusy, které od roku 1994 vynesly až 1 300 kg nákladu na nízkou oběžnou dráhu. Od roku 2000 je to pak série raket Minotaur, které byly v prvním stupni založeny na technologii mezikontinentální rakety Minuteman, pozdější pak vycházely z mezikontinentální rakety Peacekeeper a zvládly dopravit na  nízkou dráhu až 1 700 kg. Do jisté míry souběžně s touto firmou vyrostl i její ještě dravější konkurent SpaceX s lodí Dragon.

„Nebyl tam žádný náklad, jenž by byl naprosto klíčový,“ řekl William Gerstenmaier z vedení NASA. „Posádce nehrozí žádné nebezpečí,“ dodal. Také materiální škody na rampě a raketě nejsou podle NASA rozsáhlé. Loď podle manažera programu Antares Mikea Pinkstona nesla také „tajné kryptografické zařízení“, a proto bylo třeba zabezpečit oblast kolem trosek.

K ISS navíc ve středu z Bajkonuru odstartovala modernizovaná raketa Sojuz 2.1a s nákladní kosmickou lodí Progress M-25M, která má na vesmírnou stanici dopravit 2,5 tuny nákladu, zejména potraviny, vodu, vědecké přístroje a palivo. S ISS se má Progress spojit po zhruba šesti hodinách letu ve 14:09 minut SEČ. Vizualizace průběhu letu můžete vidět na webu Russianspaceweb.com.

Sojuz-2.1a je modernizovaný typ s novými systémy řízení, vyšší nosností a výkonnější hnací jednotkou. Nová nosná raketa má v rámci ostrých testů vynést nákladní lodě na oběžnou dráhu ještě dvakrát v příštím roce a jednou v roce 2016. Pak budou nové sojuzy využity i k pilotovaným letům.

Nejdříve se musí opravit rampa

Viceprezident společnosti Orbital Sciences Frank Culbertson uvedl, že hlavní prioritou je nyní oprava odpalovací rampy. Řekl, že nelze odhadnout, kdy bude určena příčina neštěstí a kdy budou provedeny opravy.

Kosmodrom MARS

(Mid-Atlantic Regional Spaceport)

je komerční zařízení, vybudované podle dohody guvernérů Virginie a sousedního Marylandu z roku 2003 na pozemku v jižním cípu malého kosmodromu NASA Wallops Flight Facility (37°56' s.š., 75°28' z.d.) na poloostrově Delmarva na pobřeží státu Virginia.

Start rakety Antares se měl uskutečnit už v pondělí, ale byl odložen kvůli lodi, která se nedopatřením objevila v Atlantiku nedaleko kosmodromu. Mělo jít celkem o třetí z plánovaných osmi zásobovacích letů lodi Cygnus k ISS.

Orbital Sciences je vedle společnosti SpaceX jednou ze dvou firem, které si NASA najala za dohromady 3,5 miliardy dolarů (přes 76 miliard korun) na přepravu nákladů k ISS poté, co v roce 2011 ukončila provoz raketoplánů. Podle agentury AP nehoda nepochybně vyvolá kritiku NASA kvůli její rostoucí závislosti na soukromých amerických firmách.

Loď Cygnus měla do 2. listopadu putovat po oběžné dráze a pak zamířit k ISS, kde ji astronauti měli s pomocí robotického ramena ukotvit. Kromě potravin a dalších zásob měla loď přepravit 725 kilogramů vědeckého materiálu určeného mimo jiné k chemickému rozboru meteorů.

Aktualizováno: Doplněno o informace o lodi, kosmodromu, informací z TK a startu Sojuzu.

,