Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na vlastní nebezpečí: Android můžete nainstalovat i na starý notebook

Operační systém Android je populární především na mobilních zařízeních. Zkusili jsme jeho x86 verzi nainstalovat na běžný notebook. Po troše peripetií tak vzniklo jednoduše použitelné zařízení s jistými nedostatky. Instalujte opravdu jen na vlastní riziko.

Android spuštěný na běžném PC | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Jedním z posledních přírůstků do nových typů zařízení jsou monitory s operačním systémem Android. I s vypnutým počítačem na nich můžete během několika okamžiků prohlížet e-maily, číst zprávy, podívat se na počasí, vyhledávat na mapě či najít vhodné vlakové spojení. Instalací operačního systému Android portovaného pro x86 procesory lze podobné "zařízení okamžité potřeby" vyrobit třeba ze starého notebooku. I hodně starý stroj by měl Android výkonově s přehledem zvládnout, počítat musíte jen s tím, že na některé starší komponenty nemusí mít Android ovladače.

Pro pokusy jsme zvolili vysloužilý pětiletý notebook s procesorem Core2Duo, na kterém jsme před měsícem experimentovali i s Windows 8 a dotykovými monitory. Pokus nainstalovat Android 4.2 skončil nezdarem. Z bootovací USB paměti běžel perfektně, ale nepodařilo se jej funkčně nainstalovat na pevný disk. Lépe jsme dopadli se starší verzí 4.0.

ČKD

často kladené dotazy

Můžu mít na stejném notebooku Android i Windows?

Ano, při startu počítače si v rozhraní GRUB vyberete, který operační systém chcete spustit.

Potřebuje Android svůj diskový oddíl?

Ne, Android můžete nainstalovat na libovolný již existující diskový oddíl. Měl by být NTFS, EXT2 nebo EXT3.

Kam si Android na pevném disku ukládá data?

Při instalaci vytvoříte *.DAT soubor o velikosti podle svého uvážení (alespoň 512 MB). Tento rezervovaný prostor pak Android využívá jako svůj disk.

Výsledek by se dal vyjádřit v tónu vousatých vtipů: mám dvě zprávy, dobrou a špatnou. Tou dobrou je, že systém běží svižně a funguje na něm spousta aplikací z Google Play. Tou špatnou, že reproduktory notebooku nevydaly ani hlásek a že na něm nefunguje spousta aplikací z Google Play.

Vybíráme správnou verzi a připravujeme instalaci

Jako první si na webových stránkách Android-x86.org musíte zvolit, kterou verzi portovaného Androidu budete instalovat. Smysl má podle nás experimentovat především s verzí 4.0.

Verze 3.2. je totiž podle našeho názoru zbytečně stará a port verze 4.2 trpí dětskými nemocemi. Ačkoli šla z USB paměti krásně spustit (bez možnosti uložit data, nastavení a instalované aplikace), po instalaci na pevný disk počítače systém nenaběhl. Mimo zkušebního notebooku jsme jej se zcela stejným výsledkem vyzkoušeli i na několika různých desktopech. Se stejným problémem se neúspěšně potýkali i mnozí návštěvníci na internetových fórech.

Verze 4.0 RC2 je k dispozici v osmi různých variantách, odladěných pro konkrétní přístroje. My zvolili nejobecnější "for Asus Laptop/Tablets", vy vyberte podle svého notebooku a uvážení. Stáhněte si ISO soubor vybrané verze. Má necelých 200 MB a je zdarma.

Dále si z webu linuxliveusb.com stáhněte aplikaci LinuxLive USB Creator a připravte prázdnou USB paměť. S pomocí "LiLi" vytvoříte z USB paměti bootovatelný disk, ze kterého půjde Android spustit i nainstalovat.

Práce s LiLi je snadná. Vyberete si cílovou paměť, zdrojový ISO soubor a kliknete na "vytvořit". A počkáte pár desítek sekund.

Instalujeme Android, nic si nesmažte

Počítač musíte nastavit tak, aby nabootoval z USB paměti. Na obrazovce se ukáže menu, ze kterého vás zajímá buď první (spustit Android z USB paměti), nebo poslední volba (nainstalovat Android na pevný disk).

Boot na instalační USB paměť

První volbu přejdeme konstatováním, že tak spustíte systém přímo z USB klíčenky, tedy bez instalace. Výhodou je, že tak nezanecháte na hostitelském počítači žádné stopy, naopak nevýhodou, že se vám neuloží nic, co si nastavíte nebo nainstalujete.

My vybereme poslední volbu, tedy instalaci na pevný disk.

Nejprve si musíte zvolit, kam Android nainstalujete. Zobrazí se vám tabulka dostupných oddílů: SDA jsou oddíly na primárním disku, SDB na sekundárním disku. SDA1 je nejčastěji systémový oddíl Windows, my raději zvolili SDA3 (formátovaný v NTFS, využitý jako datové skladiště). Android lze nainstalovat i do oddílů formátovaných na ext2 a ext3 (unixové systémy) a při omezené funkčnosti i FAT32.

Pokud Android instalujete na oddíl, kde již máte jiná data, musíte zvolit "Do not format".

Dalším krokem je volba formátování. Pokud instalujete na používaný oddíl, musíte vybrat první možnost "Do not format" (neformátovat), jinak přijdete o data. Pokud jste Androidu vyhradili celý oddíl, můžete si vybrat mezi ext2, ext3, NTFS a FAT32.

Dále se objeví volba, zda má být nainstalován "Boot loader GRUB". Při volbě "ANO" budete po každém spuštění počítače dotázáni, zda se má nabootovat Android, nebo další operační systém. Pokud bude na počítači jen Android, zvolíte "NE", stejně by nebylo z čeho vybírat.

Posledním důležitým rozhodnutím je vytvoření rezervovaného prostoru pro ukládání dat a instalovaných aplikací. Výrobce doporučuje nejméně 512 MB, my radíme spíše dvojnásobek.

A je to. Stačí restart a v případě úspěšné instalace budete moci poprvé nabootovat do operačního systému Android na svém počítači.

Takto bude vypadat obrazovka po spuštění počítače. Musíte si vybrat mezi Androidem a dalším operačním systémem. V našem případě Windows 8.

Prvotní nastavení Androidu

Po prvním spuštění musíte projít úvodním nastavením. Zvolíte jazyk (nechybí čeština), nastavíte přesný čas a datum (nebo zvolíte automatickou synchronizaci), nastavíte wi-fi připojení a zařízení spárujete se svým Google účtem.

Není to sice povinné, ale těm, kdo již účet u Googlu mají, vřele doporučujeme. Během několika sekund totiž budete mít synchronizovanou e-mailovou schránku, kalendář a všechny další služby, včetně cloudového uložiště Google Drive.

Propojení s účtem Google vše velmi usnadní.

A také budete ihned přihlášeni k obchodu s aplikacemi Google Play.

Zde narážíme na jednu stávající nevýhodu portu Androidu na x86 procesory. Ne všechny aplikace fungují. Ve verzi 4.2 nás systém korektně již před instalací upozorňoval, že aplikace nebude fungovat, ve verzi 4.0 instalace proběhne, ale aplikace pak nejde spustit.

Aplikace: omezený výběr z půl milionu je pořád dost široký

Některé aplikace fungují, některé ne. Skvělý agregátor zpráv Flipboard funguje perfektně, aplikace TuneIn radio po naběhnutí okamžitě spadla. To bude možná tím, že námi zvolená verze nepoznala zvukový adaptér použitého notebooku, ale stejně jsme dopadli s mnoha jinými aplikacemi. Nemusíme chodit daleko: aplikace iDNES.cz funguje perfektně, aplikace Jízdní řády ze stejné kuchyně však ne.

Klasický "lock screen" není na noteboocích často k vidění.

Pozor si také musíte dát na aplikace, které si vynutí otočení zobrazení displeje. To sice proběhne svižně, ale notebook budete na bok těžko otáčet, navíc obsluha touchpadem se tak stává spíše dobrodružnou hrou.

Na našem zkušebním stroji chybně fungoval režim uspání systému. Nikdy se neprobudil a bylo nutné počítač restartovat. Naopak pochválit musíme rychlost systému, výkon počítače je vyšší než u tabletů, odezva na jakýkoli pokyn je prakticky okamžitá. A to včetně práce s Google Maps, Flipboardem a dalšími aplikacemi.

Přehled instalovaných aplikací v Androidu 4.0 na notebooku s Core2Duo.

Jak pojedou vaše oblíbené aplikace, si můžete vyzkoušet i bez instalace pouhým spuštěním systému z USB paměti.

Závěr: hlavně pro hračičky

Instalovat Androd na PC zatím díky různým úskalím nepatří mezi nejpraktičtější nápady. Ale pokud si chcete vyzkoušet jeho funkce a hrát si s aplikacemi, i když nemáte tablet ani chytrý telefon, nic vám nebrání port pro procesory x86 vyzkoušet.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...