Na vlastní nebezpečí: Android můžete nainstalovat i na starý notebook

Operační systém Android je populární především na mobilních zařízeních. Zkusili jsme jeho x86 verzi nainstalovat na běžný notebook. Po troše peripetií tak vzniklo jednoduše použitelné zařízení s jistými nedostatky. Instalujte opravdu jen na vlastní riziko.

Android spuštěný na běžném PC | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Jedním z posledních přírůstků do nových typů zařízení jsou monitory s operačním systémem Android. I s vypnutým počítačem na nich můžete během několika okamžiků prohlížet e-maily, číst zprávy, podívat se na počasí, vyhledávat na mapě či najít vhodné vlakové spojení. Instalací operačního systému Android portovaného pro x86 procesory lze podobné "zařízení okamžité potřeby" vyrobit třeba ze starého notebooku. I hodně starý stroj by měl Android výkonově s přehledem zvládnout, počítat musíte jen s tím, že na některé starší komponenty nemusí mít Android ovladače.

Pro pokusy jsme zvolili vysloužilý pětiletý notebook s procesorem Core2Duo, na kterém jsme před měsícem experimentovali i s Windows 8 a dotykovými monitory. Pokus nainstalovat Android 4.2 skončil nezdarem. Z bootovací USB paměti běžel perfektně, ale nepodařilo se jej funkčně nainstalovat na pevný disk. Lépe jsme dopadli se starší verzí 4.0.

ČKD

často kladené dotazy

Můžu mít na stejném notebooku Android i Windows?

Ano, při startu počítače si v rozhraní GRUB vyberete, který operační systém chcete spustit.

Potřebuje Android svůj diskový oddíl?

Ne, Android můžete nainstalovat na libovolný již existující diskový oddíl. Měl by být NTFS, EXT2 nebo EXT3.

Kam si Android na pevném disku ukládá data?

Při instalaci vytvoříte *.DAT soubor o velikosti podle svého uvážení (alespoň 512 MB). Tento rezervovaný prostor pak Android využívá jako svůj disk.

Výsledek by se dal vyjádřit v tónu vousatých vtipů: mám dvě zprávy, dobrou a špatnou. Tou dobrou je, že systém běží svižně a funguje na něm spousta aplikací z Google Play. Tou špatnou, že reproduktory notebooku nevydaly ani hlásek a že na něm nefunguje spousta aplikací z Google Play.

Vybíráme správnou verzi a připravujeme instalaci

Jako první si na webových stránkách Android-x86.org musíte zvolit, kterou verzi portovaného Androidu budete instalovat. Smysl má podle nás experimentovat především s verzí 4.0.

Verze 3.2. je totiž podle našeho názoru zbytečně stará a port verze 4.2 trpí dětskými nemocemi. Ačkoli šla z USB paměti krásně spustit (bez možnosti uložit data, nastavení a instalované aplikace), po instalaci na pevný disk počítače systém nenaběhl. Mimo zkušebního notebooku jsme jej se zcela stejným výsledkem vyzkoušeli i na několika různých desktopech. Se stejným problémem se neúspěšně potýkali i mnozí návštěvníci na internetových fórech.

Verze 4.0 RC2 je k dispozici v osmi různých variantách, odladěných pro konkrétní přístroje. My zvolili nejobecnější "for Asus Laptop/Tablets", vy vyberte podle svého notebooku a uvážení. Stáhněte si ISO soubor vybrané verze. Má necelých 200 MB a je zdarma.

Dále si z webu linuxliveusb.com stáhněte aplikaci LinuxLive USB Creator a připravte prázdnou USB paměť. S pomocí "LiLi" vytvoříte z USB paměti bootovatelný disk, ze kterého půjde Android spustit i nainstalovat.

Práce s LiLi je snadná. Vyberete si cílovou paměť, zdrojový ISO soubor a kliknete na "vytvořit". A počkáte pár desítek sekund.

Instalujeme Android, nic si nesmažte

Počítač musíte nastavit tak, aby nabootoval z USB paměti. Na obrazovce se ukáže menu, ze kterého vás zajímá buď první (spustit Android z USB paměti), nebo poslední volba (nainstalovat Android na pevný disk).

Boot na instalační USB paměť

První volbu přejdeme konstatováním, že tak spustíte systém přímo z USB klíčenky, tedy bez instalace. Výhodou je, že tak nezanecháte na hostitelském počítači žádné stopy, naopak nevýhodou, že se vám neuloží nic, co si nastavíte nebo nainstalujete.

My vybereme poslední volbu, tedy instalaci na pevný disk.

Nejprve si musíte zvolit, kam Android nainstalujete. Zobrazí se vám tabulka dostupných oddílů: SDA jsou oddíly na primárním disku, SDB na sekundárním disku. SDA1 je nejčastěji systémový oddíl Windows, my raději zvolili SDA3 (formátovaný v NTFS, využitý jako datové skladiště). Android lze nainstalovat i do oddílů formátovaných na ext2 a ext3 (unixové systémy) a při omezené funkčnosti i FAT32.

Pokud Android instalujete na oddíl, kde již máte jiná data, musíte zvolit "Do not format".

Dalším krokem je volba formátování. Pokud instalujete na používaný oddíl, musíte vybrat první možnost "Do not format" (neformátovat), jinak přijdete o data. Pokud jste Androidu vyhradili celý oddíl, můžete si vybrat mezi ext2, ext3, NTFS a FAT32.

Dále se objeví volba, zda má být nainstalován "Boot loader GRUB". Při volbě "ANO" budete po každém spuštění počítače dotázáni, zda se má nabootovat Android, nebo další operační systém. Pokud bude na počítači jen Android, zvolíte "NE", stejně by nebylo z čeho vybírat.

Posledním důležitým rozhodnutím je vytvoření rezervovaného prostoru pro ukládání dat a instalovaných aplikací. Výrobce doporučuje nejméně 512 MB, my radíme spíše dvojnásobek.

A je to. Stačí restart a v případě úspěšné instalace budete moci poprvé nabootovat do operačního systému Android na svém počítači.

Takto bude vypadat obrazovka po spuštění počítače. Musíte si vybrat mezi Androidem a dalším operačním systémem. V našem případě Windows 8.

Prvotní nastavení Androidu

Po prvním spuštění musíte projít úvodním nastavením. Zvolíte jazyk (nechybí čeština), nastavíte přesný čas a datum (nebo zvolíte automatickou synchronizaci), nastavíte wi-fi připojení a zařízení spárujete se svým Google účtem.

Není to sice povinné, ale těm, kdo již účet u Googlu mají, vřele doporučujeme. Během několika sekund totiž budete mít synchronizovanou e-mailovou schránku, kalendář a všechny další služby, včetně cloudového uložiště Google Drive.

Propojení s účtem Google vše velmi usnadní.

A také budete ihned přihlášeni k obchodu s aplikacemi Google Play.

Zde narážíme na jednu stávající nevýhodu portu Androidu na x86 procesory. Ne všechny aplikace fungují. Ve verzi 4.2 nás systém korektně již před instalací upozorňoval, že aplikace nebude fungovat, ve verzi 4.0 instalace proběhne, ale aplikace pak nejde spustit.

Aplikace: omezený výběr z půl milionu je pořád dost široký

Některé aplikace fungují, některé ne. Skvělý agregátor zpráv Flipboard funguje perfektně, aplikace TuneIn radio po naběhnutí okamžitě spadla. To bude možná tím, že námi zvolená verze nepoznala zvukový adaptér použitého notebooku, ale stejně jsme dopadli s mnoha jinými aplikacemi. Nemusíme chodit daleko: aplikace iDNES.cz funguje perfektně, aplikace Jízdní řády ze stejné kuchyně však ne.

Klasický "lock screen" není na noteboocích často k vidění.

Pozor si také musíte dát na aplikace, které si vynutí otočení zobrazení displeje. To sice proběhne svižně, ale notebook budete na bok těžko otáčet, navíc obsluha touchpadem se tak stává spíše dobrodružnou hrou.

Na našem zkušebním stroji chybně fungoval režim uspání systému. Nikdy se neprobudil a bylo nutné počítač restartovat. Naopak pochválit musíme rychlost systému, výkon počítače je vyšší než u tabletů, odezva na jakýkoli pokyn je prakticky okamžitá. A to včetně práce s Google Maps, Flipboardem a dalšími aplikacemi.

Přehled instalovaných aplikací v Androidu 4.0 na notebooku s Core2Duo.

Jak pojedou vaše oblíbené aplikace, si můžete vyzkoušet i bez instalace pouhým spuštěním systému z USB paměti.

Závěr: hlavně pro hračičky

Instalovat Androd na PC zatím díky různým úskalím nepatří mezi nejpraktičtější nápady. Ale pokud si chcete vyzkoušet jeho funkce a hrát si s aplikacemi, i když nemáte tablet ani chytrý telefon, nic vám nebrání port pro procesory x86 vyzkoušet.

  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 7 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 16 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...