Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Angličtina? Nikdy není pozdě...

  5:00aktualizováno  5:00
Nejste spokojeni s výší svého platu? A myslíte si, že v Británii či USA vám bude lépe? Možná ano, ale bez znalosti jazyka jste ztraceni. Neovládáte jej? Nechte se vést za ručičku od samotných základů...

Jazykové produkty firmy Terasoft si své místo na slunci rozhodně našly. Svědčí o tom především statut nejrozšířenějšího programu na základních školách. Také provázanost se školními osnovami a efektivní způsob výuky této aplikaci zajistil její úspěšnost.

Cena

Všechny dosud vydané díly se sešly na jednom CD-ROM, který je nyní v prodeji za zvýhodněnou cenu. Její výše se pohybuje na 1680 korunách. Jako bonus je obsahem aplikace česko-anglický a anglicko-český slovník v elektronické podobě.
Zakoupit lze i jednotlivé díly, cena každého je stanovena na 630 korun.

Pro koho to vlastně je?

Program podporuje výuku angličtiny v rozsahu prvních čtyř let na základní škole. Bude ovšem vhodným pomocníkem i tehdy, pokud se rozhodnete začít s angličtinou i ve čtyřiceti.
Slovní zásoba je čerpána z nejpoužívanějších učebnic ve školách.

Instalace

Dodávaný program na CD-ROM lze spustit bez instalace. Avšak zabraný prostor o velikosti 60 megabajtů, které vás nainstalování aplikace bude stát, se vám určitě vyplatí. Načítání z mechaniky totiž nepatří k nejrychlejším a instalace na pevný disk práci s programem nepochybně zefektivní.
TS Angličtina není nikterak náročná na hardware. Neoplývá skvostnou grafikou, také proto aplikaci spustíte i ve Windows 3.1. K chodu vám postačí počítač 486 se čtyřmi megabajty paměti RAM. Vřele se doporučuje myš a zvuková karta.

Jak to vypadá?

Menu programuGrafická stránka programu je poněkud zastaralá, proto může být první dojem po spuštění rozporuplný. První zklamání však s přehledem vykompenzuje obsáhlost aplikace. Zhruba tři tisíce nejpoužívanějších vět, rodilým mluvčím namluvená slovíčka i věty… To vše a mnohem více zde můžete najít.

Spuštění

Po spuštění vybraného dílu se dostanete do základního menu. To je členěno na jednotlivé rubriky. Jako první je gramatická sekce. Zde si jednotlivé jevy můžete procvičit. Procvičování lze zvolit nejen jako celek, ale vybrat lze i jednotlivou část, procvičit si tedy můžete přivlastňovací zájmena, jednotlivá slovesa, typy časů…
Při chybné odpovědi se v okně zobrazí vysvětlení chyby, což právě pro začínajícího žáka může být velkým přínosem. Jednotlivé chyby i s vysvětlením se zaznamenávají a k nahlédnutí jsou v přehledném hodnocení. To lze také vytisknout a pilnému dítku může být propustkou ven, v opačném případě vězením a „šprtáním“ se světového jazyka.
Cítíte-li se na prověření znalostí, můžete si je otestovat. I zde lze zvolit jednotlivá témata, ale také počet jevů v testu. Vyberete množství vět a již vám nic nebrání v započetí.
Každá věta je po doplnění přečtena rodilým mluvčím, můžete tak zároveň trénovat i svou výslovnost.

Klasickým spojováním českého a anglického výrazu je testování slovíček. Vybrat lze opět jednotlivou lekci či souhrn všech, stejně jako lze dvojice procvičit či otestovat. V okně se zobrazuje procentuální úspěšnost, ale také počet chyb.

Testování slovíčekVelice důkladným se jeví testování pravopisu slovíček. Stačí nepatrné přehlédnutí, a rázem uděláte chybu. Dbá se především na správné napsání slova, zobrazují se například názvy anglických jmen či měst.

Poslední rubrikou k procvičení angličtiny jsou tématické okruhy. Ty jsou vhodné především k rozšíření slovní zásoby v konverzaci. Každý okruh obsahuje nejčastěji používaná slovíčka daného tématu. Nevíte-li, jak se řekne bratranec či sestřenice, jednoduše se to dozvíte v okruhu nazvaném rodina/family.
Rozdíl mezi procvičováním a testováním je v tom, že v první verzi vidíte i anglické názvy u jednotlivých slov, a ta pak určujete pouze na základě výslovnosti. V testu již obrázky popsané nejsou.

Co další díly?

Jednotlivé díly se od sebe na první pohled neliší. Grafika zůstala stejná, mění se samozřejmě obsah. Každá následující část je v poměru s přibývající látkou o něco složitější.

Odkud autoři čerpali?

U každé rubriky se dozvíte prameny, ze kterých autoři čerpali. Vesměs se jedná o úspěšné tituly, z nichž je na základních školách vyučováno. Spolu s nimi je uveden i rok vydání knihy, budete-li ji shánět, máte práci v mnohém ulehčenou.
 
Bonus

Angličtina - slovník

Rozhodně potěšujícím faktem je, že autoři ke kompilaci čtyř dílů „přibalili“ i slovník. Ten svou obsáhlostí k běžnému užívání bohatě postačí.
Navolit lze směr překladu, jednotlivá slovíčka lze vložit do tzv. záložky. Pokud si výraz nemůžete zapamatovat a právě nemáte po ruce tužku a papír, můžete slovíčko uložit a kdykoli jej vyvolat.

 

Vyplatí se to koupit?

Koupí tohoto souboru čtyř dílů rozhodně neprohloupíte. Zvážíte-li, že za jednotlivé díly byste zaplatili něco přes 2500 korun. Za cenu necelých sedmnácti set dostanete všechny díly a slovník, který by se jako samostatný také mohl na několik set vyšplhat.
Pokud tedy chcete svému dítku dopřát kvalitní výuku, či sami s angličtinou hodláte započít, máte příležitost. 

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10
Tipy pro Windows 10: Zjistěte, kdo se chtěl přihlásit do vašeho PC

Motiv je kombinace obrázků na pozadí plochy, barev oken a zvuků. Poradíme, kde najít nové motivy nebo fonty, kterými ozvláštníte své dokumenty. Přidáme i tip...  celý článek

Tablet pro práci i zábavu.
I tablet pomůže sestříhat videa nebo zkontroluje čas strávený na úkolech

S aplikacemi z dnešního přehledu užitečné výbavy pro tablety s Androidem a iOS můžete například sledovat hudební videoklipy, rychleji ovládat vaše mobilní...  celý článek

Tablet pro práci i zábavu
Aplikace pro tablety: zjistěte, co měří senzory, nebo upravujte fotky

Zajímavá aplikace zobrazí informace ze senzorů mobilního zařízení, jiná nahraje obsah obrazovky nebo aplikaci s bohatou nabídkou fotek a obrázků na pozadí...  celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.