K zařazení filmu Kmotr do ochranného fondu přispěl i Homer Simpson

K zařazení filmu Kmotr do ochranného fondu přispěl i Homer Simpson | foto: Fox

Ani diváci, ani kritici. Nejvýznamnější filmy předpovídá algoritmus

  • 16
Každý rok vybere odborná komise pětadvacet filmů, které jsou „kulturně, historicky nebo esteticky nejvýznamnější“ a zařadí je do takzvaného Národního filmového registru. Které filmy do registru zamíří v příštích letech, lze podle vědců predikovat analýzou databáze IMDb. S reakcemi kritiků a diváků nesouvisí.

Od roku 1980 v Kongresové knihovně ve Washingtonu každoročně zasedá komise, která vždy vybere pětadvacet „kulturně, historicky nebo esteticky nejvýznamnějších“ filmů světové kinematografie a zařadí je do takzvaného Národního filmového registru. Ten má především zajistit fyzické zachování kopií vybraných filmů pro další generace. 

První nominační kolo je veřejné, o výběru filmů dále rozhoduje právě odborná komise a skupina konzultantů, mezi kterými jsou zejména filmoví kritici, scenáristi, režiséři a zástupci filmového průmyslu. V registru je nyní, po volbě v roce 2014, celkem 650 titulů.

Výběr do registru

Na hodnocení kritiků i diváků nezáleží

Příkladem může být zatím nejmladší zařazený snímek, dokumentární film „13 jezer“ z roku 2004. Na IMDb dosáhl hodnocení 7,5 hvězdičky z deseti, na českém ČSFD pouhých 51 %. Z Československé filmové databáze si dovolíme ocitovat dvě divácká hodnocení.

„Kdo neviděl, neuvěří. Třináct statických záběrů, každý po deseti minutách, na třináct nejnudnějších jezer světa. James Benning je totální úchyl. Jeho pokus zabít moderního diváka téměř vyšel.“ (JAn, 2006)

„Musím říct, že jsem se u toho pěkně vyspal...“ (Koláč, 2007)

Výběr přitom nijak neodpovídá předpovědím kritiků, názorů diváků, ani číslům návštěvnosti v kinech, nebo sledovanosti či prodejích. Dostávají se do něj i divácky nepříliš úspěšná a kritiky neopěvovaná filmová díla.

Klíčové jsou „odkazy“

Výzkumníci na Severozápadní univerzitě v Illinois analýzou filmové databáze IMDb čítající více než 15 000 titulů zjistili, že existuje ukazatel, podle kterého se dá další výběr titulů k zařazení do ochranného fondu predikovat s 91% úspěšností. Je to množství odkazů na daný film z jiných filmů, seriálů a televizních show. Odkazy jsou myšleny zejména zmínky a citace. Například ke slavnému filmu Kmotr jich IMDb eviduje 1 351.

Příklad? Mrazivou větu, kterou ve filmu Kmotr pronesl Marlon Brando v roli Dona Corleoneho („Pokud jde o mne, já žádného bratra nemám.“  - „As far as I´m concerned, I have no brother.“), vyslovil jako filmovou narážku i Homer v animovaném seriálu Simpsonovi.

Má to však malý háček. Pro uvedenou přesnost výsledku je potřeba, aby byl film starší pětadvaceti let a měl tak dostatečný čas k získání (či nezískání) svých odkazů. Do registru jsou přitom řazeny i filmy mladší.

„Odborníci jsou ve svém rozhodování ovlivňováni mnoha neobjektivními vlivy. Automatizované objektivní metody tento problém nemají. Může to ranit naši hrdost, ale mohou mít výsledky srovnatelné nebo lepší než odborníci,“ uvedl pro agenturu Reuters spoluautor studie, Luis A.N. Amaral.