Nová anténa z textilu bude fungovat všude

Nová anténa z textilu bude fungovat všude

Anténa budoucnosti bude z textilu. Na těle tak přijmete třeba signál GPS

  • 35
Finským vědcům se na objednávku Evropské kosmické agentury podařilo vyvinout nový typ antény, která by se mohla stát základem osobní bezdrátové komunikace budoucnosti. Textilní anténu lze nosit téměř všude na těle. Přenáší GPS i Iridium a pracuje i v kosmu.

Kapitánovi lodi Enterprise v seriálu Star Trek stačilo, aby se dotkl odznaku na své uniformě a ihned byl v kontaktu se svou posádkou. Mohl vysílat a přijímat zprávy, ať už byli jeho podřízení kdekoli, lhostejno zda přímo na palubě nebo na oběžné dráze.

Dosud byla taková komunikace pouze záležitostí sci-fi, ale zanedlouho by to mohla být běžná a fádní skutečnost. To vše díky finské společnosti Patria Aviation. Financuje ji Evropská kosmická agentura (ESA), která vyvinula zcela nový typ futuristické antény.

Textilní anténa

Nová anténa je vyrobena výlučně z textilních látek a pružných materiálů, takže je možné ji bez problémů všít do jakéhokoli obleku. To ji činí téměř ideálním prostředkem pro osobní bezdrátovou komunikaci. V budoucnu by mohla být použitelná prakticky kdekoli a kdykoli.

"Flexibilní antény se dostávají do módy, protože nedávný pokrok v oboru ´wearable computing´ (zjednodušeně počítače v oblečení) naznačil několik možností, jak integrovat bezdrátové funkce do oděvu," říká Rolv Midthassel z ESA.

Anténa pracuje i při ohnutí

Testy ukázaly, že textilní anténa je schopna pracovat na frekvencích jak sítě GPS, tak satelitní telefonní sítě Iridium. "Satelity Iridium umožňují dvousměrnou hlasovou i datovou komunikaci, zatímco GPS poskytuje uživateli údaje o jeho pozici," dodává na vysvětlenou Midthassel.

Hlavním cílem celého projektu byl především výběr vhodného materiálu pro konstrukci antény, vědci tedy museli prozkoumat elektromagnetické vlastnosti mnoha materiálů. Dále měli za úkol určit výkon budoucí antény a to za různých podmínek, například při jejím pohybu či deformaci, přesněji ohybu.

V kosmu i na Zemi

Jak se zdá, prototyp při zkouškách ve všem podstatném obstál. Anténa normálně vysílá i přijímá, a i když ji zkroutíme a ohneme, jen nepatrně poklesne její výkon. Dokonce se v tomto případě zachovává kruhová polarizace rádiového signálu a to v celé šíři pásma, což byl dosud u přenosných antén docela problém.

Anténa má dvě ochranné vrstvy, které ji chrání před účinkem vody a dalších agresivních vlivů prostředí. Díky svým výjimečným vlastnostem by textilní anténa mohla v budoucnu najít své uplatnění nejen v kosmu, ale i na Zemi, zejména při nejrůznějších záchranářských pracích – zásazích požárníků či zdravotníků.

Zdroje:

www.esa.int
www.physorg.com