Antiviry: F-Secure Antivirus 5.3

Tento produkt je komplexní antivirový systém z produkce finské společnosti F-Secure Corporation. Standardním domácím, případně jednotlivým firemním uživatelům je určena verze pro pracovní stanice, která se ocitla na našem stole.

F-Secure AntiVirus je komplexní antivirový systém z produkce finské společnosti F-Secure Corporation. Tento produkt existuje v několika variantách: F-Secure AntiVirus pro pracovní stanice, F-Secure AntiVirus pro souborové servery, F-Secure AntiVirus pro Exchange, F-Secure AntiVirus pro Lotus Domino, F-Secure AntiVirus pro firewally a F-Secure AntiVirus pro Internet mail. Standardním domácím, případně jednotlivým firemním uživatelům je určena verze pro pracovní stanice - tj. samostatné počítače či notebooky.

Instalace F-Secure
Antivirový systém F-Secure AntiVirus pro pracovní stanice je k dispozici pro platformu operačního systému Microsoft Windows 95/98/Me, Windows NT 4.0/2000, Windows XP, Linux a OS/2. Pro provoz v prostředí Windows 95/98 a Me je minimální konfigurace počítač s procesorem řady Pentium pracujícím na frekvenci alespoň 75 MHz vybavený 32 MB RAM a s 25 MB volného prostoru na pevném disku. Operační systémy Windows NT 4.0 a vyšší vyžadují pro provoz této aplikace procesor Pentium II a 64 MB RAM. Vlastní instalace je jednoduchá, instalační program uživatele vede a nenabízí příliš složitých možností nastavení. Uživatel prakticky vybírá jen moduly, které se mají nainstalovat, a formu administrace – zda bude probíhat vzdáleným přístupem či lokálně. Nainstalovány musí být F-Secure AntiVirus 5 a F-Secure Management Agent. Po ukončení instalace, restartu počítače a případné aktualizaci virových definičních souborů je již počítač chráněn před nebezpečím virové nákazy.

Uživatelské prostředí a možnosti aplikace
Aplikace F-Secure AntiVirus má pravděpodobně jedno z nejjednodušších a nejpřehlednějších uživatelských prostředí – pokud se týká antivirových programů stejné kategorie. K ovládání funkcí prakticky slouží jen jedno dialogové okno, které obsahuje čtyři záložky: statistické informace, nastavení ochrany souborů v reálném čase, parametry skenování včetně jeho ručního spouštění a nastavení procesů souvisejících s aktualizací. Jak v rámci ochrany v reálném čase, tak i v rámci skenování souborů lze shodně nastavit chování antivirového systému v případě, že je nalezen vir, zda se mají skenovat všechny soubory či pouze soubory s určenými příponami, soubory které mají být ze skenování vyřazeny a zda mají být skenovány i komprimované soubory. Z každé záložky je možné vyvolat kontexovou nápovědu.

F-Secure

Podobně jako konkurenční produkty stejné kategorie disponuje F-Secure AntiVirus jak rezidentní ochranou pracující v reálném čase – tj. částí nazvanou F-Secure AntiVirus Gatekeeper, tak i virovým skenerem, který lze spustit dle konkrétní potřeby uživatele. Pokud je v počítači nalezen virus, F-Secure AntiVirus automaticky spustí průvodce dezinfekčním procesem. Zde lze také nalézt detailnější informace o jednotlivých nalezených virech. F-Secure AntiVirus Gatekeeper provádí vyhledávání virů vždy, když se uživatel pokusí o přístup k souborům na pevném disku, disketách či síťových jednotkách. V případě, že je soubor infikován, zastaví antivir spuštění tohoto souboru a v souladu s nastavením pravidel bezpečnostní politiky.

Forma a četnost aktualizace virových definičních souborů
Aktualizaci virových definičních souborů pro antivirový systém F-Secure Antivirus lze provádět celkem šesti způsoby – první dvě metody využívají produkt F-Secure BackWeb, aby uživateli „vnutily“ aktualizaci z F-Secure serverů. Další dvě metody vyžadují, aby uživatel (administrátor) inicioval přenos aktualizačních souborů z webových stránek společnosti F-Secure. Pátá metoda, která je doporučována pro verze F-Secure AntiVirus 5.x, je aktualizace pomocí nástroje FSUPDATE z webových stránek F-Secure. Poslední možností je update prostřednictvím CD-ROM. Virové definiční soubory jsou na serverech společnosti F-Secure aktualizovány průběžně.

Cena a dostupnost
Licenci antivirového systému F-Secure AntiVirus pro pracovní stanice určeného pro domácí využití lze pořídit za cenu 3272 korun, přičemž platnost této licence je jeden rok. V případě, že se uživatel rozhodne zakoupit dvouletou licence, je cena 5651 korun. Pro komerční sféru je způsob licencování poněkud odlišný a výše ceny za licenci pro jeden počítač je určována podle jejich počtu.

Závěr
Tento antivirový produkt není v Česku mezi domácími uživateli příliš znám, a to zejména proto, že je určen především pro podnikové uživatele – tj. pro rozsáhlé podnikové sítě. Ačkoliv se jedná o velmi kvalitní antivirový systém, pravděpodobně není pro domácí nasazení tou pravou volbou. Firemním uživatelům jej lze naopak doporučit.