Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Antiviry: McAfee VirusScan 6.0

  5:00aktualizováno  5:00
Společnost McAfee a její antivirové produkty mají v České republice již dlouhou tradici, jejíž počátek lze datovat již před rok 1989. Posledním z produktů této společnosti, který je určen pro antivirovou ochranu domácích počítačů a pracovních stanic, je antivirový systém McAfee VirusScan 6.0.

Společnost McAfee a její antivirové produkty mají v České republice již dlouhou tradici, jejíž počátek lze datovat již před rok 1989. Posledním z produktů této společnosti, který je určen pro antivirovou ochranu domácích počítačů a pracovních stanic, je antivirový systém McAfee VirusScan 6.0. Ten umožňuje vyhledání virů případně jejich odstranění, antivirovou kontrolu a monitoring počítače v reálném čase a samozřejmě také kontrolu příloh elektronické pošty. Kromě toho obsahuje i funkci pro vytváření záložních souborů, která je však omezena na platformy operačních systémů Microsoft Windows 95/98 a Windows Me.

Instalace
Antivirový systém McAfee VirusScan 6.0 je určen pro platformu operačního systému Microsoft Windows 95/98/Me, Windows NT 4.0/2000 a také pro Windows XP ve verzích Home i Professional. Pro svůj provoz vyžaduje tato aplikace počítač, který splňuje nároky minimální konfigurace pro daný operační systém, minimálně však počítač s procesorem Pentium na frekvenci 100 MHz a vyšší, alespoň 32 MB RAM a 33 MB volného místa na pevném disku. V případě, že uživatel má povolen auto-start z CD-ROM, spustí se instalace automaticky ihned po vložení instalačního disku do CD-ROM mechaniky. Vlastní instalace je jednoduchá a na výběr je mezi instalací typickou a uživatelskou, přičemž v rámci typické instalace se provede kompletní instalace. Po ukončení instalace se automaticky spustí antivirová kontrola všech dostupných diskových jednotek. Antivirový systém následně uživateli nabídne vytvoření tzv. záchranného disku pro případ zhroucení operačního systému, a to ve dvou formátech – dle aktuálně nainstalovaného operačního systému, nebo ve vlastním formátu NAI OS.

Uživatelské prostředí a možnosti aplikace
McAfee VirusScan 6.0 nabízí přehledné uživatelské prostředí, které umožňuje jednoduchou správu a intuitivní ovládání celého antivirového systému. V rámci jednoho dialogového okna lze určit nejen základní nastavení parametrů celé aplikace, jako jsou diskové jednotky a typy souborů, které se mají kontrolovat, ale i jaké metody pro vyhledávání virů mají být využity. Samozřejmostí je možnost nastavení plánovaných úkolů, které umožňují spouštění antivirového skeneru v předem určeném čase s předem určenými parametry, nastavení parametrů aktualizace virových definičních souborů a aktualizace vlastní aplikace, případně prohlížení záznamů o provedených antivirových kontrolách.

VS

McAfee VirusScan 6.0 má ke své činnosti k dispozici dva hlavní nástroje – antivirový skener, pomocí kterého lze provést kontrolu obsahu disků na přítomnost virů tzv. na vyžádání. Při vyhledávání virů využívá porovnávání obsahu jednotlivých souborů s pravidelně aktualizovanými virovými definičními soubory. Průběžnou kontrolu a monitoring počítače v reálném čase zajišťuje rezidentní část antivirového systému nazvaná VShield Scanner. Ten zajišťuje ochranu před virovou nákazou přicházející prostřednictvím výměnných médií, sdílených síťových zdrojů či internetu. VShield Scanner má zabudovanou ochranu proti nebezpečným programovým kódům napsaným v jazyce Java a komponentám typu ActiveX a kontroluje příchozí zprávy elektronické pošty a jejich přílohy na přítomnost škodlivého kódu. Tzv. Hostile Activity Watch Hernel (HAWK) monitoruje procesy probíhající v počítači a v případě podezření na činnost, která by mohla být způsobena virem, internetovým červem či trojským koněm tento proces zastaví. V případě nalezení viru je uživatel na tuto skutečnost upozorněn a McAfee VirusScan 6.0 dále postupuje dle uživatelem nastavených pravidel. Virus je buď systémem automaticky odstraněn, nebo může být napadený soubor vymazán či je uživatel vyzván k akci dle vlastního rozhodnutí. Nakažené soubory jsou antivirovým systémem umísťovány do karantény, která zajišťuje nemožnost jejich spuštění a dalšího šíření infekce. Pokud antivirový systém zachytí doposud neznámý virus, může jej uživatel zaslat prostřednictvím utility SendVirus výrobci antivirového systému McAfee VirusScan 6.0 k prozkoumání.

VS

Forma a četnost aktualizace virových definičních souborů
Virové definiční soubory antivirového systému McAfee VirusScan 6.0 jsou dostupné prostřednictvím internetu, kde jsou na serverech výrobce průběžně aktualizovány. Aktualizace virových definičních souborů, případně aktualizace vlastního antivirového systému může probíhat zcela automaticky bez nutného zásahu uživatele.

Cena a dostupnost
Neomezená licence antivirového systému McAfee VirusScan 6.0 určeného výhradně pro domácí využití je 1700 korun. Tato částka však nezahrnuje nárok na technickou podporu a aktualizace prostřednictvím prodejce této antivirové aplikace. Roční technická podpora domácích uživatelů obsahující mj. i čtyři aktualizace virových definičních souborů prostřednictvím CD-ROM je k dispozici za poplatek ve výši 1000 korun. Výše uvedené ceny neobsahují daň z přidané hodnoty (DPH).

Závěr
McAfee VirusScan 6.0 patří mezi produkty, které lze v oblasti ochrany proti počítačovým virům označit jako standardní. Pokud uživatel potřebuje zajistit antivirovou ochranu svého domácího počítače a nepoužívá jej k výdělečné činnosti, je tento produkt z hlediska ceny i výkonnosti aplikace vhodným řešením.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Diskové úložiště
Speciální programy ukážou, co na disku nejvíce užírá volné místo

Znovuobjevit zapomenuté fotografie, najít založené či ztracené dokumenty anebo zjistit, zda některé soubory nemáte na diskovém úložišti vícekrát. To jsou...  celý článek

Foto: Freeimages.com
Stáhněte si zdarma: Vlastní analytik výkonu PC

Analýzu procesů s možností objevit ty škodlivé přenechte programu Whats My Computer Doing. Rychlé šifrování dat na jeden klik obstará Kryptelite. S PC dodávaný...  celý článek

Ilustrační foto
Aplikace na neděli: tablet jako malířské plátno či rezervační systém

Náš přehled užitečných aplikací pro tablety tentokrát obsahuje jednu, která šifrováním ochrání data v cloudovém úložišti, šikovný hudební přehrávač, čtečku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.