Kodak prodává patenty. Chtějí je Apple, Google i Microsoft

Kodak prodává patenty. Chtějí je Apple, Google i Microsoft | foto: AP

KVIK: Apple a Google bojují o patenty Kodaku. Lenovo chce vyrábět v USA

  • 7
Firma Apple se nečekaně spojila s Googlem, aby společně získali některé patenty krachujícího Kodaku. Lenovo chce zahájit výrobu ve Spojených státech. A John McAfee bude propuštěn z vězení.

Apple a Google chtějí patenty Kodaku

Společnost Kodak už rok pracuje v režimu ochrany před věřiteli, tedy je v podstatě v bankrotu. Nyní prodává až 1 100 svých patentů. Zájem má mnoho společností z oboru i mimo něj. Vzniklo tak například spojenectví firem Apple a Google, které se jinak moc rády nemají. Tito giganti spojili své síly, aby koupili některé z patentů Kodaku, za něž nabízejí asi 500 milionů dolarů (necelých 10 miliard korun). Obě firmy o tyto patenty usilovaly již dříve samostatně.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Na první pohled podivná účelová aliance Googlu a Applu není zase tak nesmyslná. A není ani vzácná, jak připomíná agentura Boomberg. Například Apple se spojil se svým konkurentem RIM, který vyrábí telefony BlackBerry, a Microsoftem, aby získal patenty Nortelu. S Microsoftem Apple spolupracuje i nyní v případě Kodaku.

Pro velké firmy je výhodné skupovat patenty, protože jim současné patentové právo umožní s jejich pomocí vystavět ochranný val před novou konkurencí.

Apple ovšem v posledních dnech také o některé patenty přišel (viz tento článek).

Kodak kdysi dominoval fotografickému průmyslu, a tak má v oblasti patentů co nabídnout. Jeho současné problémy pramení z toho, že nedokázal reagovat na nástup modernějších technologií v oboru digitální fotografie. Historie Kodaku se přitom začala odvíjet již před více než 130 lety. Firma mimo jiné vynalezla přenosný fotoaparát a přinesla světu první fotky z Měsíce.

Lenovo míří z Číny do USA

Čínská společnost Lenovo se podle serveru DigiTimes rozhodla, že přesune určitou část výroby do Spojených států. Podle zdrojů webu to má být maloobjemová výroba počítačů a notebooků. Firma si prý od tohoto kroku slibuje lepší pozici při vyjednávání o státních a firemních zakázkách.

Pokud mají zdroje DigiTimes pravdu, pak je Lenovo druhou významnou IT firmou, která bude rozšiřovat svou výrobu na území Spojených států. Na začátku prosince stejná informace unikla o společnosti Apple.

Lenovo má mimo Čínu vlastní továrny v Mexiku a Indii. Nyní chce zřídit továrny také v brazilském Sao Paulu a v Severní Karolíně v USA. Uvažuje se prý i o výstavbě továren v Německu a Kanadě.

Vše je součástí strategie, která má cíl zvýšit podíl vlastní produkce ze současných 20 procent na asi 50 procent v roce 2013. 

Podle statistik výzkumné společnosti IDC nyní Lenovo drží v oblasti počítačů celosvětově tržní podíl na úrovni 18,4 procenta, což společnost staví na druhé místo po firmě Hewlett-Packard (HP) s podílem 19,3 procenta.

McAfee zamíří z Guatemaly do USA

Guatemalská soudkyně podle listu LA Times nařídila propuštění průkopníka na poli antivirových programů Johna McAfeeho z věznice, kam byl umístěn poté, co jej dopadly místní úřady.

McAfee se do Guatemaly vydal poté, co opustil Belize, kde ho chce policie vyslechnout kvůli v vraždě.

Soudkyně Juditha Secaidová rozhodla, že jeho zadržení bylo protiprávní a že si má McAfee do deseti dnů vyřídit svůj imigrační status. Advokát zadrženého očekává, že jeho klient bude propuštěn ve čtvrtek nebo v pátek, a domnívá se, že bude okamžitě usilovat o návrat do Spojených států. Sedmašedesátiletý McAfee totiž v sobotu vyjádřil touhu vrátit se do USA, kde by chtěl strávit zbytek svého života v klidu.