Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn | foto: bloomberg.com

Výrobce iPhonů se zbaví lidí. Chce továrny plné robotů

  • 54
Společnost Foxconn je jedním z největších výrobců elektroniky na světě. Vznikají zde i nejnovější přístroje od Applu nebo Samsungu. Již dlouho firma investuje velké sumy do robotů na automatizaci práce a podle všeho má výsledky. Postupně chce nahradit téměř všechny lidské zaměstnance stroji.

Tchajvanská společnost Foxconn je nechvalně známá i kvůli sebevraždám zaměstnanců z důvodu špatných pracovních podmínek v čínských továrnách. Možná i proto se firma hodně soustředí na automatizaci práce. Již v roce 2011 stanovil šéf firmy Terry Gou velmi ambiciózní cíl: do tří let bude ve Foxconnu pracovat milion robotů místo tehdejších deseti tisíc.

Cíl se splnit nepodařilo ani zdaleka. Místo milionu robotů jich dnes v továrnách Foxconnu pracuje podle různých zdrojů „jen“ okolo 40 nebo 50 tisíc. Zde tedy zřejmě narazily optimistické plány na realitu - zástupci společnosti mluví o tom, že šlo o sen, u kterého doufali, že se podaří splnit. Nicméně i desítky tisíc robotů mají značné dopady na fungování firmy. Minulý rok Foxconn potvrdil propuštění 60 tisíc zaměstnanců v jedné z továren.

Foxboti

Foxbot z Foxconnu

A v tomto trendu bude společnost pokračovat. Průmyslové roboty buduje vlastní, říká jim „Foxboti“ a nyní plánuje zvyšovat počty alespoň o 10 tisíc každý rok. Podle serveru Digitimes není cílem nic menšího než plná automatizace celých továren. K tomu má dojít ve třech fázích.

První fází je využití Foxbotů pro nahrazení lidí u činností, které jsou pro lidské pracovníky nebezpečné nebo nudné. Ve druhé fázi jsou roboti zapojeni do každé fáze výrobního procesu. V závěrečné fázi už je dokončena automatizace celé továrny a zůstává jen minimální počet lidských pracovníků, kteří se starají o věci jako logistika nebo kontrola kvality.

Podle Foxconnu je již nyní několik továren v Číně ve druhé nebo třetí fázi automatizace. Je tedy možné, že budoucí telefony od Applu nebo Samsungu už budou vyrobeny prakticky bez zapojení lidských pracovníků.