Tim Cook

Tim Cook | foto: Reuters

Šéf Applu kritizoval „děsivý zákon“ o šmírování. Nechce zadní vrátka

  • 26
Tim Cook, šéf Applu ostře kritizoval zákon, který má umožnit vládě šmírovat i zašifrovanou komunikaci uživatelů. „Žádná zadní vrátka v našich aplikacích nechceme, nemáme právo číst e-maily našich uživatelů,“ zlobí se.

Šéf Applu v Londýně poskytl rozhovor deníku The Telegraph, ve kterém zmínil řadu věcí. Kromě vlastních produktů mluvil i o zbytečnosti PC v dnešním světě a také o nově připravovaném, kontroverzním zákonu předloženém britskou ministryní vnitra Theresou May.

Zákon, který Cook kritizuje, se jmenuje Investigatory Powers Bill a má mimo jiné udržet při životě rozsáhlé sledování prováděné rozvědkou GCHQ. Jeho první, téměř třísetstránkový návrh byl představen 4. listopadu a už stačil vyvolat některé silné reakce. Joseph Cannataci, speciální zpravodaj OSN v otázkách soukromí, o něm prohlásil, že je „více než děsivý“. Ve své kritice zmínil například fakt, že si není vědom jediného důkazu o přínosech hromadného sledování a vládu obvinil z vytváření cílené mediální kampaně, ztěžující debatu o této problematice a silně prosazující zavedení nových pravomocí. Britské špehování dokonce přirovnal k tomu z románu 1984.

Co má obsahovat kontroverzní zákon

Má revidovat zastaralá pravidla sbírání dat

  • Nejkontroverznějším bodem je ukládání povinnosti poskytovatelům internetu uchovávat informace o internetové aktivitě uživatele po dobu 12 měsíců. Může se jednat například o informace, jaké sociální sítě byly využívány a kdy. Co naopak není zahrnuto je například obsah zpráv nebo konkrétní URL.
  • Povoluje hromadný sběr dat agentur GCHQ a MI5, stejně jako možnost „hackovat“ mobilní telefon nebo počítač podezřelého.
  • Povinnost společností napomáhat příslušným agenturám v těchto operacích, pokud byly schváleny. To zahrnuje i poskytnutí šifrovacího klíče, pokud je potřeba.

Nyní se ke kritice přidal právě i šéf technologického gigantu Apple. Tomu na připravovaném zákonu vadí hlavně to, že by podle něj měla policie nebo zpravodajské agentury právo donutit společnosti a poskytovatele služeb poskytnout přístup k šifrovaným komunikacím. Nutno podotknout, že by k tomu potřebovali soudní povolení a nejedná se o novou pravomoc, ale již existující ve stávajícím právu.

Cook však kritizuje jakýkoliv pokus o vytvoření „zadních dvířek“ v komunikačních prostředcích a aplikacích, jelikož jejich existence může mít velmi vážné následky. Upozorňuje také na stále přibývající počet krádeží dat (došlo k nim i u Applu a jeho iCloudu), což podle něj svědčí právě o potřebě silného šifrování. „Nemyslíme si, že lidé chtějí, abychom četli jejich zprávy. Nemyslíme si, že máme právo číst jejich e-maily,“ vysvětloval.

Apple využívá šifrování například v rámci své služby iMessage. Podle BBC by však nový zákon na firmy jako je Apple nedosáhl – šifrovací klíč totiž může policie chtít pouze od firem sídlících v Británii.

Podle svých slov však Tim Cook zůstává, co se výhledu týče, optimistický. „Když se zvedne zájem veřejnosti, když se zvedne zájem médií, lidem dojde, co se musí stát,“ myslí si. „Nesmíte šifrování oslabit. Musíte ho posílit. Musíte zůstat před těmi, kteří ho chtějí prolomit.“