Apple zkouší nového dodavatele procesorů

Apple zkouší nového dodavatele procesorů

KVIK: Apple bere výrobu čipů Samsungu, Intel chce vlastní TV

  • 8
Procesory pro mobilní zařízení Applu bude možná místo Samsungu vyrábět firma TSCM. Intel chce vlastní televizní přijímač. A česká firma Zoner Software otevírá pobočku v Silicon Valley.

Apple údajně zkouší, zda by pro něj společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSCM) mohla vyrábět čipy A6X určené do mobilních zřízení. Informace přinesl server Commercial Times (placený přístup), který cituje agentura AFP.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Slůvkem KVIK v titulku označujeme články složené z rychlých krátkých aktuálních zpráv a odkazů.

Apple se tak možná snaží pomalu zbavovat své závislosti na hlavním hardwarovém partnerovi, kterým je Samsung. Ten pro něj mimo čipů vyrábí například displeje, akumulátory nebo paměti.

Důvodů pro změnu je několik. Mezi ty největší patří probíhající soudní spory mezi oběma firmami a s tím související omezování možného vykrádání know-how. Další pak je rozložení rizika. Je prostě dobré mít někoho v záloze, pokud by měl někdy v budoucnu Samsung problémy, ať už by se týkaly kvality, kapacity nebo jiných aspektů.

V současné době byla společnost TSCM pověřena zkušební produkcí čipů A6X. Apple se pak po prvním čtvrtletí na základě výsledků rozhodne, zda firmě zakázku přenechá. TSCM není v oboru výroby čipů žádný nováček, jedním ze zákazníků je například Nvidia.

Apple se ovšem zřejmě snaží odstřihnout Samsung i v dalších oblastech. Například v říjnu se objevily informace, že na jiných partnerech nechá i výrobu displejů.

Intel plánuje vlastní televizní přijímač

Firma Intel spolupracuje se společnostmi Hewlett-Packard (HP), Lenovo, Quanta Computer a Compal Electronics na vývoji a přípravě výroby inteligentních televizorů. Podle serveru Digitimes se mají první takové přijímače objevit už v roce 2013.

Intel se podle tohoto zdroje u vyvíjené chytré televize nebude snažit spojit plně funkční PC s televizním přijímačem, ale zaměří se například na uživatelské rozhraní. Chce tak na poli televizorů ovládaných hlasem, gesty a se schopností rozpoznávání tváří konkurovat Samsungu.

V roce 2006 se Intel ve spolupráci s Microsoftem snažil protlačit na trh domácí zábavy prostřednictvím nástavby Windows s označením Media Center Edition (MCE). Posléze spolupracoval s Googlem a dalšími firmami na vývoji IPTV set-top boxů, kam dodával procesory s nízkou spotřebou.

Intel se také pokouší prosadit jako provozovatel virtuální kabelové televize. Podle časopisu Forbes pracuje na vlastním IPTV set-top boxu. Intelu se podle těchto zpráv podařilo vyjednat licenční smlouvy s Hollywoodem, které zákazníkům umožní předplatit si vybrané kanály a využívat internetový digitální rekordér "cloud DVR". Systém má také přes kameru rozpoznat uživatele a podle toho mu naservíruje například reklamu nebo vhodné kanály.

Zoner se chce usadit v Silicon Valley

Česká společnost Zoner Software, známá programem na úpravu fotografií Photo Studio, chce mít větší šanci na zahraničních trzích. Pomoci ji k tomu má založení pobočky v Silicon Valley, která vznikne za pomoci agentury Czechinvest. Uvádí to Hospodářské noviny.

Firma podle deníku očekává, že se jí díky tomuto kroku podaří oslovit některé velké výrobce digitálních zařízení, a nabídnout jim možnost přibalovat Photo Studio k jejich přístrojům. Firma také plánuje svůj program uvést na platformě Windows Phone.