Vyzkoušeli jsme: AR brýle posouvají létání s dronem do nové dimenze - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyzkoušeli jsme: AR brýle posouvají létání s dronem do nové dimenze

Skrze průhledové brýle vidíte celé své okolí a zároveň záběr kamery letícího dronu a všechny potřebné telemetrické údaje. Brýle pro rozšířenou realitu Epson Moverio BT-300 jsou skvělým doplňkem pro piloty dronů. Mají však své limity.
Testovali jsme brýle Epson s dronem | (1:40) | video: iDNES.cz

Brýle pro rozšířenou realitu (Augmented Reality, zkráceně AR) Epson Moverio nemusíme čtenářům Technetu podrobněji představovat. Předchozí model BT-200 jsme v roce 2014 podrobně otestovali, letos v únoru jsme v reportáži z Mobile World Congress 2016 představili i jeho nástupce BT-300.

Právě ty jsme nyní mohli exkluzivně vyzkoušet v roli, kterou výrobce považuje za ideální - jako doplněk dronu. Epson spolupracuje se společností DJI, takže jsme si zapůjčili Dron DJI Phantom 3 Advanced, nainstalovali aplikaci DJI GO a přizvali kameramana Milana Noska, který s drony již mnoho let létá a profesionálně jimi natáčí, aby kombinaci vyzkoušel a zhodnotil.

Proč AR brýle ke dronu?

Zatímco s brýlemi pro virtuální realitu a klasickými videobrýlemi (které jsou s drony někdy používány) vidíte jen a pouze elektronicky zobrazený obraz (například videovýstup z kamery dronu), s průhledovými brýlemi pro rozšířenou realitu vidíte jak své skutečné okolí, tak i onen elektronicky zobrazený obraz. Nikdy tak nemusíte ztratit dron z dohledu (což česká legislativa vyžaduje) a můžete se pohybovat beze strachu, že do něčeho narazíte.

Epson Moverio BT-300
Epson Moverio BT-300

Brýle Moverio kreslí obraz na optický člen schovaný ve „sklech“ pomocí miniaturních projektorů s Si-OLED zobrazovači. Ty mají úhlopříčku 0,43" a rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů. Zatímco u předchozího modelu s LCD zobrazovačem byla v brýlích vždy vidět promítaná oblast, vysoký kontrast OLED zobrazovačů umožňuje do reálného obrazu promítat infografiku bez patrného pozadí - průhled ven je prakticky čistý.

Rozdíl v kontrastu při použití LCD (BT-200) a Si-OLED (BT-300) zobrazovačů. (vizualizace: Epson)

Narozdíl od předchozího modelu tak v příslušenství chybí zatmavovací kryty, kontrast a jas obrazu v brýlích je dostatečný ve všech světelných podmínkách - naopak, při používání v zamračeném dni či potemnělé místnosti jsem si jas výrazně tlumil, jinak jsem začal slzet. Absenci krytek tak pocítíte jen ve chvíli, kdy byste se na brýlích chtěli koukat na film - pak průhled do okolního světa opravdu nepotřebujete.

Jak se létalo

Uvedení do provozu je jednoduché - ovladač dronu propojíte USB kabelem s výpočetní/ovládací jednotkou brýlí a spustíte v ní aplikaci DJI GO. Její instalaci nám trochu zkomplikoval fakt, že ještě není v aplikačním obchodě Moverio (brýle mají OS Android, ale nemají přístup do Google Play), a tak jsme čekali na instalační .apk soubor od výrobce.

Screenshot prostředí aplikace DJI GO v brýlích Epson Moverio.

Pak už je vše otázkou několika sekund. V obraze brýlí vidíte prostředí aplikace s provozními a telemetrickými údaji a také obraz přímo přenášený z kamery dronu. Vyvolat si můžete všechna potřebná nastavovací menu dronu, vše ovládáte pohybem prstu po touchpadu na řídící ovladači brýlí. Pro uživatele navyklého na dotykový displej je pohyb kurzorem po aplikaci pomocí pohybu palce na ovladači trochu zdlouhavý a méně pohodlný, nicméně pro předletové nastavení je to dostatečné. Horší je to při letu.

Postřehy z letu

Jak se s kombinací brýlí a dronu létalo? Podívejte se na video v úvodu článku.

„S průhledovými brýlemi se létá skvěle, mám neustálý přehled jak o dronu, obrazu z jeho kamery, všech údajích v aplikaci, tak i o svém okolí,“ popsal své první dojmy kameraman Milan Nosek. „Obraz je perfektně kontrastní, jasný, ostrý, zde nemám co vytknout,“ nešetřil chválou Nosek.

Méně nadšená slova ale přichází na řadu ve chvíli, kdy nechce jen létat, ale také natáčet a fotografovat.

„V profesionální produkci jsem zvyklý natáčet v mauálním režimu a sám si řídit clonu a další parametry - na automatiku se nemohu spolehnout. Zatímco na displeji tabletu všechny tyto parametry snadno ovládám, s dotykovou plochou ovladače brýlí je to zdlouhavé a nemotorné,“ dodává kameraman. „Škoda, že brýle nemají HDMI vstup, na který bych připojil výstup z ovladače dronu a ovládání nechal klasicky na dotykovém tabletu, to by byla dobrá kombinace. Zkusil jsem i bezdrátový přenos obrazu z iPhonu, který ke kontrole dronu někdy používám, ale přenos byl nestabilní, aplikace padala,“ doplňuje Nosek.

Vyfotit průhled brýlemi Moverio není snadné, nicméně pro základní představu snad tento snímek stačí. Na snímku základní obrazovka s výběrem aplikací.

Pokud používáte dron jako nosič kamery pro profesionální záznam, nejsou průhledové brýle dobrou volbou. Ale pokud je cílem samotné létání s dronem a pořízené záběry zamíří jen na váš Facebook nebo YouTube kanál, pak jsou průhledové brýle skvělá věc.

Poslední kritika je ergonomická. „Jestliže spolu obě firmy spolupracují, mohly by dodat i nějaký držák, kterým bych ovladač brýlí připojil k ovladači dronu. Takto jsem nikdy nevěděl kam s ním a měl tendenci mi padat. Lze sice zaimprovizovat třeba gumičkou, ale to nepovažuji za důstojné řešení,“ uzavírá své hodnocení Milan Nosek.

Rozšířená realita na svůj boom teprve čeká

Moverio BT-300 nejsou klasickým produktem spotřební elektroniky, který si koupíte na Vánoce pod stromeček. Epson jej nabízí jako hardwarovou součást pro nějaké komplexní řešení do firem - brýle se využívají například ve zdravotnictví nebo v muzeích. A stále méně jej prezentuje jako spotřební produkt pro domácí uživatele.

Jednotlivce mají brýle oslovit právě jako doplněk ke dronu. Této strategii odpovídá poněkud obsahově „zakrnělý“ aplikační obchod, jehož nabídka se od testu před dvěma roky nijak dramaticky nerozšířila. Navíc pracuje stále stejně pomalu. Ve světle předchozího odstavce by to ale neměla být komplikace - zakázkový software konkrétních řešení se vždy instaluje jinak než přes obecný a veřejně přístupný obchod.

V budoucnu by se to ale mohlo změnit. Stejně jako virtuální realita dlouho hledala své místo na slunci (a zatím není jisté, nakolik jej již našla), rozšířená realita na svůj „boom“ teprve čeká. V podobě Moverio BT-300 již má k dispozici velmi slušný hardware, zejména zobrazovací část je perfektní.

Epson Moverio BT-300

Od předchozího modelu vzrostl výpočetní a grafický výkon, procesor Intel Atom x5 taktovaný na 1,44 GHz není žádné ořezávátko. I kamera se od předchozího modelu významně zlepšila, stále má však jen fixní zaostření, takže funguje více jako senzor pro další zpracování (například vizuální ukotvení virtuálních prvků do skutečného prostředí) než jako zdroj obrazu (nelze použít např. jako elektronickou lupu). Na akumulátor vydrží zhruba pět hodin v provozu.

Závěr

Jste-li nadšeným pilotem dronu a chcete dovést zážitek z letu k dokonalosti, pak jsou průhledové brýle pro rozšířenou realitu Epson Moverio velmi zajímavým doplňkem. Používáte-li dron jako produkční nástroj pro natáčení videa a fotografování, pak to bohužel není ideální řešení.

BT-300 by měly být v prodeji během prosince 2016, za cenu přibližně 22 990 Kč.

Za zapůjčení dronu DJI Phantom 3 Advanced děkujeme firmě Pelikán Daniel / Drona.cz. Pro zajímavost, právě s tímto zapůjčeným dronem letos v červnu český fotograf Petr Jan Juračka vytvořil světový rekord v letu a natáčení komerčně vyráběným dronem ve vysoké nadmořské výšce na K2 - dron letěl tři minuty v hlubokém mrazu ve výšce 6 100 metrů nad mořem.

Autoři:

Nejčtenější

Chatboti rozloží naši společnost zevnitř. Zastavit to zřejmě nepůjde, varuje expert

Premium

Nenápadně, ale velmi rychle se stává součástí našich životů. Řídí firemní systémy, napíše za vás e-mail, vyzkouší vaše dítě z dějepisu nebo s ní můžete probírat své nové nápady. Někteří se do ní...

První start rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko skončil po sekundách explozí

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace. Let ale trval jen několik sekund, raketa...

Nastupují nová kladiva na obezitu. Na opěvovaný Ozempic pomalu zapomeňte

Ozempic a Mounjaro jsou velebeny jako bezmála zázračné léky na obezitu. Mají však své mouchy a co nevidět skončí ve starém železe. Na jejich místo už se tlačí podstatně dokonalejší následníci.

Nad Českem proběhlo částečné zatmění Slunce. Zkazila ho ale oblačnost

Přibližně dva a půl roku nás dělil od poslední možnosti, kdy jsme mohli sledovat částečné zatmění Slunce z našeho území. V sobotu 29. března jsme si tento zážitek mohli znovu prožít. Na většině území...

„Zvratková kometa“ předvedla českým kadetům stav beztíže, vyprovodil je Pavel

Skupina 26 studentů a dalších osobností si na palubě upraveného letounu Airbus A310 vyzkoušela, jak se cítí astronauti na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. K letadlu je doprovodil i prezident...

Z Chebu do Jablunkova za hodinu. V Číně testují nový vysokorychlostní vlak

Již letos by se měl dostat do provozu v Číně nový vlak, který má ambici stát se v běžném provozu nejrychlejším takovým strojem v současnosti.

5. dubna 2025

Překonali Sověty. Čtveřice astronautů obletěla v Muskově modulu oba póly

Zpět na Zemi se vrátila čtveřice astronautů, kteří v rámci zhruba čtyřdenní soukromé mise Fram2 jako první planetu obíhali na polární oběžné dráze. Modul s astronauty do vesmíru vyslala americká...

4. dubna 2025  19:47

Autonomní vlak svezl v Česku první cestující, v akci byl i zabezpečovač

Na trati u Kopidlna na Jičínsku dnes poprvé vyjel autonomní vlak s cestujícími. Speciálně upravená souprava jezdí zcela bez zásahu strojvedoucího. Technici na palubě pouze kontrolují, zda systémy...

4. dubna 2025  14:26

Čína snížila emise síranů o 75 procent. Neúmyslně urychlila oteplování Země

Naše planeta se od konce sedmdesátých let dvacátého století ohřívala přibližně konstantním tempem okolo 0,18 stupně Celsia za dekádu. Počínaje letopočtem 2010 se však toto tempo zrychlilo na 0,24...

4. dubna 2025  10:02

Bluetooth by ve sluchátkách mohla nahradit wi-fi. Vyzkoušeli jsme první model

Premium

Díky novince Xiaomi jsme mohli poprvé vyzkoušet systém XPAN od Qualcommu. Ten umí sluchátka přepínat mezi bluetooth a wi-fi a využít tak mnohem širšího přenosového pásma. Jak to funguje v praxi? A...

4. dubna 2025

Do nejvyšší německé hory Zugspitze se tvrdě zakousla ozubnicová železnice

V Německu dnes najdeme čtyři ozubnicové železnice, nejmladší z nich má nejlukrativnější cíl. V roce 1930 zpřístupnila řadovým turistům nejvyšší německou horu Zugspitze. Vrcholová stanice sice není...

4. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vědci hlásí zásadní pokrok, který by mohl zvýšit přesnost měření ve vesmíru

Tým odborníků, jehož součástí byli i vědci z Česka popsal nový způsob, jak zlepšit astrometrickou přesnost o celé řády. Využili k tomu již známý Hanbury Brown – Twiss (HBT) efekt, když vytvořili...

3. dubna 2025  16:09

Díky AI možná budeme pracovat jen dva nebo tři dny, uvažuje Bill Gates

Bill Gates vidí v umělé inteligenci velký potenciál a předpokládá, že do deseti let zvládne změnit většinu pracovních pozic včetně učitelů či doktorů. Mohlo by to přinést třeba dvoudenní pracovní...

3. dubna 2025

Královské námořnictvo pořizuje pro lodě lasery. Jsou levné, ale mají mouchy

Vybraná plavidla Jeho Veličenstva by měla už za dva roky disponovat laserovými zbraněmi. Nejvíc se hodí proti levným cílům typu dronů nebo malých člunů. Jejich použití by mělo stát výrazně méně než...

3. dubna 2025

Rozptyluje vás mobil? Technika je v tom nevinně, za lenošení může váš mozek

Jak často saháte po mobilu? Možná častěji, než si myslíte. Někteří lidé kontrolují svůj telefon i každých pět minut. Položit mobil někam, kam na něho nedosáhnete, nepomůže. Vaše produktivita zůstane...

2. dubna 2025  13:02,  aktualizováno  13:02

Vyzkoušeli jsme nejroztomilejší USB-C nabíječku pro fanoušky retra a Applu

Vypadá, jako kdybyste legendární Apple Macintosh 128K omylem vyprali na 90 stupňů Celsia a on se srazil na zlomek velikosti. Odpusťme mu historickou nepřesnost, vzorový počítač měl obrazovku...

2. dubna 2025

Soukromá kosmická posádka mise Fram2 vyrazila dobýt severní i jižní pól

Prvního dubna ve 3:46 SELČ se vydala na svou cestu posádka soukromé kosmické mise Fram2. Čtveřice poměrně nesourodých astronautů tak vyrazila na historicky první misi do kosmu, která směřuje na...

1. dubna 2025,  aktualizováno  6:34