Vyzkoušeli jsme: AR brýle posouvají létání s dronem do nové dimenze

Skrze průhledové brýle vidíte celé své okolí a zároveň záběr kamery letícího dronu a všechny potřebné telemetrické údaje. Brýle pro rozšířenou realitu Epson Moverio BT-300 jsou skvělým doplňkem pro piloty dronů. Mají však své limity.

Brýle pro rozšířenou realitu (Augmented Reality, zkráceně AR) Epson Moverio nemusíme čtenářům Technetu podrobněji představovat. Předchozí model BT-200 jsme v roce 2014 podrobně otestovali, letos v únoru jsme v reportáži z Mobile World Congress 2016 představili i jeho nástupce BT-300.

Právě ty jsme nyní mohli exkluzivně vyzkoušet v roli, kterou výrobce považuje za ideální - jako doplněk dronu. Epson spolupracuje se společností DJI, takže jsme si zapůjčili Dron DJI Phantom 3 Advanced, nainstalovali aplikaci DJI GO a přizvali kameramana Milana Noska, který s drony již mnoho let létá a profesionálně jimi natáčí, aby kombinaci vyzkoušel a zhodnotil.

Proč AR brýle ke dronu?

Zatímco s brýlemi pro virtuální realitu a klasickými videobrýlemi (které jsou s drony někdy používány) vidíte jen a pouze elektronicky zobrazený obraz (například videovýstup z kamery dronu), s průhledovými brýlemi pro rozšířenou realitu vidíte jak své skutečné okolí, tak i onen elektronicky zobrazený obraz. Nikdy tak nemusíte ztratit dron z dohledu (což česká legislativa vyžaduje) a můžete se pohybovat beze strachu, že do něčeho narazíte.

Epson Moverio BT-300
Epson Moverio BT-300

Brýle Moverio kreslí obraz na optický člen schovaný ve „sklech“ pomocí miniaturních projektorů s Si-OLED zobrazovači. Ty mají úhlopříčku 0,43" a rozlišení 1280 x 720 obrazových bodů. Zatímco u předchozího modelu s LCD zobrazovačem byla v brýlích vždy vidět promítaná oblast, vysoký kontrast OLED zobrazovačů umožňuje do reálného obrazu promítat infografiku bez patrného pozadí - průhled ven je prakticky čistý.

Rozdíl v kontrastu při použití LCD (BT-200) a Si-OLED (BT-300) zobrazovačů. (vizualizace: Epson)

Narozdíl od předchozího modelu tak v příslušenství chybí zatmavovací kryty, kontrast a jas obrazu v brýlích je dostatečný ve všech světelných podmínkách - naopak, při používání v zamračeném dni či potemnělé místnosti jsem si jas výrazně tlumil, jinak jsem začal slzet. Absenci krytek tak pocítíte jen ve chvíli, kdy byste se na brýlích chtěli koukat na film - pak průhled do okolního světa opravdu nepotřebujete.

Jak se létalo

Uvedení do provozu je jednoduché - ovladač dronu propojíte USB kabelem s výpočetní/ovládací jednotkou brýlí a spustíte v ní aplikaci DJI GO. Její instalaci nám trochu zkomplikoval fakt, že ještě není v aplikačním obchodě Moverio (brýle mají OS Android, ale nemají přístup do Google Play), a tak jsme čekali na instalační .apk soubor od výrobce.

Screenshot prostředí aplikace DJI GO v brýlích Epson Moverio.

Pak už je vše otázkou několika sekund. V obraze brýlí vidíte prostředí aplikace s provozními a telemetrickými údaji a také obraz přímo přenášený z kamery dronu. Vyvolat si můžete všechna potřebná nastavovací menu dronu, vše ovládáte pohybem prstu po touchpadu na řídící ovladači brýlí. Pro uživatele navyklého na dotykový displej je pohyb kurzorem po aplikaci pomocí pohybu palce na ovladači trochu zdlouhavý a méně pohodlný, nicméně pro předletové nastavení je to dostatečné. Horší je to při letu.

Postřehy z letu

Jak se s kombinací brýlí a dronu létalo? Podívejte se na video v úvodu článku.

„S průhledovými brýlemi se létá skvěle, mám neustálý přehled jak o dronu, obrazu z jeho kamery, všech údajích v aplikaci, tak i o svém okolí,“ popsal své první dojmy kameraman Milan Nosek. „Obraz je perfektně kontrastní, jasný, ostrý, zde nemám co vytknout,“ nešetřil chválou Nosek.

Méně nadšená slova ale přichází na řadu ve chvíli, kdy nechce jen létat, ale také natáčet a fotografovat.

„V profesionální produkci jsem zvyklý natáčet v mauálním režimu a sám si řídit clonu a další parametry - na automatiku se nemohu spolehnout. Zatímco na displeji tabletu všechny tyto parametry snadno ovládám, s dotykovou plochou ovladače brýlí je to zdlouhavé a nemotorné,“ dodává kameraman. „Škoda, že brýle nemají HDMI vstup, na který bych připojil výstup z ovladače dronu a ovládání nechal klasicky na dotykovém tabletu, to by byla dobrá kombinace. Zkusil jsem i bezdrátový přenos obrazu z iPhonu, který ke kontrole dronu někdy používám, ale přenos byl nestabilní, aplikace padala,“ doplňuje Nosek.

Vyfotit průhled brýlemi Moverio není snadné, nicméně pro základní představu snad tento snímek stačí. Na snímku základní obrazovka s výběrem aplikací.

Pokud používáte dron jako nosič kamery pro profesionální záznam, nejsou průhledové brýle dobrou volbou. Ale pokud je cílem samotné létání s dronem a pořízené záběry zamíří jen na váš Facebook nebo YouTube kanál, pak jsou průhledové brýle skvělá věc.

Poslední kritika je ergonomická. „Jestliže spolu obě firmy spolupracují, mohly by dodat i nějaký držák, kterým bych ovladač brýlí připojil k ovladači dronu. Takto jsem nikdy nevěděl kam s ním a měl tendenci mi padat. Lze sice zaimprovizovat třeba gumičkou, ale to nepovažuji za důstojné řešení,“ uzavírá své hodnocení Milan Nosek.

Rozšířená realita na svůj boom teprve čeká

Moverio BT-300 nejsou klasickým produktem spotřební elektroniky, který si koupíte na Vánoce pod stromeček. Epson jej nabízí jako hardwarovou součást pro nějaké komplexní řešení do firem - brýle se využívají například ve zdravotnictví nebo v muzeích. A stále méně jej prezentuje jako spotřební produkt pro domácí uživatele.

Jednotlivce mají brýle oslovit právě jako doplněk ke dronu. Této strategii odpovídá poněkud obsahově „zakrnělý“ aplikační obchod, jehož nabídka se od testu před dvěma roky nijak dramaticky nerozšířila. Navíc pracuje stále stejně pomalu. Ve světle předchozího odstavce by to ale neměla být komplikace - zakázkový software konkrétních řešení se vždy instaluje jinak než přes obecný a veřejně přístupný obchod.

V budoucnu by se to ale mohlo změnit. Stejně jako virtuální realita dlouho hledala své místo na slunci (a zatím není jisté, nakolik jej již našla), rozšířená realita na svůj „boom“ teprve čeká. V podobě Moverio BT-300 již má k dispozici velmi slušný hardware, zejména zobrazovací část je perfektní.

Epson Moverio BT-300

Od předchozího modelu vzrostl výpočetní a grafický výkon, procesor Intel Atom x5 taktovaný na 1,44 GHz není žádné ořezávátko. I kamera se od předchozího modelu významně zlepšila, stále má však jen fixní zaostření, takže funguje více jako senzor pro další zpracování (například vizuální ukotvení virtuálních prvků do skutečného prostředí) než jako zdroj obrazu (nelze použít např. jako elektronickou lupu). Na akumulátor vydrží zhruba pět hodin v provozu.

Závěr

Jste-li nadšeným pilotem dronu a chcete dovést zážitek z letu k dokonalosti, pak jsou průhledové brýle pro rozšířenou realitu Epson Moverio velmi zajímavým doplňkem. Používáte-li dron jako produkční nástroj pro natáčení videa a fotografování, pak to bohužel není ideální řešení.

BT-300 by měly být v prodeji během prosince 2016, za cenu přibližně 22 990 Kč.

Za zapůjčení dronu DJI Phantom 3 Advanced děkujeme firmě Pelikán Daniel / Drona.cz. Pro zajímavost, právě s tímto zapůjčeným dronem letos v červnu český fotograf Petr Jan Juračka vytvořil světový rekord v letu a natáčení komerčně vyráběným dronem ve vysoké nadmořské výšce na K2 - dron letěl tři minuty v hlubokém mrazu ve výšce 6 100 metrů nad mořem.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...