VIDEO: V Arizonské poušti se otevřela 3,2 km dlouhá trhlina v zemi

  • 118
Geologové v Arizoně ukázali záběry více než tři kilometry dlouhé praskliny, která se objevila v posledním roce a zjevně se nadále zvětšuje. Podle předběžných odhadů by příčinou mohla být masivní „těžba“ podzemních zásob vody.

Puklina v zemi zní hrozivě, ale v Arizoně to není vlastně nic zvláštního. Pukání horniny je přirozená reakce na změnu okolních podmínek. A přesně tak vznikla i relativně nová puklina na jih od města Arizona City, která je 3,2 kilometru dlouhá a stále se zvětšuje, alespoň podle geologů, kteří situaci monitorují.

„Některé části jsou asi tři metry široké a asi sedm a půl až devět metrů hluboké,“ popisuje geolog Joseph Cook z Arizona Geological Survey. „Jiné části pukliny jsou sotva pár centimetrů široké.“ Zatímco v širokých částech má puklina profil ve tvaru písmene V a zužuje se tedy směrem dolů, v úzkých částech se někdy puklina pod povrchem rozšiřuje. Cook proto varuje, že může v těchto místech - která jsou snadno přehlédnutelná - dojít k propadu půdy.

Puklina se nachází v oblasti Trator Hills, 20 kilometrů jižně od Arizona City

Puklina se nachází v oblasti Trator Hills, 20 kilometrů jižně od Arizona City

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Pukliny v zemi představují významný problém pro místní zemědělce, tato (z roku 2007) připravila o život koně, který byl zavřený v ohradě.

Cook a jeho kolegové podobným způsobem monitorují více než 275 kilometrů puklin (v anglickém originále: earth fissure). Nejde přitom jen o akademickou snahu. Pukliny reálně ohrožují životy a zdraví lidí a hospodářských zvířat.

Vědci zároveň zkoumají, co způsobuje vyšší výskyt puklin. Domnívají se, že souvisí s masovým odvodňováním (odváděním podzemní vody). Zemědělci reagují na sucho a čerpají vodu ze stále hlubších a hlubších zdrojů. To na některých místech způsobí pokles půdy, který se projevuje právě puklinami v zemi.

„Je to znepokojivá puklina,“ říká Cook, který ji objevil a sleduje její růst. „Ale je uprostřed pouště, nic neohrožuje.“ V nejhorším do ní podle něj může spadnout někdo, kdo se puklinu rozhodne na vlastní pěst prozkoumat. Před takovým počínáním geologové varují. Zvláště u čerstvé pukliny totiž hrozí sesuvy půdy na okraji. Lidem pak hrozí uvíznutí či pohřbení zaživa.

Pukliny nejsou jediným „geologickým“ nebezpečím, které v Arizonské poušti číhá. Místní geologové monitorují také zemětřesení, místa s vysokou pravděpodobností požárů nebo naopak záplavové oblasti.