Ruští vojáci během generálky na slavnostní přehlídku na Rudém náměstí k výročí ukončení druhé světové války. Za řidičem lze spatřit periskopy a poklop střelce. Za řidičem ve věži je hlavní pozorovací přístroj střelce. Ploché útvary na bocích (alespoň některé) jsou senzory systému aktivní obrany Afganit. | foto: Alexander Zemlianichenko, AP

Do nového ruského tanku si už branci nesednou, to spíše roboti

  • 522
Nový ruský hlavní bojový tank T-14 Armata a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 Armata vyžadují dlouhý výcvik. Novou obrněnou techniku už tak v ruské armádě nebudou ovládat branci, ale jen profesionální vojáci.

Naučit se ovládat jeho části, zařízení a elektroniku bude vyžadovat značné znalosti a zdlouhavé školení, napsal o novém ruském tanku Armata  bývalý velitel tankových vojsk Viktor Mucharovskij. Článek vyšel v časopise Technowars, který vydává přímo výrobce nového ruského obrněnce, firma Uralvagonzavod.

Ruští odborníci se evidentně domnívají, že moderní vojenská technika nezbytně musí být složitá: „Interakce člověka a počítače se sice zjednodušila. Ovšem tato jednoduchost je jen zdánlivá. Plnohodnotné využití technických a taktických možností Armaty bude vyžadovat daleko větší znalosti hardware i bitevního pole. To vylučuje možnost, že posádky tanků budou složené z branců,“cituje Murachovského ruská tisková agentura TASS.

Tubusy s antimunicí systému Afghanit. Na lomu věže lze spatřit dvojici malých kamer. Vícenásobný odpalovací kontejner nad věží slouží k odpalování zadýmovacích granátů.

V současné době trvá v Rusku vojenská služba pro brance 12 měsíců. Výcvik na tancích Armata však zabere minimálně 12 měsíců, reálně však 18 až 24 měsíců. Podle Murachovského přechod na tank Armata bude vyžadovat „radikální reorganizaci tréninkového procesu a podpůrných systémů jako celku.“

„Vyžaduje to dodávku kompletních hardwarových sestav, včetně střeliva, moderních systémů technické podpory, vzdělávacích systémů, počítačových učeben, systému digitálního výcviku, technické dokumentace, plno-rozměrových maket, včetně interaktivních podkladů a podobného vybavení,“ přibližuje komplexnost výcviku Mucharovskij.

Jede se dál

Vývojové práce na novém ruském tanku zatím údajně nadále úspěšně pokračují. Místopředseda ruské Vojensko-průmyslové komise při vládě Ruské federace Oleg Bočkarev oznámil dodání sto tanků T-14 pro vojenské testy v několika dalších letech. Na základě testování a připomínek vojáků dojde následně k úpravě tanků do požadované podoby.

Na posledních nácvicích letošního květnové přehlídky v Moskvě se objevila také jiná verze obrněnce Bumerang, jež představuje kolové bojové vozidlo pěchoty. Podobně jako BVP na platformách Armata a Kurganěc-25 má věž s rychlopalným kanonem a protitankovými raketami.

„Dokončíme vývoj tanku v polovině roku 2016. Zkoušky budou probíhat v roce 2016. Nyní jsme ve fázi předběžných zkoušek,“ řekl Bočkarev. Testy mají probíhat v Arktidě i v extrémně horkém podnebí.

Armata je zásadní modernizační projekt ruských obrněných sil a zřejmě také nosným typem ruských obrněných sil po celé 21. století. Pokročilé vybavení tanku a konstrukční připravenost například poskytuje základ pro budoucí robotizaci.

„Vybavení Armaty umožňuje automatizovat mnohé procesy, které dříve musela posádka dělat ručně. Mimo jiné jde i o dálkové ovládání pohybu stroje. Není vyloučeno, že budoucí války budou vedeny bez účasti lidí, a proto u Armaty počítáme s možností její robotizace. Dnes začínáme stavět Armatu. A já myslím, že nám poslouží po celé 21. století“, říká Vjačeslav Chalitov, náměstek ředitele Uralvagonzavodu pro časopis Technowars.

Článek vznikl pro web Armádní noviny, kde najdete i další noviny z vojenství a světa armády. Celý článek najdete zde.