Vše, co jste chtěli vědět o asteroidech, které ohrožují Zemi

  • 35
Kolem Země dnes proletí planetka 2012 DA14. Shodou okolností jiný asteroid na naši planetu dnes dopadl. V Čeljabinsku poničil budovy a zranil stovky lidí. Ptali jste se odborníka na tyto jevy na Technet.cz.

Hostem Technet.cz byl Petr Scheirich, absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se specializací na astronomii a astrofyziku. Od roku 2004 pracuje na Oddělení meziplanetární hmoty v Astronomickém ústavu AV ČR v Ondřejově, kde se zabývá výzkumem planetek. Odpovídal především na otázky týkajících se dnešních událostí nad Čeljabinskem.

Vše o asteroidech, které míří k Zemi - ZDE

Podle Petra Scheiricha do atmosféry Země nevlétl meteoritický roj, ale malá planetka o průměru zřejmě několik metrů. Do atmosféry vlétla rychlostí několika kilometrů za sekundu (obvykle to může být 15-20 km/s). Nárazem se těleso rozpadlo na kusy: „Ty se třením o vzduch zahřívají a prudce vypařují, a toto vypařování způsobí onen výbuch,“ říká český astronom.

Rusko vystrašily „exploze“ na nebi.

Pád meteoritu zranil až 700 lidí

Objevit takto malé tělese před srážkou nebylo podle českého astronoma nemožné, ale jednalo by se o skutečně velikou náhodu. Lidstvo sleduje především ty veliké přes jeden kilometr, u kterých hrozí, že by zničily naší civilizaci.

"Ty větší než 1 km už známe téměř všechny, a víme, že v nejbližších asi 100 letech se žádná z nich se Zemí nesrazí. Toto hledání se nedávno rozšířilo i na tělesa menší, od cca 140 metrů v průměru. Ta by měla být zmapována téměř všechna někdy do roku 2020. Tento limit (140 metrů) je zvolen proto, že při této velikosti je již prakticky jisté, že těleso přežije průlet atmosférou až na zemský povrch," vysvětlil jednomu z čtenářů Scheirich.

Odborník například vysvětlil, co se s padajícím tělesem v atmosféře stalo a jak mohlo způsobit popsané škody. Čtenáři se dozvěděli i to, zda by bylo možné nebezpečný objekt ve vesmíru odklonit, případně, zda jsou podobné objekty vhodné k těžbě.

Řada otázek se týkala i dnešního (pátek 15.2.) večerního průletu planetky 2012 DA14. Ten lze i sledovat, více se dočtete zde.