Sonda Swift

Sonda Swift | foto: NASA

Astronomové pozorovali doposud nejstarší objekt ve vesmíru

  • 21
Přibližně deset sekund trvalo gama záření z konce života hvězdy, které vědci pozorovali ke konci dubna. Hvězda zanikla pouhých 630 milionů let po vzniku vesmíru. Dnešní vesmír je zhruba dvacetkrát starší.

Událost označená jako GRB 090423 je nejvzdálenější a tedy i nejstarší pozorovanou explozí, kterou kdy byl člověk schopen zachytit.

Na základě této události byla vystopován a vyfotografován zdroj tohoto záření. Je jím 13,1 miliard světelných let vzdálená hvězda, která tak ohlašovala svůj konec a pravděpodobný vznik černé díry. Hvězda byla podle odhadů stará asi 1 milion let a byla zhruba veliká jako třicet našich sluncí.

Snímek z výbuchu doposud nejvzdálenější hvězdy

Snímek z výbuchu doposud nejvzdálenější pozorované hvězdy

Gama záblesky (GRBs, z angl. Gamma-ray bursts) jsou krátkodobé výrony vysokoenergetického záření, které nám většinou přinášejí svědectví o zániku hmotných hvězd. Ty na konci svého vývoje nejsou už dále schopny odolávat své vlastní obrovské gravitaci a začnou se náhle hroutit.

Byla tak znovu překonána hranice, kam lidstvo ve vesmíru „dohlédlo“. Ta činila 12,8 milardy světelných let a byla stanovena v září minulého roku, také díky vybavení sondy Swift. Více se dočtete v článku Astronomové zachytili gama záblesk z druhého konce vesmíru.

Zmíněný důkaz v podobě gama záření zachytil satelit Swift. „Toto zařízení bylo vytvořeny, aby zachycovalo právě takové vzdálené události,“ vysvětlil Neil Gehrels, který je součástí týmu vědců, jenž mají Swift na starost. „Neuvěřitelná vzdálenost tohoto výbuchu překonala všechna naše očekávání,“ dodal.