Athens - jak vypadá počítač podle Microsoftu

  • 18
Výroční setkání Microsoftu a jeho partnerů má přinést mnohá odhalení. Na konferenci WinHEC se mimo dalších podrobností o Longornu a Palladiu objeví některé hardwarové novinky. Mezi nimi koncept PC se jménem Athens.
Dnes začíná v New Orleans již podvanácté akce s názvem Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC). Pravidelně se na ní setkává společnost Microsft s dalšími spolupracujícími firmami (letos jich je zhruba 2 000). Konference slouží také jako fórum, na němž jsou představovány nové produkty a jsou uvolňovány některé doposud tajené informace o připravovaných systémech. Na letošním WinHECu se možná bude slavit dvacáté výročí uvedení prvního hardwarového zařízení od Microsoftu. Úvodní řeč přednese Bill Gates a promluví například také Jen-Hsun Huang, který je jedním ze zakladatelů společnosti nVidia.

WinHEC 2003

Letošní WinHEC se podle dostupných informací bude točit především kolem připravovaného operačního systému Longhorn a některých nových hardwarových konceptů. Zatímco Longhorn se má objevit nejpozději v roce 2005, některé hardwarové novinky se již v omezeném množství mají objevit příští rok. Jako příklad může sloužit jeden počítačový systém, který Microsoft vyvíjí ve spolupráci s firmou Hewlett-Packard (HP).

Agora alias Athens

PC koncept „Agora“ (jeho pokračováním má být právě Athens) již mohli vidět vybraní jedinci na veletrhu Comdex, kde jej HP předvádělo jen za zavřenými dveřmi. Na první pohled se může zdát, že koncept PC s označením Athens přináší ještě méně inovací než předchozí hojně medializované hardwarové projekty jako Tablet PC či Smart Displej (dříve Mira). Přesto jej Microsoft a HP označují jako další krok v desktop PC.

Agora PC vzniklé ze spolupráce HP a Microsoft 

Hlavní důraz je u tohoto produktu kladen na komunikaci v reálném čase a vše, co s tím souvisí. Minimální rozměry mají být další devizou přístroje, který tak bude možno bez větších problémů přenášet. Počítá se také s tím, že Agora bude plně využívat funkcí připravovaného operačního sytému.

V prezentačním videu k tomuto produktu bylo možno vidět uživatele, který se prostřednictvím Windows Messengeru účastní videokonference. K tomu využívá integrovaný systém přibližně šesti kamerek, které jsou připevněny na jednom stojánku tak, aby mohly zabírat celý prostor v rozsahu 360°. Uživatel se samozřejmě může rozhodnout, která a zda vůbec některá z kamerek bude zapnuta.

Longhorn

Pro účastníky konference je připraven také souhrn již známých a samozřejmě množství nových informací o připravované další generaci operačního systému Windows. Dozví se tak patrně, že Microsoft připravuje nový souborový systém pro obrázky, videa a hry. S novým OS přijdou i nové verze Windows Messengeru, Internet Exploreru či Windows Media Playeru.

Windows "Longhorn" - možná podoba 

Nové uživatelské prostředí má přinést fotorealistickou kvalitu s 3D renderovanými objekty. Na konferenci se prý má objevit dostatek dat k tomu, aby jednotliví vývojáři mohli začít pracovat na produktech, které budou profitovat z nových funkcí a postupů připravovaného operačního systému.

Windows Hardware and Driver Central

Představen a spuštěn bude také nový projekt Microsoftu, který přinese vývojářům a dalším zainteresovaným osobám přístup ke kompletním informacím, jenž jim mají pomoci k vyladění hardware pod OS od Microsoftu. Tento webový portál nabídne jak technické informace, tak chat či různé vývojářské nástroje.

Next-Generation Secure Computing Base (NGSCB)

Kdysi Palladium, nyní NGSCB má přinést kombinaci hardwarových a softwarových řešení, které mají z počítačových systému vytvořit nedobytnou pevnost. Na druhou stranu bude tento systém značně zasahovat do uživatelova soukromí.

Hlavními stavebními kameny se mají stát čipy s šifrovací technologií a softwarové prostředky shrnuté pod kódovým označením „nexus“. NGSBC má vytvořit v počítači virtuální operační prostředí, které bude hlídat komunikaci mezi jednotlivými softwarovými a hardwarovými komponenty. Poprvé tak bude v následujících dnech prezentována plná funkčnost tohoto systému, který bude patrně implementován v novém OS.

Co přinese WinHEC dále?

Ve spolupráci s ATI vyvíjí Microsoft systém, který má usnadnit získání dat z různých zdrojů (např. záznam TV vysílání, obrázky) a jednoduše je nechat zobrazit například na televizní obrazovce nebo prostřednictvím projektoru.

Objeví se také Windows ovladače pro „Universal Audio Architecture (UAA)“. To má zvýšit zvukovou kvalitu na všech zařízení, které tuto architekturu budou podporovat. Bude také prezentován „Multimedia Transport Protocol (MTP)“, jenž má zjednodušit přenos multimediálních dat mezi různými přístroji.

Účastníci konference také uvidí další softwarové a více než deset nových hardwarových produktů. Nebude mezi nimi chybět ani displej s vysokým rozlišením, ultrapřenosné PC a další produkty.