ATI All in Wonder 128 Pro Ultra AGP

  • 12
Pokud hledáte slušnou grafickou kartu, která vám umožní přijem televizního signálu, možná zauvažujete také o kartě ATI All in Wonder 128 Pro Ultra AGP. Zajímá-li vás, jak tato karta dopadla v našem redakčním testu, pak čtěte dále.
Řešení jak dostat televizní obraz na monitor je několik. První je dostupné, pokud je počítač připojen k internetu. Mnohé televize nabízejí svůj obsah přes internet on-line, jiné alespoň záznamy. Problém je s kvalitou. Vzhledem k objemu dat, který by zabrala například jedna zpravodajská relace v klasickém rozlišení, je potřeba výsledný soubor dostatečně zmenšit, ať to stojí, co to stojí. Pokud se náhodou spokojíte i s takovou kvalitou, čeká vás další zklamání. Ne všechny pořady a filmy, které vaše oblíbená televize vysílá, jsou přes internet dostupné. Další možnost jak dostat televizi do počítače je zakoupit televizní tuner (samostatný nebo integrovaný na grafické kartě). K dostání jsou jak externí tunery, tak tunery interní. Rozdíly jsou ve vybavení, v rozhraní, přes které zařízení komunikují, a v dalších věcech. Tyto produkty jsou těmi, které umožňují plnohodnotnou náhradu televizního přijímače.

Karta se spostou kabelůSpolečnost ATI je známa svými grafickými kartami, které se hojně využívají při práci s videem. Také na poli televizních karet, které umožňují vytvořit z počítače televizi, není ATI žádným nováčkem. Řada, která kombinuje televizní a grafickou kartu, se nazývá ATI All in Wonder. Nám se podařilo získat na test model ATI All in Wonder 128 Pro Ultra AGP s 32 MB rychlých SDR SGRAM.

Vybavení

Vybavení se dá na první pohled hodnotit dvěma slovy - spousta kabelů. Ale popořádku, součástí balení je samozřejmě samotná grafická karta, dále se zde nachází CD s programovým vybavením, anglický manuál, konektor SCART, propojovací kabel ke zvukové kartě s S-video výstupem a s RCA konektorem pro comp. video. Další kabely jsou propojovací, jeden pro S-video, druhý s RCA konektory a třetí, který má na jednom konci stereo jack a na druhém dva konektory RCA pro levé a pravé audio. Poslední kabelový systém je určen pro SCART. Tolik variant propojení snad musí uspokojit každého. Nenašli jsme však žádnou, byť symbolickou televizní anténu, i když je pravda, že u takového systému by byla spíše na škodu. NA CD jsme také marně hledali program pro střih videa či obrázkový editor.

Samotná karta má celkem čtyři konektory. První je vyhrazen audio/video vstupu, druhý je určen pro anténu, následují výstupní A/V konektor a rozhraní pro monitor.

Nároky na systém a instalace

Minimální vybavení počítače, na kterém by měla tato karta běžet, je následující. Procesor Pentium MMX, paměť 32 MB RAM, volný AGP slot, monitor s rozlišením alespoň 640 x 480 bodů a operační systém MS Windows 98.

Tv plocha v PCInstalace karty probíhá standardním způsobem. Po vložení do AGP slotu a propojení karty se zvukovou kartou a monitorem je po spuštění počítače vyhledáván ovladač pro nové zařízení, který je umístěn na CD. Poté jsme spustili “snadnou instalaci CD“, která nám umožnila nainstalovat multimediální centrum ATI a teletext. Je nutno podotknout, že menu CD bylo v českém jazyce. Další nastavení se týkalo televizní normy, vyhledávání TV programů na 125 kanálech, nastavení dětského zámku a množství prostoru na disku pro ukládání souborů. Poté jsme se bez problémů dostali do hlavní nabídky a mohli sledovat televizní program. Další speciální nastavení se již provádí z plně funkčního panelu.

Ovládání

Po instalaci je možno spustit takzvané multimediální centrum ATI. Jedná se o lištu, na které jsou umístěny záložky k jednotlivým funkcím. Rovnou se tak dostanete k televizi, teletextu nebo přehrávání DVD. Ovládání televize probíhá pomocí menu, které se objevuje při jejím spuštění. Nastavovat lze hlasitost, velikost obrazu nebo přímo jedním tlačítkem začít nahrávat či pořizovat snímky. Označit si lze oblíbené kanály, nastavit automatické spuštění televize či nahrání pomocí plánovače. Teletext má paměť a díky jeho podpoře lze na TV sledovat skryté titulky.

Záznam

Snimek z TVZaznamenávat jsme mohli jak snímky, tak video. Na výběr u videa je několik druhů komprimace: MPEG-1, MPEG-2 nebo avi s asi patnácti různými kodeky. Záleží jen na potřebách uživatele, jaký zvolí kompromis mezi velikostí výsledného souboru a kvalitou záznamu.

Hodnocení

Dobrá grafická karta s možností příjmu televizního signálu je volbou pro všechny, kteří chtějí za poměrně rozumný peníz získat kvalitní grafickou kartu s TV tunerem. Možná bude někomu chybět funkce rádia nebo český manuál.

Výkon: 25 z 35 bodů

Grafický čip ATI RAGE 128 Pro již nepatří mezi nejnovější, ale svou úlohu ve většině aplikací splní. Při testu této grafické karty v programu 3D MARK 2001 dosáhla karta 967 bodů.

Funkce: 17 z 20 bodů

Funkcemi tato karta opravdu oplývá. Mimo různých vlastností, které najdete i v jiných TV tunerech, se zde můžete těšit z podpory DVD nebo máte na výběr mnoho způsobů kódování záznamu.

Softwarové vybavení a ovladače: 11 z 15 bodů

Poměrně kvalitní ovladače se dají updatovat z internetu, uvítali bychom software na editaci videa či obrazu

Cena: 23 z 30 bodů

Za cenu kolem 6500 korun se dají dnes koupit rychlejší karty, ale pokud k nim připočítáme externí TV tuner, dostaneme se mírně nad tuto cenu.

Do testu zapůjčila společnost ACTEBIS.