USS Long Beach se prodává zbavená nástaveb a všeho vybavení. Zbyl trup a

USS Long Beach se prodává zbavená nástaveb a všeho vybavení. Zbyl trup a základní strojní zařízení. | foto: navysite.de

USA prodávají bývalý atomový křižník do šrotu

  • 39
Americké námořnictvo prodává po půl století provozu svoje první atomové hladinové plavidlo, raketový křižník Long Beach.

První válečná loď na světě poháněná jaderným pohonem je na prodej. Spojené státy ale neprodávají loď USS Long Beach pro vojenské účely, nýbrž jen jako kovový šrot určený k recyklaci. Aukce, do které se lze přihlásit zde, končí 12. července odpoledne amerického času.

Cena se bude pohybovat v milionech dolarů. Loď tvoří 10 000 tun oceli, 450 tun hliníku a téměř 500 kilometrů elektrických kabelů. V ceně není žádný atomový reaktor. Loď je od roku 1995 mimo provoz a byla od té doby zbavena všech zbytků jaderných zařízení.

Zřejmě nejslavnější fotografie s křižníkem Long Beach (uprostřed), na které ovšem spíše "přihrává" letadlové lodi Enterprise. Poslední loď vzadu je USS Bainbridge (CGN-25). Všechna tři plavidla byla poháněna jaderným pohonem. V okamžiku pořízení snímku (31. 7. 1964) vyrážela na plavbu kolem světa bez doplnění paliva: měla dokázat operační možnosti hladinových plavidel na jaderný pohon. Operace nazvaná "Sea Orbit" skončila po bezproblémovém průběhu 3. října 1964, ale stavba atomových lodí brzy vyšla z módy.

Prodej do šrotu je standardní a obvyklý způsob likvidace starých plavidel. Někdy může jen překvapit, co všechno se v dražbě ocitne: nedávno to byla dlouho utajovaná experimentální loď Sea Shadow (která ale mimochodem nakonec vynesla pěkných 3,2 milionu dolarů). Jiné způsoby likvidace jsou méně běžné. V minulosti zahrnovaly potopení, prodej do zahraničí či přestavbu a ve výjimečných případech přestavbu na muzea.

Plavidlo dlouhé 220 metrů začalo americké námořnictvo využívat v roce 1961. Na palubě lodi byly dva jaderné reaktory, každý poháněl jednu turbínu. Loď se zapojila do operací v souvislosti s válkou ve Vietnamu a měla i podpůrnou roli při první válce v Perském zálivu na počátku 90. let.

,