Audio CD a DVD spolu zatím nemluví - pokus o hybridní disk selhal

  • 15
SACD si může oddechnout. I nadále zůstává jediným nosičem, který nabízí kvalitní prostorový zvuk, a přitom zachovává kompatibilitu s klasickými CDDA přehrávači. Pokusy o uvedení konkurenčního hybridního DVD disku totiž selhaly - alespoň prozatím.

Platforma DVD si po ovládnutí pole obrazových nosičů dělá zálusk také ná trůn krále zvukových platforem. Konsorcium patnácti firem, mezi nimiž najdeme JVC, Panasonic, Pioneer, Sony či Toshibu, pracuje na vývoji hybridního zvukového nosiče. Snaha o vyvinutí disku, který by mohl obsahovat jak klasický CDDA záznam, tak i rozšířené DVD-Audio, však zatím vyznívá do prázdna.

Naostro
První ostrý test obojetného média se uskutečnil v lisovně společnosti Warner. Experimentální dávka multiformátových disků měla standardní tloušťku CDDA disků 1,2 mm, druhá vrstva s DVD stopou byla umístěna v hloubce 0,6 mm. Obě vrstvy jsou odděleny polopropustným filmem; ten propouští infračervený laser, čtoucí audio stopy, ale odráží červený laser používaný ke čtení DVD.

Rozpaky
Patnáct členů DVD Fóra testovalo pokusné disky na 49 DVD-Audio a 133 DVD-video přehrávačích. Výsledky však byly žalostné. Interní zpráva pracovní skupiny dokonce přímo uvádí, že hybridy s existujícími přístroji kompatibilní nejsou.

Problémy současné podoby univerzálního disku spočívá ve dvouvrstvém zpracování. Většina přístrojů si totiž s takovým hybridem neví rady. Polovina testovaných DVD-Audio přehrávačů nesprávně rozpoznala multiformátový disk jako hudební kompakt, čtvrtina pak střídavě pokoušela obě vrstvy, případně úplně odmítla pracovat. Téměř dvě třetiny DVD-Video přehrávačů si hybrid spletly s CDDA a pětina byla z disku silně zmatena.

Jinou cestou
Konsorcium se tak musí poohlédnout po dalších technologických řešeních. Jedním z nich je oboustranný disk: Jedna strana by obsahovala klasické CDDA stopy, druhá DVD-Audio. To ale společnosti staví před další problém: kdyby každá strana přesně odpovídala výrobním normám, disk by byl tak silný, že by se do některých přístrojů ani nevešel. Východiskem by bylo ztenčení vrstev, to by však mohlo mít negativní dopad na kvalitu přehrávání. Ozývají se také hlasy, volající po změně specifikací formátu DVD-Audio. Ta by měla přehrávače přinutit hledat na disku nejprve DVD-A vrstvu, a pak teprve CDDA.

SACD ještě bude horko
Situace zatím využívá platforma SACD společností Sony a Philips. Ta zatím jako jediná dokáže nabídnout jak prostorový zvuk, tak i standardní CDDA záznam. Prostorová stopa však není kompatibilní s DVD, pro plné využití schopností formátu je třeba vlastnit specializovaný SACD přehrávač. DVD Fóru proto zůstává motivace pro další vývoj hybridního CD/DVD-Audio disku. Může totiž oslovit obrovské množství majitelů stávajících DVD přehrávačů a převážit jazýček pomyslných vah trhu na svou stranu.


Témata: film, JVC, MP3, Panasonic, Sony, Toshiba