Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sekunda, která rozděluje svět. Půlka lidí slyší něco jiného než vy

  8:47aktualizováno  22. května 13:13
Laurel nebo Yanny? Touto zvukovou kontroverzí žily americké sociální sítě celý týden. Půlka lidí totiž na nahrávce slyší jiné slovo než zbytek. A co slyšíte vy? Podívejte se s námi, jak iluze funguje a proč slyší různí lidé různá slova. Na konci také prozradíme, která odpověď je správná.

Když v roce 2015 rozdělovala svět iluze modro-černých/bílo-zlatých šatů, dlouho jsme odolávali, než jsme napsali vysvětlující článek. Také tentokrát jsme si dali na čas, ale zase to budete mít s kompletním vysvětlením. S vaší pomocí také zkusíme lépe zmapovat, proč kdo slyší které slovo.

Laurel? Yanny? Že vůbec netušíte, o co jde? V Česku tato zvuková iluze zatím rekordy neláme, ale v USA se několik dní držela na předních příčkách (dokonce na ni reagoval i Bílý dům). Pro začátek nepotřebujete vědět nic jiného, než otázku: Slyšíte na následující nahrávce slovo Laurel (čti lórl), nebo slovo Yanny (čti jény)?

V závislosti na tom, na jakém zařízení zvuk posloucháte, jste zřejmě slyšeli buď jedno nebo druhé slovo. Klidně se vám může stát, že pustíte naprosto stejný zvuk člověku, který stojí vedle vás, a on tam uslyší zvuk jiný. Tím se iluze podobá oněm slavným šatům, kde rovněž různí lidé při pohledu na stejnou fotku viděli různé barvy.

Vyzkoušejte si, jak je možné slyšet různá slova:

Posuvníkem nastavíte posunutí nahrávky o oktávu výše či níže. Lidé obvykle slyší slovo Yanny, když frekvenci sníží (posuvník vlevo), a slovo Laurel, když frekvenci zvýší (posuvník vpravo). Interaktivní widget: Marcel Šulek

Jak je to možné? Mozek nám chce usnadnit život

Nahrávku Laurel/Yanny lze označit za zvukovou verzi slavné optické iluze tzv. Rubinovy vázy. Co vidíte při pohledu na obrázek níže?

Rubinova váza - optická iluze

Někdo vidí bílou vázu. Jiní si okamžitě všimnou dvou na sebe hledících osob zabraných z profilu. Ať jste původně viděli vázu či tváře, zřejmě vám nyní nedělá problém mezi oběma stavy přepínat. Obraz obsahuje informace, ze kterých si váš mozek může vybrat jednu nebo druhou variantu. A zřejmě vám zatají, že si vybral.

Podobné je to se zvukovou iluzí Laurel/Yanny. Obsahuje více informací a mozek si z nich na základě svých zkušeností vybírá jen jednu. Dodejme, že pro mozek není filtrování informací nic neobvyklého. Našimi smysly se na nás valí kvanta informací každou sekundu a mozek si z nich musí vybrat jen ty důležité, neobvyklé, překvapivé nebo kritické. Vše ostatní musí zahodit, abychom se z laviny vjemů nezbláznili.

Vysvětlení: Proč někdo slyší Laurel a někdo Yanny? (video Technet.cz)

Dvě slova v jedné nahrávce

Možná stále těžko věříte tomu, že někdo může ve zvuku slyšet něco jiného než vy. A to i když si zvuk pustíte vícekrát.

K tomu, abychom porozuměli, kde se v té nahrávce skrývají obě slova, se podíváme na vizuální reprezentaci frekvenčního spektra:

Spektrogram nahrávky „Laurel/Yanny“

Na první pohled z tohoto obrázku nejspíše nic nevykoukáte. Pokud začnete experimentovat s posloucháním různých frekvencí izolovaně, brzy zjistíte, že ve vyšších frekvencích se ukrývá slovo „Yanny“ (foneticky „jeny“, někomu zní spíše jako „jemy“), zatímco v hlubších frekvencích jasně slyšíme slovo Laurel (čti „lórl“).

Analýza zvuku „Laurel/Yanny“ ukazuje, že ve spodních frekvencích (zelený...
Rozdělení zvuku na nižší a vyšší frekvence

Analýza zvuku „Laurel/Yanny“ ukazuje, že ve spodních frekvencích (zelený obdélník) slyšíme slovo Laurel, zatímco ve vyšších (červený obdélník) slyšíme cosi jako Yanny.

Izolované hlubší frekvence, poté izolované vyšší frekvence:

Znovu původní zvuk:

Podrobněji se na tyto souvislosti můžete podívat v našem vysvětlení ve videu výše.

Pomozte nám zmapovat iluzi

Už tedy víme, kde se ve zvuku ukrývají ona dvě slova. Proč však někdo slyší hlubší slovo Laurel a někomu mozek „prozradí“ jen slovo skrývající se ve vyšších frekvencích.

Experiment: Odhalíme tajemství zvuku?

Připravili jsme krátký dotazník, ve kterém se ptáme, které slovo v nahrávce slyšíte, kolik vám je let apod. Cílem je zjistit, zda existují nějaké souvislosti. O výsledcích vás budeme informovat na Technet.cz.

Část odpovědi spočívá jistě v reproduktorech, na kterých si nahrávku pouštíte. Například kvalitní sluchátka vám mohou zdůraznit basy, čímž dojde ke zvýraznění slova Laurel, zatímco malý reproduktor mobilního telefonu bude mít s reprodukováním nižších frekvencí problém a vy tak spíše uslyšíte slovo Yanny, které zazní ve frekvencích nad 1 kHz.

Co je frekvence zvuku?

Frekvence zvuku udává počet kmitů zvukových vln za sekundu. Izolovaný tón je vlastně vlna o určité frekvenci (například komorní A má frekvenci 440 Hz, tedy 440 kmitů za sekundu).

Svou roli také hraje, jak daleko jste od reproduktoru. Znovu to souvisí se zvukovými charakteristikami zařízení a schopností reprodukovat různé frekvence. Hluboké frekvence (basy) mohou být z dálky hůře slyšitelné, a tak někteří lidé slyší zblízka slovo Laurel, z dálky ale spíše slovo Yanny.

Inu dobrá, řeknete si, rozdíl na základě reproduktoru je zřejmý. Ale jak to, že někdo stojí vedle vás, slyší jasné Laurel a vy pořád slyšíte Yanny? Na to, proč různí lidé na stejném zařízení uslyší různé slovo, je odpověď složitější. Zjednodušeně se dá říci, že různí lidé jsou zvyklí podvědomě preferovat různé frekvence, například na základě toho, kde je jejich mozek zvyklý detekovat řeč. Hypoteticky: pokud by se někdo bavil výhradně s muži, jeho mozek by si zřejmě při rozpoznávání slov všímal spíše frekvencí hlubších a naopak.

Pokud chcete vyzkoušet, co že to ta druhá strana slyší, poslechněte si následující nahrávky. Po posunutí frekvence o pět půltónů uslyšíte to druhé slovo. Pokud tedy na původní nahrávce slyšíte Laurel, zkuste nahrávku vyšší, a uslyšíte zřejmě Yanny.

Původní zvuk:

Nahrávka posunutá níže:

Nahrávka posunutá výše:

Zde si to můžete vyzkoušet interaktivně:

Posuvníkem můžete nastavit posunutí nahrávky o oktávu výše či níže. Lidé obvykle slyší slovo Yanny, když frekvenci sníží (posuvník vlevo), a slovo Laurel, když frekvenci zvýší (posuvník vpravo).

Iluze vznikla náhodou, šířil ji i Bílý dům

Prozatím jsme se bavili o tom, že někdo slyší jedno slovo, jiný druhé, a nedělali jsme žádné soudy. To však není jedna z těch relativistických postmodernistických iluzí, kdy není pravda ani na jedné straně. Naopak. Otázka, „které slovo zní“, má jednoznačnou odpověď.

Tato iluze totiž vůbec nevznikala s cílem vytvořit iluzi. Jak zjistil magazín Wired, zvuk vznikl jako nekvalitní nahrávka pořízená telefonem z reproduktoru počítače. Původní zvuk pochází ze slovníku Vocabulary.com a ilustruje výslovnost anglického slova laurel (kromě toho, že slovo Laurel je křestní jméno, existuje i jako podstatné jméno laurel, znamená vavřín).

Nahrávku pořídila studentka střední školy v americké Georgii. Když si ze slovníku nahrála do telefonu „laurel“ a pustila si nahrávku, slyšela slovo „yanny“. „Zeptala jsem se spolužáků a ani oni se nedokázali shodnout, které slovo na nahrávce slyší,“ řekla pro Wired Katie Hetzelová. Nahrávku publikovala na svém Instagramu, odkud se rozšířila na Reddit a dále na Twitter. Dostala se nakonec i do Bílého domu:

 Jak vypadá původní zvuk ze slovníku ve srovnání se zvukem, který obletěl internet jako nejednoznačná zvuková iluze?

Srovnání původní nahrávky ze stránky „Vocabulary.com“ (vlevo) a nekvalitní nahrávky (vpravo), která upozadila nižší frekvence a dala tak vyniknout „slovu“ ve vyšších frekvencích.

Je zřejmé, že nekvalitní nahrávka z nekvalitního reproduktoru ořezala vyšší tóny a zcela upozadila basy. Poslechněte si původní zvuk ze slovníku a poté zvuk zkreslený nahrávkou:

Takže „pravdu“ mají v tomto případě ti, kteří slyší slovo Laurel. Naopak slovo Yanny se v původní nahrávce nevyskytuje (v tom smyslu, že nikdo do mikrofonu nepronesl slovo Yanny ani nic podobného). Jde zkrátka o šum ve vyšších frekvencích, který náhodou tvoří shluky (formanty), které někomu zní jako slovo.

Možná vás překvapilo, že něco, co vám připadá jednoznačné, někdo vnímá úplně jinak. Obecně řečeno je to proto, že náš mozek zpracovává vjemy na základě svého „nastavení“.

To platí nejen u zvukových a optických iluzí, ale i u mnohem komplexnějších problémů. I tam často dáme na první dojem. A jakmile jsme o něčem přesvědčení, je velmi těžké svůj pohled změnit, navzdory faktům. Proto se vyplatí připomínat, jak tyto iluze fungují a že různí lidé vnímají svět různě.

15.května 2018 v 04:39, příspěvek archivován: 20.května 2018 v 21:08

VIDEO: What do you hear?! Yanny or Laurel https://t.co/jvHhCbMc8I

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

What do you hear?! Yanny or Laurel https://t.co/jvHhCbMc8I

Aktualizace: Do článku jsme doplnili vysvětlení frekvence. Rozšířili jsme vysvětlení vzniku nahrávky. Doplnili jsme interaktivní nástroj pro vyzkoušení různých frekvencí.

Slyšeli jste v původním videu „Laurel“ nebo „Yanny“?

celkem hlasů: 8177

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 27. května 2018. Anketa je uzavřena.

Rozhodně
Rozhodně "Yanny" 3378
Rozhodně
Rozhodně "Laurel" 3284
Slyším v tom obojí naráz
Slyším v tom obojí naráz 826
Něco mezi tím
Něco mezi tím 348
Neslyším ani jedno
Neslyším ani jedno 231
Na různých zařízeních slyším různé slovo
Na různých zařízeních slyším různé slovo 110
Autor:
  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 45 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 45 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 8 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...