Audioactive Production Studio 2.0.4 - ověřená MP3 kvalita

Audioactive Production Studio patří již dlouho mezi absolutní špičku kodérů MP3. Jeho nová verze přináší ještě rozsáhlejší možnosti včetně grabování CD.
Program Audioactive Production Studio firmy Telos Systems byl dlouho považován za nejlepší MP3 kodér. Jeho základem se stal kvalitní kodek Fraunhoferova institutu a program poskytoval proti ostatním kodérům největší komfort. S masovým rozšířením formátu MP3 mezitím vznikla řada dalších programů, které jsou zaměřeny na co nejjednodušší tvorbu MP3 souborů a často nabízejí mnoho dalších funkcí. Většina programů dnes směřuje ke komplexnosti a přebírá funkce více specializovaných programů. Telos na tento trend reagoval druhou verzí programu Audioactive Production Studio, která zahrnula i CD grabber a stala se tak univerzální pomůckou pro tvorbu MP3 souborů.

Pěkné uživatelské rozhraní programu se proti předchozím verzím příliš nezměnilo, přibyly pouze nabídky pro nové funkce. Práce s programem je opravdu jednoduchá. Soubory WAV určené ke komprimaci přeneseme do okna myší nebo je otevřeme z menu Add Files. Parametry kódování můžeme určit pro všechny soubory jednotně či samostatně pro určité soubory. Rychlost datového toku je možné nastavit do 8 do 256 kbit/s. Program nenabízí kódování nad 256kbit/s (do 320 kbit/s), které sice není příliš využíváno, nicméně jej dnes podporuje velký počet kodérů. Kodér také zcela pomíjí tvorbu MP3 s proměnným datovým tokem (VBR). Uživatel si může vybrat mezi rychlým kódováním a kódováním s nejvyšší kvalitou (HQ), jež je o poznání pomalejší, ale hodné doporučení. Přehled o kódovaných souborech zajišťuje okno zobrazující vykonanou práci a čas, který zbývá do konce. Ukončení práce kodér oznámí zvukovým signálem.

Kromě tvorby souborů MP3, program nabízí kódování do formátu WAV s MP3 kompresí a do formátu SWA. SWA (ShockWave Audio) je formát firmy Macromedia určený pro Internet a založený rovněž na kompresní metodě MP3. V menu je také uváděn formát ASF od Microsoftu, který předpokládá integraci s technologií Windows Media a nedal se přímo použít.

V  nabídce kódování nalezneme ještě další zajímavé funkce. Preview dovoluje předem si poslechnout ukázku komprimovaného souboru a porovnat ji se stejným úsekem originálu. Můžeme se tak přesvědčit, zda jsme s nastavenými parametry dosáhli potřebné kvality, a vyhnout se opakovanému kódování. U kodéru i u dalších funkcí je možné zatrhnou volbu FTP, díky níž je možné vytvořené soubory automaticky uložit na FTP server, jehož adresu jsme zadali.

Druhou hlavní funkcí je dekodér, s jehož pomocí můžeme převést soubory MP3 a WAV s MP3 kompresí do běžného zvukového formátu WAV, který je možno dále zpracovávat nebo vypálit na CD. Práce s dekodérem je obdobná jako s výše uvedeným kodérem. U výstupního formátu WAV (PCM) je možné nastavit vzorkovací frekvenci a velikost vzorku.

Třetí nabízenou funkcí je konverze MP3 souborů na jinou rychlost datového toku, jež se používá zejména při potřebě zmenšit velikost MP3 souboru pro prezentaci na Internetu. Osvojení postupu nebude uživateli opět činit potíže, protože je konverze řešena obdobně jako předchozí funkce. Vlastnosti výstupního souboru se nastavují stejně jako u kodéru.

Čtveřici hlavních funkcí završuje CD grabber (funkce CD Copy), který je dnes nezbytnou pomůckou pro tvorbu kvalitních MP3 souborů z CD. Ani v tomto případě se ovládací panel příliš neliší. Zvukové stopy CD se zobrazují v okně včetně základních charakteristik. V nastavení vlastností si můžeme vybrat formát do něhož skladby ukládat (WAV, MP3). Ukládání přímo do MP3 je výhodnější z hlediska úspory místa na disku i času.

Nastavení samotného grabování nalezneme v horním menu pod nabídkou CD. Lze si zde vybrat ovladač, jednotku CD-ROM, způsob čtení, opravné funkce či nastavit způsob, jakým se budou soubory automaticky pojmenovávat. Pro opakované problémy nedoporučujeme instalovat nabízený ovladač CDFS a pro grabování zvolit ve vlastnostech ATAPI. Program dokáže tento ovladač sám vyhledat (tlačítko autodetect). Program dokonale využívá internetovou databázi kompaktních disků CDDB. Získává z ní informace o CD a názvech jednotlivých skladeb, jež pak použije k pojmenování souborů. A nejen to, údaje také dokáže automaticky zapsat do ID3 tagu MP3 souborů. V rámci funkce Copy CD je k dispozici ještě miniaturní CD přehrávač.

V hlavním menu nalezneme další pomůcky pro práci s MP3 soubory. Pod nabídkou Tool se skrývá tvorba playlistů M3U, editor ID3 tagu a kalkulátor. Zajímavostí editoru je, že podporuje i neoficiální rozšířený ID3 tag verze 2, který překonává omezení původního ID3 tagu v počtu znaků a dostupných rubrik. Kalkulátor je zajímavá pomůcka, která je k dispozici též jako samostatný prográmek. Dovoluje navzájem přepočítávat odpovídající hodnoty pro datový tok, délku nahrávky a délku výsledného souboru.

Program se vyznačuje i některými dalšími pozoruhodnými vlastnostmi, jako je možnost ovládání přes příkazovou řádku a tvorba ovládacích skriptů. Zájemci naleznou jednotlivé příkazy v manuálu (ve formátu PDF), který je součástí instalace.

Audioactive Production Studio vzniklo jako program, který zaručuje maximální kvalitu, a přitom poskytuje jednoduché a pohodlné ovládání. Nová verze si podržela klady verzí předchozích a přinesla další dnes vyžadované funkce. Přestože program nepůsobil tak stabilně jako předchozí verze, lze jej doporučit všem kteří upřednostňují kvalitu vytvářených MP3 souborů. Třicetidenní zkušební verzi, která má omezeny některé funkce (kódování pouze do 128 kbit/s bez HQ), si můžete stáhnout na domovských stránkách programu. Přístup ke všem funkcím získáte pouze, zaplatíte-li registrační poplatek za verzi Professional.

Výrobce: Telos Systems
Website: http://www.audioactive.com
Platforma: Windows 95/98/NT
Download: http://www.audioactive.com/products/mp3/download
Cena: $34.95, verze Professional $149.95