Australané ukázali dosud nejkvalitnější záběry přistání na Měsíci

  • 1030
Je to jen pár minut záznamu, ale díky precizní digitální úpravě jsou nejkvalitnější, s jakými se doposud veřejnost mohla seznámit. Záběry z přistání na Měsíci při misi Apollo 11 tento týden zveřejnili australští výzkumníci. Ukazují sestup Neila Armstronga a Edwina Aldrina z žebříku na povrch Měsíce.

Výzkumníci tak završili doslova mravenčí práci, která zahrnovala hledání materiálů a jejich následnou digitální úpravu. Diváci tak mohou vyslechnout i slavnou větu o malém kroku pro člověka, ale velkém pro lidstvo.

K vidění je také manipulace s americkou vlajkou a plaketami s podpisy členů posádky a amerického prezidenta Nixona. Ten je na videu slyšet, když hovoří k astronautům.

Apollo 11 - přistání na Měsíci

Právě Austrálie při misi Apollo 11 v roce 1969 pomohla se záznamem přímo z Měsíce vysílaných záběrů. Ve Spojených státech totiž měli potíže se spojením.

360stupňová MĚSÍČNÍ PANORAMA

Prohlédněte si interaktivně místo, kde Apollo 11 přistálo

Snímek po snímku

Když 16. července 1969 vystartovala k Měsíci raketa Saturn V s kabinou Apolla 11, mohli tuto událost lidé sledovat v podstatě v přímém přenosu. Stejně tak i následné přistání čtyři dny poté. Za více než 40 let se však řada záznamů ztratila či poškodila.

Apollo 11 - znak mise

Apollo 11 - znak mise

Samotná NASA v roce 2006 přiznala, že se z archivů ztratilo asi sedm set krabic záznamů z letu Apolla 11. Součástí ztracené dokumentace byla mimo jiné chůze Neila Armstronga po Měsíci.

Apollo 11

13. července 1969 se k Měsíci respektive na oběžnou dráhu vydalo nesmírně složité těleso složené ze tří milionů součástek.

Bylo vysoké jako 36patrová budova, vážilo 3 817 tun a neslo jméno Saturn V. Větší a silnější raketu lidstvo do té doby nepostavilo.

Na jeho špici se v malé kabině Apolla 11 tísnili Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins. První dva jmenovaní dosáhli jako první lidé vůbec měsíčního povrchu, pomyslné mety vesmírných závodů mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.

Australští výzkumníci tak museli nejdřív objevit záznam v archivech místní pobočky NASA. A ani pak neměli vyhráno. Do řady záběrů se již zakousl zub času a tak je bylo potřeba zrestaurovat.

"Například kazeta se záznamem, kde Armstrong sestupuje z žebříku, byla velice poškozena," vysvětloval podle agentury Reuters jeden z členů badatelského týmu John Sarkissian. "Restaurátoři museli postupovat ručně snímek po snímku, aby vyčistili všechny škody a obnovili maximum možného," popisuje práci na videu Sarkissian.

Zároveň chtěli ze záznamu odstranit všechny artefakty a šumy, které vznikly při přenosu a konverzi signálu. Výsledkem jsou očištěné záběry v kvalitě, jakou doposud nikdo nemohl vidět.

Výzkumníci slibují, že brzy představí celý záznam letu na Měsíc ve stejné kvalitě.

V rámci australského promítání tohoto záznamu se mezi hosty objevil i Edwin Aldrin.

START APOLLA 11

Poslouchejte živou komunikaci ze startu Apollo 11