Austrálie, Británie a USA bojují společně proti spamu

  • 1

Británie, Spojené státy a Austrálie podepsaly dohodu o boji proti nevyžádané elektronické
poště. Jejich regulační úřady pro telekomunikace a pro ochranu spotřebitelů se zavázaly, že budou společně potírat ty, kteří rozesílají ve velké míře nevyžádanou poštu, která komplikuje firmám i jednotlivcům využívání internetu.

Signatáři upozornili, že po podpisu dohody nenastanou "žádné zázraky", ale že zesílená mezinárodní spolupráce by měla omezit volnost působení těm, kteří nevyžádanou poštu rozesílají. Často totiž působí přes hranice, aby ztížili vyšetřování a postih.

Nevyžádaná pošta, které se v mezinárodní terminologii říká spam, v poslední době stále více od prostého nabízení zboží nebo služeb přechází k podvodům a rozesílání virů či k útokům na bezpečnost počítačů nebo počítačových sítí.

"Strany uznávají, že spam je rostoucí a vážný problém, který vyvolává značné náklady pro podniky, často klame či podvádí a podkopává důvěru spotřebitelů. Mezinárodní spolupráce je k boji proti spamu nezbytná," řekl po podpisu předseda australského protimonopolního úřadu ACCC Graeme Samuel.

V Česku má těm, kteří budou rozesílat spamy, hrozit pokuta až deset milionů korun. Vyplývá to z vládního návrhu zákona o službách informační společnosti, který minulý týden schválila sněmovna. Zákon v souladu s evropskými směrnicemi zcela počítá s úplným zákazem nevyžádané reklamní mailové pošty a zavádí tzv. systém "opt-in": lidé by elektronickou poštou dostávali obchodní sdělení jen v případě, že s tím budou výslovně souhlasit.

Podle antivirové společnosti MessageLabs bylo na konci loňského roku nevyžádanou reklamou 56 mailů ze sta. O rok dříve to bylo 34 procent zpráv. Odborníci odhadují škody způsobené v tuzemsku spamem na desítky milionů korun. Ztráty vznikají na straně uživatelů na poplatcích za stahování e-mailů i za čas věnovaný jejich čtení a mazání.

Zdroj: ČTK