Podle dosavadních teorií prvotní hvězdy zanikaly v extrémně prudkých explozích. Ilustrační foto

Podle dosavadních teorií prvotní hvězdy zanikaly v extrémně prudkých explozích. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Australští vědci po 11 letech našli v kosmu nejstarší známou hvězdu

  • 12
Australští astronomové objevili nejstarší dosud známou hvězdu, která vznikla krátce po zrodu vesmíru. Informovali o tom podle agentury Reuters v nejnovějším vydání vědeckého magazínu Nature. Tento objev podle nich může pomoci pokročit ve vysvětlení dlouhotrvající nesrovnalost mezi pozorováními a hypotézami o takzvaném velkém třesku.

Stefan Keller z Australské národní univerzity Reuters řekl, že po 11 letech pátrání zaznamenal pomocí teleskopu SkyMapper na observatoři Siding Spring v australském státě Nový Jižní Wales jednu z nejstarších hvězd.  Abstrakt zprávy v časopise nature v AJ si můžete přečíst zde

"Představte si, že máte hvězdu z prvního pokolení. Ta exploduje a tlaková vlna z ní vyvrhne materiál, který se stane součástí hvězdy, jíž jsme pozorovali, " řekl Keller pro server ABC. V jejím jádře je pak uchován jako v pouzdře a my jej nyní můžeme pozorovat.

Slabší výbuch dal vzniknout černé díře

Podle Kellera se původně mělo za to, že prvotní hvězdy zanikaly v extrémně prudkých explozích, které vyvrhly do vesmíru velké množství železa. Nalezená hvězda však vykazuje známky vyvržení lehčích prvků, jako jsou uhlík a hořčík, ale žádné stopy železa. A právě to astronomy upoutalo.

"Dlouho jsme zastávali teorii, že první zformované hvězdy byly extrémně hmotné, protože byly tvořené čistě jen vodíkem a héliem," uvedl Keller. "Hvězda je ale jako cibule - má všechny ty vrstvy a nejtěžší prvky jako železo jsou přímo v jádru. Jediné, co se dostalo ven z té supernovy, byl uhlík a trochu hořčíku a to je právě to, co vidíme u hvězdy, kterou jsme objevili," doplnil astronom  pro agenturu Reuters.

Keller z toho vyvozuje, že výbuch prvotní hvězdy dal vzniknout černé díře, která železo pohltila.  Složení nově objevené hvězdy ukazuje, že se zformovala krátce po prvotní hvězdě, jejíž hmotnost byla šedesátkrát větší než Slunce.

"Je to poprvé, kdy jednoznačně můžeme říct, že máme materiál z druhé generace hvězd. Vidíme původ toho, odkud pochází všechny látky kolem nás, které potřebujeme k přežití," uvedl Keller. "Teď budeme schopní dát tenhle kousek skládačky na jeho správné místo," řekl vědec.

Prastará hvězda s ozbačením SMSS J031300.36−670839.3 je vzdálená od Země asi 6 000 světelných let - z astronomického hlediska se tudíž nachází relativně blízko.  Pohybuje na okraji na Mléčné dráhy. Byla jednou ze 60 milionů hvězd zachycených teleskopem SkyMapper v prvním roce jeho provozu.

,