Malý model auta s vestavěnou kamerkou zatím pomohl zachránit životy šesti vojáků.

Malý model auta s vestavěnou kamerkou zatím pomohl zachránit životy šesti vojáků. | foto: ABC NEWS

Autíčko na vysílačku zachraňuje životy. Vybouchne místo vojáka

  • 25
Náklaďáček na dálkové ovládání dostal seržant Fessenden jako dárek. Předělal jej však na účinného průzkumníka, který zachraňuje životy. Do nastražené pasti vjede místo člověka. Kvůli bezpečnosti nasadí americká armáda i nové robotické terénní vozidlo.

Model náklaďáčku na dálkové ovládání, který je vylepšený o integrovanou kameru, už v Afghánistánu zachránil nejméně šest lidských životů. Odhalil totiž u cesty improvizované výbušné zařízení (takzvané IED - Improvised Explosive Device). Informoval o tom server military.com.

Původně to byl dárek od bratra pro vojáka Christophera Fessendena, který v Afghánistánu válčí za USA. Model malého nákladního auta (pick-up) dostal seržant Fessenden už v roce 2007 a od té doby jej pravidelně používal při svých patrolách. 

Začátkem srpna zapůjčil náklaďáček kolegům z jednotky, a tím jim zachránil život. Náklaďáček totiž narazil na lanko, napojené na bombu (IED) se zhruba 230 kilogramy výbušniny. Nálož explodovala. Vojáci, kteří jeli za tímto "průzkumníkem" ve svém humvee (ve vojenské řeči: vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo), tak mohli bezpečně a nezraněni projet.

Od roku 2007, kdy autíčko poprvé vyjelo do vyprahlého okolí vojenské základny, již pomohlo odhalit řadu takových nástražných zařízení. Majitel hobby obchodu, odkud autíčko bratr vojáka do války poslal, nyní hodlá vyrábět tuto "hračku" sériově a nabízet ji vojákům přímo za zmíněným účelem.

"Je to hračka? ... Ano," napsal Fessenden vděčně svému bratrovi a dodal: "Je to legrace? ... Jasně. Ale chlapi teď tohle auto berou velmi vážně, když jdeme plnit úkoly."

V současné době jsou IED zařízení detekována pozemními jednotkami pomocí detektorů kovů a psů speciálně cvičených pro vyhledávání výbušnin. Ze vzduchu jsou zase vyhledávána ze snímků ve vysokém rozlišení.

Auto bez řidiče

Doposud největší vozidlo bez řidiče se chystá na misi do Afghánistánu. Firma Lockheed Martin, která vůz vyrobila, slibuje všestranné využití. Už název stroje Squad Mission Support System (SMSS), který se dá volně přeložit jako Stroj pro podporu útvaru na misi, dává tušit, že to nebude žádné ořezávátko. Přezdívá se mu robojeep.

SMSS ve vodě
Robotické auto Squad Mission Support System

A opravdu. Tento 3,3 metru dlouhý stroj uveze půltunový náklad na vzdálenost až 200 kilometrů a poslouží i jako elektrická stanice.

SMSS lze ovládat na dálku i přímo. Počítá se s ním při zásobování základen, kde může zabránit ztrátám na životech.