Autocont Alivio 5200 DVD

(Doplněno) Dnes tu máme poslední sestavu našeho testu, ve kterém se do těchto chvil představilo již 6 různých počítačů od různých výrobců. Autocont Alivio 5200 DVD je tedy sedmým v řadě a zda pro něj číslo sedm bylo šťastným či nikoliv, to se dozvíte v této recenzi.
Skříň

Firma Autocont je známá tím, že se snaží nabídnout svým zákazníkům vždy něco navíc a velice dbá o svůj osobitý styl. I tentokrát se tato obchodní politika uplatnila a jedním z jejích nejmarkatnějších projevů je výběr skříně do sestavy. Na první pohled klasický MidiTower (označení pro skříně střední velikosti) je v přední části opatřen víceúčelovým barevným krytem.

Krytu dominuje tmavě modrý průhledný plast, z něhož jsou vyrobena posuvná dvířka ukrývající disketovou a DVD mechaniku. Pro snazší manipulaci s dvířky je pak určen velký kruhový otvor v pravém horním rohu. Horní modrá část je určena pro úschovu CD. Skříň vypadá velice dobře, elegantně a zároveň je třeba konstatovat, že je u ní ve stejné míře kladen důraz na funkčnost. Tak například vypínač pro zapnutí a vypnutí počítače je přístupný za všech okolností. Tedy, i když je kryt úplně dole, nebo nahoře.

Autocont Alivio DVD midi II.

K dobré funkčnosti lze přiřadit i ojedinělým způsobem řešené odvětrávání vnitřních prostor. Z obrázků to bohužel není patrné, ale při pohledu z boku byste zjistili, že skříň je v přední části mírně nadzvednutá. Může za to masivní dutá umělohmotná noha, která vytváří pod počítačem prázdný prostor. Do tohoto prostoru je podtlakem nasáván chladný vzduch z okolí a nohou pak proudí dovnitř ke všem, adekvátní chlazení vyžadujícím součástem. Kladně lze také hodnotit, perforaci bočních krytů, které se dají nezávisle odmontovat.

Komentář: Skříň by určitě za kvalitu mohla dostat nějaký ten bodík navíc, ale bohužel má i některé chybičky, které dobrý dojem trochu kazí. Předně je to vtipně vymyšlená přihrádka s krytem na CDčka na vrchní straně. Ani po vynaložení sebevětší síly a půlhodině bezúspěšného páčení se nám ho nepodařilo otevřít (a utrhnout se nám ho také nechtělo), jednalo se patrně o zmetek. Slabinu má i posuvný kryt, neboť v některých pozicích nedrží zrovna přesvědčivě. No a na konec je to ozdobné žebrování na čelní straně. Vypadá sice hezky, ale funguje jen jako špatně čistitelný lapač prachu.

Pohled na zadní část počítače od Autocontu Zpracování

Silnou stránkou počítače je určitě jeho zpracování. Pokud u skříně bylo co kritizovat, tak v tomto případě se téměř žádná kritika nekoná. Ba právě naopak. Nikde nejsou ostré hrany o které by se dalo pořezat, jak se to občas stává u nekvalitních skříní. Vnitřní plechy jsou dostatečně pevné, ale bočnice se mohou prohýbat a pružit. Všechny kabely jsou řádně a pečlivě uloženy, vše je na svém místě a navíc jsou všechny IDE kabely pro jistotu a jako obrana před vnitřním pnutím, zalepeny. O profesionalitě techniků ATC tedy není pochyb.

Skříň byla osazena jedním přídavným větrákem umístěným  na zadní stěně pod zdrojem tak, aby mohl odsávat horký vzduch od procesoru. Z vnitřní strany předního panelu (pod šachtami pro mechaniky) je ještě umístěn kryt, kam je možno umístit další větrák.

Komentář: Jedinými dvěma věcmi, nad kterými bych se snad zamýšlel a věcně bych nad nimi polemizoval, je umístění disketové mechaniky a USB portů. Pro disketovou mechaniku bych volil horní přihrádku vzhledem k tomu, že spodní je až příliš blízko pevnému disku (i když je mezi nimi mezera) a pro kartu s USB porty bych volil nižší pozici ve skříni tak, aby nebyl zbytečně blokován jeden PCI slot. Ale tentokrát se nejedná o chybu, ale čistě o věc názoru.

Zdroj

Celý systém napájí zdroj renomované značky Fortron/Source a kdybychom měli v této souvislosti použít mírné paralely, pak by se něm dalo hovořit jen jako o Mercedesu mezi zdroji. Zdroj systému dodává garantovaný výkon 250 W, což plně dostačuje všem komponentům, které počítač obsahuje - a dokonce i těm, které by v budoucnu obsahovat mohl. Jakoby samozřejmostí je nízká hladina vydávaného hluku. 

Procesor

Centrálním mozkem celého systému je procesor Intel Pentium 4. Pracuje na frekvenci 1.4 GHz, jádro nese označení Willamette a je vyráběn 0,18 mikronovou technologií. Má 478 pinový výstup určený pro patici mikroFCPGA. Přímo na procesoru je umístěna 8KB velká L1 cache, 256KB velká cache L2 a externí takt je úctyhodných 400 MHz QDR (což je 100MHz FSB). Pentium 4 také obsahuje multimediální instrukce SSE2 a mikroarchitekturu NetBurst.

Komentář: Skutečnou rychlost Pentia 4 nám bohužel žádný výkonnostní test ani syntetický benchmark, který není optimalizovaný přímo pro P4, neukáže. Čistě na základě subjektivního dojmu z tohoto procesoru ale musím říci, že to pomalý procesor rozhodně není. Jistým vodítkem a jistou výpovědí o vnitřní architektůře Pentia 4 může být skutečnost, že výkon systému neklesá s rostoucím rozlišením obrazu (a to ani s paměťmi SDRAM) tak strmě, jako například AMD Athlon.

Chlazení

Chladič procesoru CoolerMaster má několik nectností. Díky poměrně vysokým lopatkám, které mají navíc poměrně velkou mezeru od okraje a dalším faktorům, se patrně jedná o nejhlučnější součást počítače. Faktem ale je, že svojí práci zvládá více než dobře a dimenzovaný je dostatečně.

Komentář: Testovaný kousek měl ekcentrickou a nepatrně nevyváženou vrtuli. Tuto skutečnost nelze hodnotit jinak, než jako pomalou, ale jistou přípravu větráčku na cestu do věčných lovišť. originál chladič Intel s větrákem od SanyoDenki to prostě není.

Paměť

Vzhledem k čipové sadě základní desky je v systému použit 128 MB modul paměti SDRAM na frekvenci 133 MHz s hodnotou Cache Latency 3. Výrobce této paměti lze snadno identifikovat podle loga s písmeny „M“ a „t“, což je Micron Technologies. Je to jeden z největších výrobců pamětí a jeho výrobky doporučuje do sestav i Intel.

Komentář: Pentiu 4 by mnohem více slušela výkonnější paměť, jako je například DDR SDRAM, nebo RD RDRAM s propustností větší než 1.06 GB/s, které by výkon sestavy v některých aplikacích o něco zvedly. Při práci v operačním systému Windows se tak díky malé veliikosti paměti většina systémových prostředků vytíží neustálým swapováním disku.

Základní deska

Autocont umístil do Alivia základní desku ASUS P4B-M, kde "M", označuje formát micro ATX. Základ desky tvoří čipová sada i845 společnosti Intel, která, jak z předchozího vyplývá, spojuje Pentium 4 s SDRAM pamětí. Do tří paměťových banků může být celkem osazeno až 1500 MB. K dalšímu vybavení patří retenční mechanismus pro snadnější a bezpečnější montáž chladiče na procesor, tři sloty PCI, jeden AGP 4x a jeden CNR slot. Integrovaný zvukový čip C-media nabízí až šestikanálový zvuk (ale pouze teoreticky). Další integrovanou součástí je síťový prvek Realtec 8100. Mimo standardní konektory jsou v tomto počítači zapojeny 4 USB porty.

Komentář: Základní desky ASUS patří k nadprůměrným. Proč byl ale vybrán formát micro ATX, který nenabízí příliš mnoho možností dalšího rozšíření?

Pevný disk

Western Digital WD400EB pojme 40 GB dat. Rychlost ploten disku, který podporuje rozhraní Ultra ATA/100, je 5400 otáček za minutu. Disk není příliš hlučný, ale o tichém provozu se také nedá mluvit.

Klávesnice a myš

Vnitřní uspořádání AliviaDodávaná klávesnice nese značku Samsung, ale není to základní model, který používaly některé počítače. Tato klávesnice obsahuje navíc 17 extra kláves pro multimédia a kancelářské využití a 3 klávesy pro ovládání stavu počítače, přístup k poště a prohlížeči. Vzhledem k tomu, že část nových kláves zabírá celý prostor na numerickou klávesnicí, museli se zdejší diody přestěhovat. Jejich nové působiště je uprostřed horní lišty. Jak bylo zjištěno při testu, je to velice praktické uspořádání a člověk nemusí neustále šilhat někam do rohu, aby se přesvědčil zde nemá náhodou zapnuté psaní velkých písmen. Překvapením byla funkčnost multimediálních kláves ihned po připojení klávesnice, aniž by se muselo cokoliv instalovat. Tato klávesnice má příjemnou odezvu kláves a jediné dvě věci, které na ní vadily, byly malé tlačítko BackSpace a nepříliš dobře vyvedená „protiskluzová“ ochrana.

K sestavě je dodávána myš ADOMAX AM 888, která se ovládá třemi tlačítky a kolečkem. Bohužel  nebyla funkční, a tak Autocont zachraňovala před ostudou myš, která byla přiložena v balíku pro připojení k internetu.

Grafická karta

Hercules 3D Prophet II MX 400, který pohání čip od nVidie, jsme již v našich testech měli možnost vidět. Karta v této sestavě je naprosto stejná, včetně modré barvy, specifikace a aktivního chlazení. Zdá se, že stala oblíbenu součástí multimediálních systémů mnoha výrobců a není se co divit, neboť poskytuje solidní výkon a nadprůměrnou kavlitu obrazu.

Monitor

Co nás na poměrně zklamalo, bylo vybavení sestavy patnáctipalcovým monitorem. Pro multimediální počítač je dnes taková velikost obrazu již nedostatečná. Monitor Hyundai ImageQuest V570 si ale jinak vedl poměrně obstojně. Geometrie byla v pořádku, téměř neznatelné bylo moiré. Konvergence, byla také v podstatě bez chyb, a tak lze vyčítat snad jen slabší kontrast a při testu barev poněkud tmavší odstíny u okrajů. Stabilitou se monitor řadil mezi lepší.

Testy

Quake III Arena

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 32bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 32bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodu) demo 1 demo 2
1024 x 768 65 65.4

Quake III Arena Time Demo

Gl Driver Default, GL Extensions on, Color Depth 16bit, FullScreen on, Lighning Lightmap, Geometric Detail High, Texture Detail Full, Texture Quality 16bit, Texture Filter Bilinear

Rozlišení (bodu) demo 1 demo 2
1024 x 768 81.2 91.6

MadOnion 3DMark 2001

MadOnion 3D Mark 2001, Hardware T&L

Rozlišení obrazu (bodů) Hloubka barev (bitů) Textury (bitů) Z-Buffer 3DMark skóre
1024 x 768 16 16 16 3106
1024 x 768 32 32 24 2343

Stabilita

Stabilita systému je podpořena procesorem Intel Pentium 4 a základní deskou Asus s originálním Intelovým čipsetem. To vše doplňují paměti Micron, které doporučuje sám Intel, značková grafická karta, dobrý zdroj a poměrně kvalitní chazení. Výběr komponent tak přináší jeden z nejstabilnějších systémů v našem testu.

Hodnocení

Vzhled, který upoutá na první pohled a precizní zpracování jsou hlavními devizami Alivia. Patnáctipalcový monitor dostačovat nebude a deska formátu micro ATX, nebude příliš přát dalšímu rozšiřování.

  Vzhled Kvalita Design Parametry Velikost obrazovky Výkon Rozšiřitelnost Funkce BIOS Rychlost Celkem

Maximálni
možných

Skříň 9 7 9               26 30
Monitor   7   6 4     7     33 40
Základní deska   8       8 4 8 7   35 50
Chlazení   6       6         12 20
Procesor           80         80 100
Grafická karta           57         57 100
Paměť       6           6 12 20
Zvuk   5   6             11 20
Repro   6                 6 10
CD/DVD   8               7 15 20
CD/RW   0               0 0 20
HDD   8   8           6 24 30
Klávesnice   8 8               16 20
Myš   4                 4 10
Software   9                 9 10
Special   5                 5 10
                         
Hodnocení                     335 510

Vysvitlivky: Čím větší počet bodů tím lepší, 5 = Standardní, 1 = Nedostatečný, 10 = Vynikající

,