Automatické vypínání Windows? Hravě je zvládnou programy TimerExit a Vypínač

  • 34
Jste odsouzeni ke zbytečnému ponocování kvůli zapnutému počítači? Rádi posloucháte MP3 soubory a ještě raději při nich usínáte? Komprimujete video? Pak právě vám je určen software pro automatické vypínání chodu PC ve stanovenou dobu.

K úspoře energie příznivě napomáhají různé utilitky, jako jsou např. Vcool, CPUIdle a další. Díky svým funkcím dokáží účinně omezovat přísun proudu k určitému hardware. Jiné zase aktivují systémové počítadlo, které odpočítává čas do vypnutí PC. Proto jsme pro vás připravili dva výborné, ryze české programy, které těmito funkcemi disponují: Vypínač a TimerExit.

K čemu slouží a jak je využijete

Jistě jste se již někdy setkali s potřebou vypnout PC po uplynutí určité doby. Mohlo se tak stát při poslechu hudby, defragmentování disku, stříhání videa nebo stahování souborů z internetu. Dříve jste tuto vlastnost mohli ještě využít i při vypalování CD, ovšem poslední verze vypalovacích programů touto funkcí již také oplývají. V software si můžete sami pomocí programovatelných tlačítek nastavit akci, jenž se má automaticky provést ve stanovenou dobu.

Seznam proveditelných akcí:

  • vypnutí PC
  • přepnutí do režimu spánku
  • přepnutí do úsporného režimu
  • restart počítače
  • odhlášení uživatele (jen ve Windows NT/2000/XP)
  • Systémové požadavky

    Programy fungují ve všech verzích operačního systému Windows za předpokladu, že základní deska podporuje funkce ACPI.

    Vypínač

    Stahujte lokálně z Technet.cz: Vypínač 0.9 (270 kB)

    Program Vypínač 

    Tak to je on...

    Po stažení a rozbalení zazipovaného souboru není nutná žádná instalace, stačí pouze spustit soubor s názvem vypínač. Po spuštění programu se zobrazí okno se čtyřmi tlačítky. Stiskem jakéhokoliv z nich se ihned aktivuje odpočítávající mechanismus programu.

    V hlavním menu najdete dvě volby: Informace a Nastavení. V menu Informace, jak již napovídá sám název, naleznete info o verzi programu, celkové době chodu PC od startu, virtuální paměti a obsažené paměti. Mnohem více voleb se ovšem skrývá pod tlačítkem Nastavení. Odtud lze upravovat prakticky celý běh a chování programu. V záložce Obecné pak najdete několik doplňujících vlastností pro chod software.

    Program Vypínač

    Obecné nastavení

    Popis položek:

    Kompaktní zobrazení – určuje vzhled okna po stisknutí jakéhokoliv tlačítka s odpočtem

    Násilné zavírání aplikací – program předá běžícím aplikacím (podobně jako při manuálním vypínání chodu PC) požadavek na ukončení systému. Dojde-li k zápornému vrácení požadavku o nemožnosti zavření daného programu (stane se při neuložení rozpracovaných dat), program násilně sám a automaticky ukončí jeho činnost. Při tomto způsobu dojde ovšem ke ztrátě všech neuložených dat.

    Režim spánku – místo vypnutí PC dojde pouze k přechodu do režimu spánku. Volba je dostupná pouze na podporovaných deskách.

    Varovat před provedením akce – v rozmezí 1 až 15 sekund lze nastavit varovné upozornění doplněné pronikavým pípáním.

    Program Vypínač

    Nastavení tlačítek

    V druhé záložce s názvem Tlačítka máte na výběr ze čtyř možností akce (vypnutí, restart, odhlásit, režim spánku a úsporný režim). Vyberte, zda se má akce provést po uplynutí určité doby nebo v daný čas. Šipkami nahoru a dolů upřesněte požadovaný čas. Ikonkou paleta, můžete měnit barvy na aktivačních tlačítkách. Nyní vám již nic nebrání ve spuštění utilitky. Tedy vzhůru do toho.

    Program Vypínač

    Normální a kompaktní zobrazení

    Objeví se okno, které vás informuje o času, kdy dojde k provedení vámi vybrané akce. Šipkami můžete ještě čas doladit ke své naprosté spokojenosti. Na výběr máte také kompaktní zobrazení (nezabírá tolik místa na ploše), okamžité provedení akce, popřípadě zrušení celé akce. V kompaktním zobrazení můžete aplikaci minimalizovat do tray lišty, kde se vám nebude plést. Heuréka.

    TimerExit

    Stahujte lokálně z Technet.cz: TimerExit 1.0 (7.1 kB)

    Jde o starší a méně výkonnostní program než je Vypínač. TimerExit je ale zároveň jednodušší na ovládání a nastavitelnost, proto jen krátce.

    Pozor: utilita vyžaduje přítomnost knihovny Mfc42.DLL.  

    Program TimerExit

    Před akcí a v akci

    Po rozpakování archivu spusťte soubor timerexit.  Objeví se okno s aktuálním časem a datem, odtud dokonce můžete měnit aktuální nastavení času, které se samozřejmě projeví i v systémových hodinách. Čas se opět volí šipkami nebo myší. Dvojklikem vyberete, zda chcete měnit hodiny, minuty nebo sekundy. Pak již stačí pouze navolit požadovanou dobu do provedení akce a klepnout na tlačítko zapnout časování. I zde je k dispozici možnost zaškrtnutí násilného ukončení Windows.

    Copyright

    Závěr

    Oba programy jsou velmi podobné, i když vypínač má svými funkcemi výrazně navrch. Asi největší neduh, kterým obě aplikace trpí, je nemožnost časovat nad čtyřiadvacet hodin. Ale i tak lze oba programy vřele doporučit a vyzkoušet na vlastní kůži.

    <-- Úspora - díl druhý