Avril Lavigne

Avril Lavigne - Kanadská zpěvačka Avril Lavigne na koncertě v New Yorku (31. července 2002) | foto: Corbis, Profimedia.cz

Avril Lavigne bojuje proti zlovůli hudebních vydavatelství

  • 13
Skupina významných kanadských umělců považuje žaloby na fanoušky, kteří si stahují hudbu za pokrytecké a destruktivní. Založili sdružení, které se staví proti zpřísňování zákonů v oblasti autorských práv, jež prosazují hudební vydavatelé.

Část významných kanadských hudebníků, autorů textů a hudebních producentů založila sdružení, které se staví proti zpřísňování zákonů v oblasti autorských práv, jež prosazují hudební vydavatelé. Sdružení nese název CMCC (Canadian Music Creators Coalition) - více zde... 

Koalice chce, aby v debatě kolem autorských práv zněl také hlas tvůrců a ne jen vydavatelských společností. Autoři hudby hodlají sami hájit své zájmy a nechtějí, aby vydavatelé mluvili za ně.

Mezi členy CMCC je například Avril Lavigne, Sarah McLachlan či Chantal Kreviazuk. Sdružení vydalo prohlášení, v němž se uvádí, že lobbysté velkých hudebních vydavatelství sledují zájmy jejich akcionářů a jen výjimečně kanadských umělců.

Návrhy zákonů, dle nichž je možné soudit hudební fanoušky a které zvyšují kontrolu vydavatelství nad hudební tvorbou, nejsou tvořeny v jejich jménu, ale jsou zájmem zahraničních centrál hudebních vydavatelství.

Podle CMCC jsou žaloby hudebních fanoušků pro porušování autorských práv pokrytecké a destruktivní.

Sdružení uvádí, že umělci nechtějí žalovat hudební fanoušky a že zákony, které to umožňují, nemohou být ospravedlňovány jejich jménem. CMCC se tak staví proti zpřísňujícím reformám v oblasti autorských práv.

Nechceme DRM

CMCC odmítá i nástroje digitálního managementu, které omezují uživatele volně nakládat se zakoupenou produkcí.

Zákony by podle nich měly chránit umělce a zákazníky, a ne omezující technologie. Uživatel by neměl platit vícekrát, jenom proto, že nebude moci kvůli restriktivním opatřením hudbu přehrát v jiném zařízení.

Zástupci CMCC se také domnívají, že velká hudební vydavatelství se zaměřují zejména na zahraniční umělce a neprosazují dostatečně domácí talenty. Žádají proto od vlády opatření na podporu kanadské kulturní scény.

Podobné aktivity vytvářejí i francouští umělci. Petici proti RIAA podepsalo na sedmdesát umělců v čele s Manu Chao a autorem hudby k filmu Amelie z Montmartru, Yannem Tiersenem.

Více o petici proti RIAA čtěte zde.