Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Až skončí analogová televize, bude moci vysílat každý

  • 25
Projednání novely mediálního zákona nejvíce zdržují dohady o licencích. TV Nova chce vysílat z Bukové hory už od začátku příštího měsíce. Vyplývá to z nedělní diskuse o digitalizaci v České televizi. Prima se zase chystá do regionů. A po vypnutí analogu bude moci vysílat každý.

Hodinu po dvanácté řeší problémy digitalizace televizního vysílání vláda spolu s dotčenými subjekty. Jak zaznělo z úst předsedy legislativní rady vlády Cyrila Svobody v nedělním diskusním pořadu České televize, snaží se vláda vyřešit především problém tzv. přechodných licencí. Ty by měly umožnit vysílat úspěšným žadatelům o licence, kteří zatím nemohou vysílat kvůli soudním sporům. Naopak problém neviděl v udělení kompenzačních licencí pro TV Nova a Prima.

Diváci pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) se také mohli dozvědět, že TV Nova je připravena zahájit vysílání v regionu Ústí nad Labem, pokud se dohodne na podmínkách s Českými radiokomunikacemi (ČRa). Novu, podle jejího ředitele Petra Dvořáka, zaskočil požadavek ČRa na až pětinásobnou cenu za vysílání z vysílače Buková Hora, než na jakou byla televize doposud zvyklá.

Mapa pokrytí digitálním vysíláním DVB-T z vysílače Buková Hora

Dvořák však očekává, že se oba subjekty dohodnou a Nova na severu Čech začne vysílat od začátku srpna. "V tuhle chvíli vyjednáváme, očekáváme od Radiokomunikací návrh nějakého dlouhodobějšího řešení," uvedl v OVM Dvořák.

Prima chce také do regionů

Tento týden se k digitalizaci vyjádřila také televize Prima. Uvedla několik důvodů, proč zatím není dostupná v digitálním vysílání mimo Prahu. Podle výkonného ředitele TV Prima Petra Chajdy totiž musí televize nést náklady na mimopražské vysílání sama. ČT a Nova vysílají v multiplexu A v Praze, Brně, Ostravě, Domažlicích a brzy v Ústí nad Labem, kde se o náklady mohou dělit. Prima je v multiplexu B sama v řádném vysílání, kde ji doplňují pouze televize s dočasnou experimentální licencí.

Prima také očekává, že se jí díky digitalizaci podaří dohonit pokrytí konkurenčních stanic, kde nyní zaostává o zhruba 10 – 12 procent. Prima očekává, že se dostane do regionů ještě v tomto roce.

Primě podle ČTK také vadí, že společně sdílí kmitočty s regionálními televizemi. To je podle Chajdy "pohrobek" analogové éry, kdy byl kmitočtů nedostatek. Digitálních kmitočtů je ale podle něj již dost. V minulosti se Prima s některými regionálními TV dostala do sporů.

Analogová tma přinese konec schvalování licencí

Digitální vysílání v současné době pokrývá zhruba 50 procent populace. Je dostupné v regionech kolem Prahy, Brna, Ostravy, Domažlic a Ústí nad Labem. První vypnutí analogového vysílání se má uskutečnit již letos na konci srpna na Domažlicku. Tzv. analogová tma, tedy vypnutí analogových vysílačů, má proběhnout nejpozději v roce 2012, pravděpodobně by se vše mohlo stihnout již v roce 2010.

Právě konec analogového vysílání má podle Národního koordinátora pro digitální vysílání Zdeňka Duspivy přinést uvolnění v oblasti poskytování licencí pro vysílání. Jak uvedla ČTK, stát by zrušil výběrová řízení na udělování vysílacích licencí a dával je všem, kteří o ně požádají. Bylo by stejné jako při současném udělování licencí pro satelitní a kabelové vysílání, kdy stanice mohou po splnění zákonných podmínek vysílat na základě pouhé registrace.

Zda by vysílali, by pak záleželo na jejich dohodě s provozovateli sítí. Vyřešilo by to problém úspěšných žadatelů o licence Febio TV, TV Barrandov, TV Pohoda, Óčka, Z1 a RTA. "Nové stanice by získaly kompenzační licence do doby vypnutí analogu, pak by stejně jako další zájemci televize získaly licenci ve formě registrace," řekl ČTK Duspiva.