Plasty, stejně jako jiné věci a materiály, přinášejí radost i problémy

Plasty, stejně jako jiné věci a materiály, přinášejí radost i problémy | foto: MF DNES

Bakelit a s ním plasty slaví 100 let

  • 3
Když na začátku minulého století Leo Baekeland vytvořil bakelit, ani netušil, jaké popularity se plasty dočkají.

Boty z PVC, nylonové punčochy a další exponáty připomínají ode dneška v londýnském vědeckém muzeu 100. výročí vzniku prvního zcela umělého materiálu, který změnil svět: plastu.

Belgicko-americký chemik Leo Baekeland vytvořil svou polymerační pryskyřici nazvanou bakelit v roce 1907 a od té doby plastové láhve a další předměty zaplnily náš život. "Je těžké si představit obydlí, kde nejsou plasty," citovala agentura AP Alison Conboyovou z týmu organizátorů výstavy.

Plasty byly nevodivé, chemicky stálé, tepelně a jinak odolné, jejich úspěch byl rychlý a ohromný. Baekelandova továrna v New Jersey brzy nestačila uspokojovat poptávku po kulečníkových koulích, počítadlech, stolech a řadě dalších zcela umělohmotných předmětů.

Stinnou stránkou tohoto vývoje je neblahý dopad plastových odpadů na životní prostředí. Jen v USA se prý ročně vyhodí přes 100 miliard plastikových sáčků. Další osud dosavadních plastů je nejistý i z jiného důvodu. Devadesát procent plastů se nyní totiž vyrábí z ropy, nad jejíž budoucností visí otazník.

Conboyová poukázala na to, že se nadějně, ale jen pomalu a nákladně daří nahrazovat tradiční plasty takzvanými bioplasty, které se vyrábějí z rostlin. Upozornila přitom na vystavený elektrický osobní vůz I-unit, která firma Toyota zhotovila téměř výhradně z materiálů odvozených z obilí, cukrové třtiny a africké přadné rostliny kenaf.

Podrobnosti k výstavě nabízí muzeum na své webové stránce.