Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Microsoft se radikálně mění. Steve Ballmer napsal zaměstnancům

Interní dopis Steva Ballmera všem zaměstnancům Microsoftu odstartoval masivní restrukturalizaci celé firmy. Obří společnost bude mít jednotnou strategii a zbaví se závislosti na tradičních technologických partnerech.

Steve Ballmer při představení Windows 7 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

To, že Microsoftu skončily zlaté časy, je jasné již delší dobu. Softwarový gigant si nejprve zavařil s technicky moderními, ale jednoznačně nepovedenými Windows Vista, zcela si nechal ujet vlak s dnes populárními tablety a se svým mobilním operačním systémem vsadil na nemocného koně, v problémech se zmítající Nokii. Zpět do sedla měl Microsoft vynést revoluční operační systém Windows 8, což se zatím nepodařilo. Jeho přijetí zákazníky je více než chladné.

Restrukturalizace: jedna strategie, jeden Microsoft

Ředitel Microsoftu Steve Ballmer odstartoval po třinácti letech svého šéfování masivní restrukturalizaci, která se dotkne desítek tisíc zaměstnanců a má společnost nasměrovat na správnou cestu. Z velmi dlouhého dopisu plného květnatých slov lze vyčíst několik závěrů.

Celý Microsoft bude mít jednotnou strategii. Zatím měla každá divize strategii vlastní a v tomto nedostatku spolupráce a vzájemného doplňování společnost zbytečně ztrácela potenciál. Citujme Steva Ballmera přímo z dopisu zaměstnancům: "Naše další strategie se zaměří na vytvoření rodiny zařízení a služeb pro jednotlivce i podniky, které umožní lidem na celém světě doma, v zaměstnání i na cestách provádět aktivity, kterých si cení nejvíce."

Konkrétněji

důležité personální změny v Microsoftu

V rámci restrukturalizace odejde Kurt DelBene, který vedl divizi Office. Mnoho vedoucích pracovníků pak změní pozici a přesune se na nově vytvořená místa.

  • Julie Larson-Greenová byla dosud jedním ze dvou lidí, kteří šéfovali vývoji Windows. Nyní bude mít na starosti vývoj hardwarových zařízení a řízení dodavatelského řetězce. Zároveň se bude starat o "zábavu" v podobě her, hudby, videa a dalších. To vše teď spadá pod hlavičku divize "Devices and Studios Engineering Group".
  • Terry Myerson, který právě z výše zmíněné divize odchází, převezme vývoj operačních systémů jako vedoucí "Operating Systems Engineering Group". Pod ni spadá jak desktopová verze Windows, tak i mobilní Windows Phone, serverový operační systém i Xbox a cloudové služby.
  • Qi Lu měl zatím zodpovědnost  za vývoj a fungování vyhledávače Bing a s ním souvisejících služeb. Nyní se však z pozice šéfa bude věnovat divizi "Applications and Services Engineering Group", která bude mít pod patronací vedle Bingu i služby MSN, Office 365 a dokonce i Skype, Yammer a Lync.
  • Satya Nadella přechází z Servers and Tools group na pozici ředitele "Cloud and Enterprise Engineering Group". Zde se bude věnovat firemním back-end technologiím, včetně technologií pro datová centra, databáze a podnikové systémy. S tím souvisí i starost o nástroje pro vývojáře.

Od nové struktury si společnost slibuje větší spolupráci jednotlivých oddělení a z toho plynoucí provázanosti produktů a služeb. Zároveň by se měly technologické novinky dostávat k zákazníkům rychleji, tedy dříve, než je představí menší a flexibilnější konkurence.

Microsoft bude vyvíjet vlastní hardwarová zařízení, nebude jen dodavatelem softwaru. Do této chvíle byly produkty Microsoftu velmi závislé na produktech dalších společností. Koncová zařízení byla od HP, Dellu, Lenova, Aceru a dalších. S jejich přijetím u zákazníků stálo i padalo přijetí operačního systému Microsoftu. S trefným komentářem přišel Tom Krazit ze serveru Gigaom: "Reorganizace připomíná široké škále partnerů - od Dellu po Nokii - že jejich dlouhodobý patron došel k názoru, že jsou součástí problému, nikoli součástí řešení."

Microsoft má s vývojem hardwaru velké zkušenosti, vzpomeňme třeba na herní konzoli Xbox nebo pohybový ovladač Kinect. Vlastním vývojem tabletů a počítačů se Microsoft také vyhne problémům se stabilitou systému. Výrobce operačního systému neměl kontrolu nad ovladači a zbytkem hardwaru a velké množství různých kombinací konfigurací znemožňovalo vzájemnou optimalizaci softwaru a hardwaru.

To byl velký rozdíl oproti firmě Apple, která vývoj hardwaru a softwaru dělala vždy dohromady pod jednou střechou.

Microsoft zatím nenašel svoji identitu. Faktem je, že Microsoft má obrovský vývoj a často i skvělé technologie. Faktem však také je, že je neumí prodat. Vzpomeňme třeba na hudební přehrávače a hudební obchod Zune. Navzdory nesporným kvalitám a výbornému uživatelskému rozhraní přehrávačů skončil pokus o konkurenci iPodu nezdarem.

Možná za to může i pro zákazníky nečitelná identita obří korporace. Chybí jasné sdělení, chybí tah na branku. A trochu i image.

Srovnejme kupříkladu vize ředitele Microsoftu a ředitele Applu.

Steve Ballmer v dopisu zaměstnancům: "Tato společnost měla vždy velkou vizi: pomoct lidem uvědomit si svůj plný potenciál." A proti tomu Tim Cook v různých variantách při různých příležitostech: "DNA naší společnosti, tedy to, pro co tluče naše srdce, je maniakální soustředění na vytváření nejlepších produktů na světě. Ne dobrých produktů, ne velkého množství produktů, ale těch absolutně nejlepších produktů na světě."

Naděje pro Microsoft

Microsoft potřebuje věrné zákazníky. Takové, co si jako počítač pořídí Surface s Windows 8.1, jako telefon Lumii s Windows Phone 8 a jako domácí zábavní centrum nový Xbox a všechno to propojí přes cloudový SkyDrive. Teprve takový zákazník má šanci zjistit, že celý ten microsoftí ekosystém má své kouzlo. Ale dokud bude střídat počítače od Dellu, HP a Lenova, v kapse bude nosit iPhone, jako centrum zábavy u televize zvolí mediacentrum s linuxovým firmwarem a dokumenty nasdílí v Google Drive, tak se nad redmondským obrem nepřestane rozčilovat.

Reklama Microsoftu zesměšňuje Google Docs

14. května 2013

  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 40 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 40 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...