BaySpider - kladivo na internetové hudební piráty

  • 7
Otázka ilegálního šíření hudebních nahrávek prostřednictvím internetu je stále aktuální. Jedním z nejnovějších systémů, které si kladou za cíl citelně omezit počet nabízených pirátských nahrávek na internetu, je i velmi zajímavá služba BaySpider od firmy BayTSP.

Otázka ochrany autorských práv, a to nejen u hudebních nahrávek šířených internetem, je stále velmi aktuální. Firmy nabízející konečné řešení této problematiky se objevují doslova jako houby po dešti, ale prozatím se žádné z nich nepodařilo přijít s univerzálním a snadno realizovatelným řešením. O neutuchající snaze o zalíbení se velké pětce hudebních vydavatelství motivované vidinou obrovského množství finančních prostředků za prodej popřípadě licencování vlastních produktů ani nemluvě.

A zatímco se objevují stále nová a nová řešení (digitální vodoznaky, zakódování nahrávek apod.), která se však nedaří masově prosadit, pirátské nahrávky se internetem nekontrolovaně šíří dál. Přítrž distribuci pirátských nahrávek by měla učinit až nejnovější služba BaySpider firmy BayTSP zabývající se ochranou autorských práv. Alespoň se to praví v tiskovém prohlášení.

Vyhledávácí služba BaySpider využívá patentovanou technologii pro získání jedinečného identifikačního řetězce z originální hudební nahrávky v libovolném formátu (firma BayTSP tento řetězec příznačně nazývá elektronickou DNA) a pomocí robotů zcela automatizovaně a systematicky prohledává internetové zdroje (webové stránky, diskusní skupiny a peer-to-peer služby jako Napster a Gnutella) a lokalizuje výskyt kopií originální nahrávky. Díky použité technologii pro adaptivní vyhledávání je možné provést bezchybnou identifikaci digitální nahrávky bez ohledu na její kvalitu (komprimační metodu, vzorkovací frekvenci a bitové rozlišení).

V případě úspěšného nalezení ilegální kopie hledané nahrávky vyhotoví firma BayTSP digitální momentku zjištěného URL včetně datumu a času pro případné důkazní řízení. Následuje automatické odeslání mailu upozorňujícího na porušování autorských práv a žádost o okamžité odstranění inkriminované nahrávky nejen majiteli URL, ale také poskytovateli připojení (ISP). Poté roboti opakovaně navštěvují zjištěné URL až do chvíle, kdy jsou požadované soubory odstraněny.

Mark Ishikawa CEO firmy BayTSP se domnívá, že prosazované technologie zabezpečení digitálních nahrávek vodoznaky a zakódováním se v krátké době ukáží jako nevyhovující a nedostatečné. V případě prolomení kódu, nebo odstranění vodoznaků lze nahrávky dále šířit internetem bez reálné hrozby postihu za porušování autorských práv. Tento problém u vyhledávacích služeb odpadá.

Na rozdíl od konkurenčních vyhledávacích služeb BaySpider nabízí možnost vyhledávat libovolnou hudební nahrávku bez ohledu na datum vydání a způsob distribuce (vinyl, kazeta, CD, MD, DVD). Jedinou podmínkou je získání DNA nahrávky, což nepředstavuje žádný problém, a o zbytek se postará BaySpider.

Firmě BayTSP nelze upřít snahu a vykročení správným směrem. Na první pohled vypadá vyhledávací služba BaySpider rozhodně zajímavě. Všechny ilegální hudební nahrávky z internetu zcela určitě neodstraní, ale po jejím aplikování na služby typu Napster a Gnutella určitě dojde ke snížení jejich počtu. Otázkou zůstává, zda o využívání této vyhledávácí služby budou mít hudební vydavatelství a hudebníci zájem. Jedná se o službu placenou a po odstranění požadovaných nahrávek není zaručeno, že tyto se neobjeví za pár minut na jiném URL, které BaySpider nalezne v nejlepším případě až za pár dní nebo týdnů.

Website: http://www.baytsp.com