Bezdrátová síť na základní desce

  • 1
Svoboda bezdrátových sítí a možnost se díky jim připojit na internet zlákala mnohé uživatele. Ti dospěli k rozhodnutí, že si zařízení umožňující připojení pořídí. Výrobci základních desek jim vycházejí vstříc a nabízejí možnost, jak ušetřit.
Přestože je standard bezdrátové sítě IEEE 802.11b (Wi-Fi) na světě již téměř pět let, populárním se stal až nedávno, což je zapříčiněno několika faktory. Jedním z nich je výrazně nižší cena koncových zařízení v poměru k prvním produktům. Dalším může být větší šance využít podpory Wi-Fi na daleko více místech než před lety. Sílu bezdrátové sítě si uvědomují i významní hráči na poli počítačů, a tak se například po pěti letech dostalo standardu IEEE 802.11b oficiální podpory i od společnosti Microsoft. Jednoduše a prostě - Wi-Fi má zelenou a spolu s jejími rychlejšími sestřičkami se s ní budeme setkávat stále častěji.

Možná i vy uvažujete o koupi zařízení, které vám bezdrátově propojí počítače v kanceláři či domě. Je k tomu potřeba jeden či více acces pointů (Wi-Fi zařízení, které řídí komunikaci) a pro každý počítač jedna karta nebo USB zařízení, přes které bude počítač s acces pointem komunikovat.

Wi-Fi na board

To, co je v oblasti notebooků již dostupné, se chystá vtrhnout i na klasické stolní počítače. Myšleno je samozřejmě umístění čipu pro Wi-Fi komunikaci přímo na základní desce.

Například společnost Intel nedávno oznámila úmysl přestat se angažovat ve vývoji svých produktů řady AnyPoint (sety pro vytvoření domácí bezdrátové sítě) a místo toho se věnovat technologiím, které jí umožní přímo na desku umístit podporu bezdrátové sítě.

To znamená, že Intel připravuje čipy a čipové sady, které by ve svém důsledku měly přinést další zlevnění bezdrátových sítí. Zlí jazykové tvrdí, že byl k tomuto kroku Intel donucen především slabými prodejními výsledky a silnou konkurencí firem jako LinkSys nebo D-Link. Spíše se ale dá předpokládat, že chce Intel plně využít svého potenciálu a zkušeností, které na poli integrovaných systémů pro PC rozhodně má. První vlaštovka již spatřila světlo světa a další lze očekávat nejpozději příští rok. Předpokládá se, že procesorový gigant umístí podporu Wi-Fi na jižní most (southbridge) nebo dokonce přímo na procesor.

Intel samozřejmě v této aktivitě není osamocen. Další společností, která touží přinést světu „onboard“ podporu bezdrátové sítě, je VIA. K podpoře tohoto kroku provedla v květnu akvizici CDMA divize LSI Logic.

Další společností, která koketuje s bezdrátovým propojením dvou počítačů, je Microstar. U ní se sice nejedná o klasickou bezdrátovou síť, ale i tak nabízí běžným uživatelům do té doby nepoznanou volnost přenosu dat, bez nutnosti připojovat jakýkoliv kabel.

Kam ten svět spěje?

Odpověď na klasickou otázku v nadpisu tohoto oddílu, alespoň co se komunikace týká, může být jednoduchá: k maximálnímu rozšíření bezdrátového přenosu dat, informací apod. Díky integraci bezdrátových sítí přímo na desce se výrazně snižují pořizovací náklady na zřízení domácí bezdrátové sítě. To umožní mnohem výraznější rozvoj bezdrátových aktivit a to vyvolá další snížení výrobních nákladů. Na první pohled samé výhody. Škarohlídové ale mohou podotknout, že se tak jen zvýší úroveň zamoření elektronickým smogem.